To może się opłacić w 2016 roku

To może się opłacić w 2016 roku

Pomysłów na biznes jest wiele. Chyba każdy chciałby zarabiać dużo, a przy tym łatwo i przyjemnie. Czy najlepiej jest szukać oryginalnego sposobu i znaleźć to, na co jeszcze inni nie wpadli? Okazuje się, że są sprawdzone pomysły, które warto wykorzystać.

Własna firma – marzy o niej wielu, ale niewielu odważy się podjąć ryzyko. Jednak można otworzyć swój biznes wiedząc od razu ile trzeba zainwestować i przede wszystkim  – ile można zarobić.

Bez ryzyka i obaw

Jeżeli szukasz dobrego pomysłu na opłacalny biznes, to na pewno już wiesz, że to nie jest proste. Dlatego warto rozważyć przejęcie czyjegoś pomysłu. Nie mamy na myśli nic nielegalnego, wręcz przeciwnie. Franczyza to sprawdzony przepis na zarobek. Bo jak inaczej opisać biznes, który dobrze prosperuje, a Ty możesz prowadzić taki sam w swoim mieście?

Według danych z „Raportu o franczyzie w Polsce 2015” przygotowanego przez Profit System, W Polsce funkcjonuje 1048 systemów franczyzowych, czyli 60 tys. placówek. Ich liczba wciąż rośnie, nie ma ma czemu się dziwić.

Łukasz Ejsmont od pół roku prowadzi w dolnośląskim Bolesławcu punkt przesyłek kurierskich: – Szukałem sprawdzonego biznesu, przetestowanego i wypromowanego wcześniej przez innych przedsiębiorców. Nie chciałem ryzykować utraty posiadanego kapitału, poza tym zależało mi na stosunkowo szybkim zarobku bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów własnych na reklamę i promocję. Stąd decyzja o wejściu w sieć franczyzową. Wybrałem branżę kurierską, ponieważ w mojej lokalizacji tego typu usługi były dostępne dla klientów w wysokich cenach. Wiedziałem też, że lokalni przedsiębiorcy często narzekali na jakość.

Zanim Łukasz Ejsmont wybrał konkretnego franczyzodawcę, zrobił solidne rozpoznanie rynku, porównując dostępne oferty. Ostatecznie podpisał umowę z siecią Pakersi.pl, gdzie marże okazały się być wyższe, a ceny usług niższe niż u konkurencji. Jak tłumaczy: – Na podjęcie ostatecznej decyzji największy wpływ miał przedstawiony plan rozwoju usług międzynarodowych. Rzeczywiście franczyzodawca wywiązał się z obietnicy i od stycznia tego roku mogę oferować na lokalnym rynku tanie wysyłki zagraniczne. Z tej opcji korzystają zarówno firmy, jak też rodziny osób pracujących na co dzień np. w Niemczech. W okolicach Bolesławca takich nie brakuje.

Pomysłów nie brakuje, wybierz najlepszy

Ze znanych franczyz w Polsce można wymienić McDonald’s, Telepizze, czy sklepy ABC. Bardzo popularna jest branża spożywcza. Telepizza posiada już 80 swoich placówek, a sieć sklepów ABC to ok. 7 tys. sklepów spożywczych.

Z innych dziedzin wybór jest również bardzo duży. Na popularności zyskuje sieć aptek Dbam o Zdrowie, sklepy z akcesoriami do domu i ogrodu Bricomarche, czy odzieżowe Pawo i Mon Amie. Pakersi.pl to usługi kurierskie, których ceny są bardzo konkurencyjne w porównaniu do korporacji. Liczby mówią za siebie, obecnie jest już 40 punktów Pakersów.

