Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości

Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości

Każda gmina odrębnie wyznacza wielkość kwoty za podatek od nieruchomości. Pierwsza stawka podatku trzeba zapłacić każdego roku do daty 15 marca.

Podatek od nieruchomości obejmuje użytkowników gruntów wieczystych oraz właścicieli mieszkań, budynków, garaży i dalszych budowli. W Polsce większość osób jest zobligowana uregulować podatek z powodu dysponowania mieszkaniem.

Odmiany podatku od nieruchomości:

– podatek naliczany od obszaru własności,

– podatek od części wzajemnych budynku i powierzchni gruntu, gdy jest się ich współposiadaczem,

– podatek od miejsca parkingowego w podziemnym garażu,

– podatek od elementów wspólnych i powierzchni gruntu, gdy jest się współwłaścicielem hali garażowej.

Kwota podatku dla każdej właściciela jest obliczana przez gminę. Podatnik w okresie 14 dni od kupna nieruchomości musi powiadomić o tym fakcie gminę.

Okresy płatności podatku przypadają kolejno na terminy: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatnik nie musi uiszczać podatku, jeżeli urząd gminy nie wyda decyzji o jego wielkości. W sytuacji, gdy urząd gminy wyda decyzję spóźnioną, podatek należy zapłacić w okresie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia.

Warto zweryfikować, czy wysokość podatku została dobrze obliczona przez gminę. Wartości są formułowane przez radę gminy i nie mogą przekraczać pułapu stawek maksymalnych, które co roku ustalane są przez Ministra Finansów. W urzędzie gminy można otrzymać informację o stawkach obowiązujących na danym obszarze.

Osoba która ma prawo do własnościowego lokalu spółdzielczego podatek od nieruchomości wpłaca na rachunek gminy za pośrednictwem spółdzielni. Członkowie spółdzielni spłacają raty w każdym czynszu.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak opisać kadrę w biznesplanie?
Next Czy korzystanie z usług biura rachunkowego się opłaca?

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Reforma administracji podatkowej ma zwiększyć ściągalność podatków

Przychody z podatków VAT i CIT są coraz niższe. W ubiegłym roku luka podatku od towarów i usług była szacowana na 53 mld zł, o 12 mld więcej niż rok wcześniej. Dzięki zmianom w organizacji

Prawo dla firm 0 Comments

Od stycznia obowiązują nowe ulgi dla przedsiębiorców

Niektóre elementy Polskiego Ładu, który właśnie wszedł w życie, mają na celu zwiększenie inwestycji na giełdzie. Rząd przewidział w nim ulgę na IPO, która pomoże firmom, nawet niewielkim, wejść na giełdę. Z

Podatki 0 Comments

Polacy pracują trzy miesiące w roku na opłacenie rachunków

Regulowanie bieżących rachunków pochłania średnio około 25 proc. dochodów gospodarstwa domowego. Oznacza to, że przeciętna polska rodzina przez pierwsze trzy miesiące roku pracuje tylko na opłacenie rocznych należności. Od 31 marca

Podatki 0 Comments

Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie

Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.

Podatki 0 Comments

Co grozi za niezłożenie PIT-u w terminie?

Obowiązek rozliczenia PIT, czyli Podatku Dochodowego od Osób Fizycznych, dotyczy każdego podatnika, który w danym roku podatkowym osiągnął dochód ze źródeł podlegających opodatkowaniu. Termin złożenia zeznania podatkowego upływa już 2

Podatki 0 Comments

Strata w działalności gospodarczej– zasady rozliczania

W każdej działalności gospodarczej może zdarzyć się strata. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, które słabiej sobie radzą w danym okresie, ale również tych, które zainwestowały sporo środków w rozwiązania, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź