Jak wybierać dobry kalkulator naukowy? Czy warto takowy posiadać?
Z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni kalkulator naukowy. Kalkulator naukowy co prawda nie zastąpi umiejętności wykonywania wielu działań, lecz jest w stanie usprawniać takie procesy. Pojęcie „kalkulatora naukowego” bywa jednak dość niejasne, gdyż wiele rozmaitych kalkulatorów pozwala na korzystanie z różnych, nawet skomplikowanych funkcji. Warto jednak wybierać taki kalkulator, który posiada tych funkcji niekoniecznie najwięcej, lecz taki, który ma te, będące niezbędne do obliczeń. Kalkulatory naukowe w prosty sposób porównasz w porównywarce cen np. Złote Sklepy.
Podstawowy kalkulator naukowy
Kalkulator naukowy pozwala przede wszystkim na uwzględnianie kolejności wykonywania działań, a także wykonuje złożone operacje. Do najważniejszych możliwości, które sprawiają, że kalkulator można nazwać naukowym, zaliczyć można:
• funkcje wykładnicze dowolnej potęgi
• funkcje logarytmiczne (log i ln co najmniej)
• funkcje trygonometryczne
• liczenie odwrotności
Oczywiście bardzo dobry kalkulator naukowy to taki, który radzi sobie z ułamkami zwykłymi, a także z możliwością przełączania się między systemem dwójkowym, ósemkowym, dziesiętnym czy szesnastkowym. Potrafi także obsłużyć między innymi funkcję wyświetlenia w notacji wykładniczej.
Kalkulator, który posiada powyższe założenia, będzie wciąż kieszonkowy: ma zazwyczaj prosty wyświetlacz, zwykłą, choć rozbudowaną klawiaturę oraz najczęściej pracuje na baterie zegarkowe.
Na co zwracać uwagę przy wyborze?
• Mocna obudowa: kalkulator co prawda to nie sprzęt sportowy, jednak solidny jest inwestycją na lata, stąd dobra trwałość jest bardzo ważną zaletą. Zwykle kalkulatory naukowe mają w wyposażeniu specjalną zaślepkę, która chroni klawiaturę oraz wyświetlacz.
• Zasilanie: do wyboru istnieje zasilanie na baterie (w podstawowych kalkulatorach na bateriach zegarkowych, a w większych np. baterie 2xAA) oraz panel słoneczny. Im większa jest bateria, tym urządzenie dłużej pracuje, jednak jest masywniejsze.
• Instrukcja: powinna być bardzo szczegółowa, gdyż biorąc pod uwagę bardzo ograniczoną ilość przycisków, kalkulatory naukowe wykorzystują po 2, a nawet niekiedy 3 przyciski funkcyjne.
• Ilość dostępnych pamięci: typowy wariant to jedna pamięć sumaryczna, trzy pamięci bieżące, a także możliwość używania bieżącej wartości wyświetlacza do kolejnych obliczeń. Zwykle ta ilość jest wystarczająca.
• Możliwość programowania: szczególnie istotna w przypadku kalkulatorów naukowych, typowo inżynierskich. Sprawia to możliwość automatyzacji wielu wyliczeń wyłącznie po podaniu parametrów, nie ma więc konieczności, aby przepisywać cały ciąg znaków.
• Rozmiar wyświetlacza: istotna bywa nie tylko ilość znaków, ale również ilość linii. Proste kalkulatory dysponują wyświetlaczem pod 10-12 znaków i jedną linią, jednak te bardziej rozbudowane są już z dwiema czy nawet trzema liniami tekstu oraz klawiaturą alfanumeryczną, która pozwala budować skomplikowane wyrażenia.
• Możliwość usuwania ostatnio wpisanej liczby oraz liczby w środku wyrażenia (czy też wstawiania znaków w środku ciągu): pozwala to na poprawę błędu, a nie ponowne wpisywanie długich wyrażeń.
Kiedy warto kupić kalkulator naukowy oraz ile na niego wydać?
W szkole podstawowej czy też w gimnazjum sprawdzi się prosty kalkulator, który może być dodatkowo funkcję pierwiastka kwadratowego. W szkole średniej naukowy kalkulator może się już przydać, bo „pamięta” za ucznia rozmaite stałe fizyczne i chemiczne. Prawdziwy użytek następuje dopiero na niektórych studiach oraz w pracy zawodowej.
Ceny są rozmaite. Tanie kalkulatory naukowe kosztują już nawet 10 złotych, choć lepiej dopłacić, aby urządzenie było funkcjonalne przez wiele lat. Takowe kosztują około 60-90 złotych.
Może to Ci się spodoba
Zapowiada się kolejny dobry rok dla branży hotelarskiej
Polska branża hotelarska ma za sobą bardzo dobry rok, a obecny ma być równie udany. Głównie dzięki rosnącemu popytowi ze strony turystów oraz zainteresowaniu inwestorów z branży, również zagranicznych sieci. Krajowa baza
Jak wygląda i na czym polega rozprawa spadkowa?
Sprawy spadkowe często mają miejsce w nieoczekiwanym momencie. Rzadko kiedy osoby fizyczne za życia myślą o przekazaniu spadku np. potomkom rodziny. Idzie za tym brak wyraźnych spadkobierców na piśmie. Przeczytaj
Tylko jedna trzecia sprzętu elektrycznego podlega w Polsce recyklingowi
Mimo 10 lat działania systemu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrycznego Polska nadal nie spełnia warunków ustalonych przez Unię Europejską. Według danych Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk, rocznie w Polsce wyrzuca się ok. 850
Stal nierdzewna – blachy zimnowalcowane. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Decydując się na zakup stali nierdzewnej z dostawą należy dokładnie zdefiniować jakiego dokładnie produktu potrzebujemy a następnie dokonać wyboru dostawcy. Dobry dostawca w swojej ofercie powinien podać wszystkie najbardziej standardowe
Połączenie Orlenu i Lotosu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski
Konsolidacja Orlenu i Lotosu może przynieść duże korzyści polskiej gospodarce – oceniają eksperci Instytutu Staszica. Budowa przez duże koncerny siły ekonomicznej państwa w ramach inwestycji w przetwórstwo ropy czy możliwość inwestowania w duże projekty technologiczne
Standy reklamowe – dlaczego zechcesz je mieć?
Czy wiesz, że standy reklamowe to jedne z najefektywniejszych nośników reklamowych? Jakie są ich najważniejsze rodzaje – i dlaczego najprawdopodobniej bardzo je polubisz? Czym są stojaki reklamowe? Stojaki, czyli standy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post