Wiesz wszystko na starcie

Dzięki temu, że możesz od razu obserwować już działająca firmę, którą jesteś zainteresowany, franczyza jest jednym z najbezpieczniejszych pomysłów na biznes. Ponadto otrzymujesz już na początku wszystkie potrzebne informacje. Na przykładzie punktu kurierskiego Pakersi, na starcie potrzebujesz 20-50 tysięcy złotych. – W przypadku usług kurierskich, kwota inwestycji początkowej mieści się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Sfinansować ją można z własnych środków lub korzystając z dotacji – wielu naszych partnerów korzysta właśnie z tej drugiej opcji. Istnieje wiele mechanizmów ułatwiających rozpoczęcie własnego biznesu, a rolą franczyzodawcy jest zapewnienie przedsiębiorcy wiedzy i dostępu do tych narzędzi – dodaje Maciej Szozda, manager ds. rozwoju sieci Pakersi.pl

Jeżeli interesują cię bardzo duże sieci sklepów spożywczych, czy restauracji, musisz dysponować kwotą  od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Oprócz kwestii finansowych, franczyzodawca udostępnia również informacje dotyczące marketingu, zarządzania, a także przeprowadza liczne szkolenia.

Pomoc ze strony franczyzodawcy

Dostęp do wiedzy know-how w branży jest wręcz nieoceniony. Przeważnie wiążę się to z opłatą wstępną za udzielenie licencji, czasem z opłatą marketingową – wszystkie zasady współpracy i pomocy są opisywane szczegółowo w umowie. Bardzo atrakcyjne są również oferty gwarantujące wyłączność na dany obszar, wtedy masz pewność, że nikt inny nie pojawi się w Twoim mieście z taką samą franczyzą. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź jeszcze, jakiej pomocy może udzielić Ci franczyzodawca, oczywiście im więcej jest na piśmie, tym lepiej.  Nie daj się zwieść ogólnikom, typu: „posiadamy najlepszą ofertę na rynku”. Trzeba wymagać rzeczywistych przykładów, potwierdzających te słowa.

Coraz trudniej jest wymyśleć oryginalny pomysł na biznes – coś, czego jeszcze nie było, a przyniesie finansowe korzyści. Z kolei franczyza daje zwrot z inwestycji, a także realny zarobek. Można powiedzieć, że jest to biznes wyłożony na tacy i trzeba mieć tylko określony kapitał i odwagę, aby po niego sięgnąć.

Previous Dobre perspektywy dla polskiej gospodarki
Next 4F wchodzi na zagraniczne rynki

Może to Ci się spodoba

W tym roku upadło prawie 600 firm

W pierwszych trzech kwartałach tego roku upadło 589 firm. Najczęstszym problemem jest utrata płynności finansowej, dlatego priorytetem dla większości przedsiębiorstw, oprócz większego zysku, jest właśnie utrzymanie płynności finansowej, wynika z badania „Dojrzałość

Mikro- i małe firmy mogą ubiegać się o pożyczki na innowacje. ARP oferuje im do 2 mln zł

Już nie tylko dużej i średniej wielkości przedsiębiorstwa, lecz także małe i mikrofirmy mogą się ubiegać o pożyczkę na korzystnych warunkach w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wsparcie może opiewać na kwotę do 2 mln zł. Jako

Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach. To pomoże im obniżyć koszty energii

Jak pokazują dane Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Ich liczba ma radykalnie wzrosnąć po uruchomieniu programu Energia Plus, dzięki któremu

Bonusy dla firm od banków

Przedsiębiorca jest dla banku bardzo cennym klientem. Z tego powodu oferty kont firmowych zawierają coraz częściej różne dodatki wspomagające prowadzenie własnej działalności bądź finansowe gratyfikacje. Na co zatem aktualnie mogą

Zakładam firmę 0 Comments

Czy trudno założyć firmę w Hiszpanii?

Wielu polskich właścicieli myśli o założeniu własnej firmy poza granicami. Głownie dlatego, że większość kontrahentów biznesowych pochodzi z różnych państw Europy. Wśród najbliższych klientów Polski jest Hiszpania, gdzie rodzi się

Firma 1Comments

W Polsce tworzy się rynek carsharingu

W największych polskich miastach zaczęły się pojawiać usługi wynajmu aut w systemie współdzielenia, umożliwiające wypożyczenie na krótki, nawet określany w minutach czas. System ma ograniczyć emisję spalin dzięki zmniejszeniu udziału prywatnych aut

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź