Środki unijne szansą na rozwój polskich firm

Środki unijne szansą na rozwój polskich firm

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MMSP) to podmioty mające największy wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Firmy te działają w dynamicznym i złożonym otoczeniu, które wymusza na nich podejmowanie różnych działań celem utrzymania przewagi rynkowej. Jednym ze sposobów na podniesienie konkurencyjności jest zwrócenie się w stronę działań z zakresu badań i rozwoju (B+R).

Unia Europejska bardzo mocno podkreśla znaczenie sektora MMSP w tworzeniu stabilnej polityki gospodarczej. Dlatego realizowane są różne projekty, by pomóc mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w podnoszeniu poziomu innowacyjności. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój jest największym we Wspólnocie przedsięwzięciem prowadzonym na rzecz tworzenia innowacji i rozwoju badań. Poddziałanie 1.1.1 Program Operacyjny Inteligentny Rozwój – Badania Przemysłowe i Prace Rozwojowe jest zorientowane na komercjalizację innowacji oraz wzrost zysku zaangażowanych podmiotów.

Beneficjenci Programu

Przyznanie pomocy realizowane jest w formie konkursu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które spełniają kryteria przynależności do sektora zgodnie z Rozporządzeniem 651/2014 r.

Dofinansowanie może zostać przyznane jedynie tym podmiotom, które przedstawią projekty zawierające prace rozwojowe i obejmujące:

  • badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe,
  • eksperymentalne prace rozwojowe.

Przedstawiane projekty w zakresie prac badawczo – rozwojowych (B+R) mogą dotyczyć innowacyjnych rozwiązań rynkowych lub wskazywać na procesy wymagające ulepszenia. Wnioskodawca, który otrzyma pomoc, zobowiązuje się do wdrożenia wyników projektu.

Finansowanie projektu

Minimalna wysokość dofinansowania projektu, a więc wartość kosztów kwalifikowanych – podlegających zwrotowi z funduszów Unii Europejskiej – wynosi 2 miliony złotych.

Kryterium, według którego przyznawane są środki, jest rodzaj prowadzonych prac badawczo – rozwojowych uwzględnionych w projekcie. Przewidziane są następujące, maksymalne kwoty pomocy publicznej:

  • dla badań przemysłowych: 20 mln euro
  • dla eksperymentalnych prac rozwojowych: 15 mln euro

z zastrzeżeniem, że wyżej wymienione prace muszą w obu przypadkach stanowić co najmniej połowę kosztów kwalifikowanych w projekcie. Maksymalną kwotą dofinansowania jest wartość 5 milionów euro, a za datę krańcową realizacji przedsięwzięcia przyjęto dzień 31.12.2023 r.

Procedura składania wniosku

Wniosek należy złożyć elektronicznie po zalogowaniu do systemu informatycznego, którego adres www znajduje się w ogłoszeniu o konkursie. Potwierdzeniem złożenia projektu będzie automatycznie wygenerowany dokument opatrzony numerem i datą. Wniosek o finansowanie może być przedmiotem oceny tylko jednego naboru konkursowego ze środków publicznych.

Kwota dofinansowania jest imponująca i jej otrzymanie może stanowić dla wielu firm z sektora MMSP olbrzymią szansę na rozwój. Dlatego przy sporządzaniu i składaniu wniosku, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego partnera. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie mgpremium.pl.

Harmonogram

Obowiązują dwa harmonogramy dla konkursu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – Badania Przemysłowe i Prace Rozwojowe:

  1. Harmonogram numer 1, konkurs od 01.02.2018 – ogłoszenie naboru wniosków z najważniejszymi datami: 01.03.2018 (rozpoczęcie naboru wniosków) oraz 30.05.2018 (zakończenie naboru wniosków).
  2. Harmonogram numer 2 konkurs od 16.07.2018 – ogłoszenie naboru wniosków z najważniejszymi datami: 16.08.2018 (rozpoczęcie naboru wniosków) oraz 14.12.2018 (zakończenie naboru wniosków).

Do rozpoczęcia naboru w ramach Harmonogramu nr 1 pozostało jeszcze trochę czasu. Otrzymanie dofinansowania na badania i rozwój to dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców szansa na nabranie wiatru w żagle i wdrożenie innowacyjnych projektów. Warto rozważyć wzięcie udziału w konkursie, skompletować dotychczas prowadzone badania i korzystając ze wsparcia profesjonalnego partnera przy analizie i wypełnieniu wniosku, wziąć udział w konkursie.

Previous Poczta Polska testuje aplikację rekrutującą osoby głuche i niedosłyszące
Next 100 mln zł wsparcia dla firm na inwestycje energetyczne

Może to Ci się spodoba

Zrób grę i pozyskaj bazę lojalnych klientów

Rośnie rola reklamy natywnej, stanowiącej naturalną część procesu konsumpcji treści. Coraz częściej uwaga reklamodawców kieruje się w te miejsca, które angażując odbiorców, gwarantują wyższy poziom zapamiętania promowanego przekazu. Nowym formatem

We wrześniu ruszą preferencyjne pożyczki na rozwój szybkiego internetu

Pierwszym partnerem Banku Gospodarstwa Krajowego w programie finansowania rozwoju sieci szerokopasmowych został Alior Bank. Bank rozdysponuje kwotę co najmniej 40 mln zł na preferencyjne pożyczki dla firm telekomunikacyjnych, które chcą inwestować w infrastrukturę

2018 rok przełomowy dla rozwoju elektromobilności w Polsce

Ten rok może okazać się przełomowy dla rozwoju elektromobilności w Polsce. W pierwszym kwartale ma wejść w życie ustawa, która będzie zachęcać do kupowania elektrycznych aut. Powstanie także Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który wesprze

Operatorzy – czy tylko komórkowi?

Od niedawna bardzo popularne stało się zjawisko podejmowania współpracy przez banki i operatorów komórkowych. W ten sposób powstaje bankowość internetowa, która umożliwia zarządzanie finansami i robienie przelewów za pomocą specjalnej

Płynność finansowa firm, a koronawirus. Jak zapobiegać upadłości przedsiębiorstw?

Czy przez epidemię Twoja firma ma problemy finansowe? Jak zapobiegać upadłości przedsiębiorstw? Skorzystaj z postępowania restrukturyzacyjnego! Problemy finansowe w dobie koronawirusa – ogłoszenie upadłości 2. Restrukturyzacja zamiast bankructwa: jak się zabrać

Student na działalności gospodarczej – jakie składki ZUS?

Młodzi, studiujący ludzie często ulegają przekonaniu, że nie muszą odprowadzać składek ZUS w żadnej sytuacji. Jest w tym tylko część prawdy, bowiem istotnie studenci nie podlegają obowiązkowi odprowadzania składek od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź