Kiedy opłaca się skorzystać z pożyczki prywatnej?
Potrzebujesz gotówki, ale – z pewnych względów – nie chcesz wnioskować o nią w banku lub w jednej z firma pozabankowych? Alternatywą dla pożyczek bankowych i pozabankowych są pożyczki prywatne. Dowiedz się, kiedy opłaca się z nich skorzystać.
Dla kogo są pożyczki prywatne?
Z pożyczki prywatnej może skorzystać zasadniczo każda osoba potrzebująca dodatkowych środków na jakikolwiek cel. Najczęściej jednak takimi pożyczkami są zainteresowane osoby, które:
- zaciągnęły już pożyczkę lub kredyt i tym samym nie mają szansy na dodatkowe środki z banku,
- są zadłużone, a ich dane widnieją w jednej z baz gromadzących informacje o dłużnikach, np. BIK-u czy KRD,
- nie mają czasu czekać na decyzję banku – pieniądze są im potrzebne od razu.
Jeżeli jesteś zainteresowany pożyczką prywatną, możesz zaciągnąć ją od bliskich Ci osób, np. członka rodziny lub przyjaciela. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Nie chcesz, aby najbliżsi wiedzieli, że potrzebowałeś pieniędzy? Zarówno w sieci, jak i lokalnej prasie ogłaszają się zarówno osoby fizyczne, jak i firmy oferujące pożyczki prywatne.
Jaką kwotę możesz pożyczyć?
Pracownicy banków nie mają dowolności, gdy mowa o przyznaniu pożyczki – muszą kierować się procedurami. Jeżeli posiadasz już zobowiązania w banku lub zarabiasz niewiele, to bank nie udzieli Ci wysokiej pożyczki. W przypadku pożyczek prywatnych jest inaczej, a to dlatego, że zainteresowane strony mają pełną dowolność. Oznacza to, że z pożyczającym ustalisz zarówno kwotę pożyczki, jak i warunki jej spłaty.
Banki – zwłaszcza w przypadku wnioskowania o przyznanie wyższej kwoty – wymagają przedstawienia zaświadczenia o zarobkach. W przypadku pożyczek prywatnych najczęściej nie ma takiej konieczności. Niektórzy pożyczający nie wymagają nawet zabezpieczeń, choć posiadanie takiego, w postaci np. nieruchomości, może obniżyć wysokość oprocentowania pożyczki prywatnej.
O czym pamiętać, zaciągając pożyczkę prywatną?
Pożyczki prywatne wcale nie muszą być droższe niż bankowe – wiele zależy od ryzyka ponoszonego przez pożyczającego. Dobrą wiadomością jest jednak, że jako pożyczający masz możliwość zaproponować oprocentowanie pożyczki, możesz również negocjować jej wysokość z pożyczającym. To kolejna różnica między pożyczkami bankowymi i prywatnymi.
Zaciągając pożyczkę prywatną, powinieneś podpisać umowę, w których znajdzie się zarówno informacja o kwocie pożyczki, wartości oprocentowania, jak i warunkach jej zwrotu. To ważne dla celów dowodowych. Jeżeli będziesz chciał dochodzić swoich praw w sądzie, bo np. pożyczający nie wypłaci Ci całej kwoty, to posiadając egzemplarz umowy, łatwiej będzie Ci dowieść swoich racji.
Może to Ci się spodoba
Szybciej, łatwiej ale czy zdrowo? 5 plusów zamawiania jedzenia online
Coraz więcej osób zamawia jedzenie online. Osobom, które nie mają czasu na gotowanie w domu, daje to możliwość szybkiego zaspokojenia głodu, ale również zjedzenia zbilansowanego, pełnowartościowego posiłku. Jak pokazuje raport
Hotel POZIOM 511 – miejsce na konferencje firmowe i spotkania biznesowe na najwyższym poziomie
Konferencje firmowe i spotkania biznesowe to wydarzenia o szczególnym charakterze. Organizowane w odpowiednio przygotowanych do tego obiektach sprzyjają osiąganiu założonych celów. Dobrze zorganizowana konferencja stawia gospodarza w dobrym świetle i
Życie w twoich rękach
Życie to najcenniejszy dar, który został nam dany i powinniśmy je chronić. Życie wymaga zabezpieczenia, a człowiek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jednym z elementów, który daje ludziom to poczucie jest posiadanie
Etui pancerne. Pancerne etui na telefon
Smartfony nie należą do najtańszych urządzeń. Kiedy więc kupujemy nowy, chcemy jak najlepiej chronić go przed zarysowaniami czy uszkodzeniami, gdy przypadkiem wypadnie nam z ręki. Najlepszą ochroną jest oczywiście etui.
Przeprowadzka za granicę – formalności, dokumenty i przewóz mienia
Firma wysyła Cię na zagraniczny kontrakt i zapewnia służbowe mieszkanie? Stoisz przed decyzją o przeprowadzce do innego kraju i chcesz dowiedzieć się jak przejść ten proces bezpiecznie? Sprawdź, jakie formalności
Prawo nie nadąża za technologią. Konieczne przepisy regulujące prace nad sztuczną inteligencją
Na rozwój sztucznej inteligencji Europa będzie przeznaczać 20 mld euro rocznie. Wszystko po to, by dogonić potentatów w tym obszarze, czyli Stany Zjednoczone i Chiny. SI w przyszłości może stanowić o przewadze gospodarczej poszczególnych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post