To może się opłacić w 2016 roku

To może się opłacić w 2016 roku

Pomysłów na biznes jest wiele. Chyba każdy chciałby zarabiać dużo, a przy tym łatwo i przyjemnie. Czy najlepiej jest szukać oryginalnego sposobu i znaleźć to, na co jeszcze inni nie wpadli? Okazuje się, że są sprawdzone pomysły, które warto wykorzystać.

Własna firma – marzy o niej wielu, ale niewielu odważy się podjąć ryzyko. Jednak można otworzyć swój biznes wiedząc od razu ile trzeba zainwestować i przede wszystkim  – ile można zarobić.

Bez ryzyka i obaw

Jeżeli szukasz dobrego pomysłu na opłacalny biznes, to na pewno już wiesz, że to nie jest proste. Dlatego warto rozważyć przejęcie czyjegoś pomysłu. Nie mamy na myśli nic nielegalnego, wręcz przeciwnie. Franczyza to sprawdzony przepis na zarobek. Bo jak inaczej opisać biznes, który dobrze prosperuje, a Ty możesz prowadzić taki sam w swoim mieście?

Według danych z „Raportu o franczyzie w Polsce 2015” przygotowanego przez Profit System, W Polsce funkcjonuje 1048 systemów franczyzowych, czyli 60 tys. placówek. Ich liczba wciąż rośnie, nie ma ma czemu się dziwić.

Łukasz Ejsmont od pół roku prowadzi w dolnośląskim Bolesławcu punkt przesyłek kurierskich: – Szukałem sprawdzonego biznesu, przetestowanego i wypromowanego wcześniej przez innych przedsiębiorców. Nie chciałem ryzykować utraty posiadanego kapitału, poza tym zależało mi na stosunkowo szybkim zarobku bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów własnych na reklamę i promocję. Stąd decyzja o wejściu w sieć franczyzową. Wybrałem branżę kurierską, ponieważ w mojej lokalizacji tego typu usługi były dostępne dla klientów w wysokich cenach. Wiedziałem też, że lokalni przedsiębiorcy często narzekali na jakość.

Zanim Łukasz Ejsmont wybrał konkretnego franczyzodawcę, zrobił solidne rozpoznanie rynku, porównując dostępne oferty. Ostatecznie podpisał umowę z siecią Pakersi.pl, gdzie marże okazały się być wyższe, a ceny usług niższe niż u konkurencji. Jak tłumaczy: – Na podjęcie ostatecznej decyzji największy wpływ miał przedstawiony plan rozwoju usług międzynarodowych. Rzeczywiście franczyzodawca wywiązał się z obietnicy i od stycznia tego roku mogę oferować na lokalnym rynku tanie wysyłki zagraniczne. Z tej opcji korzystają zarówno firmy, jak też rodziny osób pracujących na co dzień np. w Niemczech. W okolicach Bolesławca takich nie brakuje.

Pomysłów nie brakuje, wybierz najlepszy

Ze znanych franczyz w Polsce można wymienić McDonald’s, Telepizze, czy sklepy ABC. Bardzo popularna jest branża spożywcza. Telepizza posiada już 80 swoich placówek, a sieć sklepów ABC to ok. 7 tys. sklepów spożywczych.

Z innych dziedzin wybór jest również bardzo duży. Na popularności zyskuje sieć aptek Dbam o Zdrowie, sklepy z akcesoriami do domu i ogrodu Bricomarche, czy odzieżowe Pawo i Mon Amie. Pakersi.pl to usługi kurierskie, których ceny są bardzo konkurencyjne w porównaniu do korporacji. Liczby mówią za siebie, obecnie jest już 40 punktów Pakersów.

Wiesz wszystko na starcie

Dzięki temu, że możesz od razu obserwować już działająca firmę, którą jesteś zainteresowany, franczyza jest jednym z najbezpieczniejszych pomysłów na biznes. Ponadto otrzymujesz już na początku wszystkie potrzebne informacje. Na przykładzie punktu kurierskiego Pakersi, na starcie potrzebujesz 20-50 tysięcy złotych. – W przypadku usług kurierskich, kwota inwestycji początkowej mieści się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Sfinansować ją można z własnych środków lub korzystając z dotacji – wielu naszych partnerów korzysta właśnie z tej drugiej opcji. Istnieje wiele mechanizmów ułatwiających rozpoczęcie własnego biznesu, a rolą franczyzodawcy jest zapewnienie przedsiębiorcy wiedzy i dostępu do tych narzędzi – dodaje Maciej Szozda, manager ds. rozwoju sieci Pakersi.pl

Jeżeli interesują cię bardzo duże sieci sklepów spożywczych, czy restauracji, musisz dysponować kwotą  od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Oprócz kwestii finansowych, franczyzodawca udostępnia również informacje dotyczące marketingu, zarządzania, a także przeprowadza liczne szkolenia.

Pomoc ze strony franczyzodawcy

Dostęp do wiedzy know-how w branży jest wręcz nieoceniony. Przeważnie wiążę się to z opłatą wstępną za udzielenie licencji, czasem z opłatą marketingową – wszystkie zasady współpracy i pomocy są opisywane szczegółowo w umowie. Bardzo atrakcyjne są również oferty gwarantujące wyłączność na dany obszar, wtedy masz pewność, że nikt inny nie pojawi się w Twoim mieście z taką samą franczyzą. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź jeszcze, jakiej pomocy może udzielić Ci franczyzodawca, oczywiście im więcej jest na piśmie, tym lepiej.  Nie daj się zwieść ogólnikom, typu: „posiadamy najlepszą ofertę na rynku”. Trzeba wymagać rzeczywistych przykładów, potwierdzających te słowa.

Coraz trudniej jest wymyśleć oryginalny pomysł na biznes – coś, czego jeszcze nie było, a przyniesie finansowe korzyści. Z kolei franczyza daje zwrot z inwestycji, a także realny zarobek. Można powiedzieć, że jest to biznes wyłożony na tacy i trzeba mieć tylko określony kapitał i odwagę, aby po niego sięgnąć.

Previous Dobre perspektywy dla polskiej gospodarki
Next 4F wchodzi na zagraniczne rynki

Może to Ci się spodoba

Kalkulator kredytu hipotecznego pomocnikiem w doborze pożyczki. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać!

Zakup własnego lokum to ogromna inwestycja wymagająca znacznego nakładu finansowego. W przypadku wielu osób zgromadzenie kapitału nie może obejść się bez zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Decydując się na taki krok, należy

W branży outsourcingu i usług dla biznesu co roku przybywa 20 tys. miejsc pracy

Branża outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce rośnie coraz szybciej. W kraju działa już ponad 930 nowoczesnych centrów, a roczny wzrost zatrudnienia w nich szacuje się na 20 tys. miejsc pracy. Pracodawcy

Omnichannel – co to naprawdę oznacza?

Rozwój technologii ma ogromny wpływ na oczekiwania klientów. Jeszcze do niedawna często szukali oni w sieci towarów w atrakcyjniejszych cenowo, niż w sklepach stacjonarnych albo oglądali produkt w Internecie, a

Nawet co piąte przedsiębiorstwo wymaga głębokiej restrukturyzacji

Niedopasowanie finansowe to najważniejszy problem firm w Polsce – przekonuje Maciej Pietrzak z PMR Restrukturyzacje. Z analizy rynku wynika, że nawet co piąte działające przedsiębiorstwo może wymagać głębokiej restrukturyzacji. Przy szybkiej reakcji

Firmy coraz częściej oferują swoim pracownikom programy emerytalne

Pracownicze programy emerytalne organizowane przez – zwłaszcza dużych – pracodawców do niedawna nie cieszyły się specjalnym zainteresowaniem wśród pracowników jako pozapłacowy benefit. Jednak dyskusja wokół wieku emerytalnego, likwidacji otwartych funduszy emerytalnych i planowanych

Firmy szukają sposobów na przyciągniecie i zatrzymanie pracowników

Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że firmy muszą się bardziej koncentrować na komunikacji z pracownikami i kandydatami do pracy. Employer branding, który umożliwia firmie pozycjonowane się jako atrakcyjny pracodawca, pomaga zahamować rotację pracowników

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź