Co zrobić z pracownikiem, u którego wykryto chorobę zawodową?
W ostatnim czasie trudno wskazać etat, na którym pracownik nie doświadcza kłopotów fizycznych lub psychicznych. Najczęściej zatrudnionym dokucza stres lub przeciążenie organizmu. W związku z nagminnymi problemami zdrowotnymi podwładnych powstała cała lista chorób zawodowych, na które narażeni są aktywni zawodowo. Jakie to dolegliwości? Czy stanowisko w warunkach podniesionego ryzyka ma wpływ na pensję?
W komunikacie Rady Ministrów znajduje się aktualny spis chorób zawodowych, na które mogą zapaść osoby w czasie pracy w trudnych warunkach, po odejściu na emeryturę lub zmianie pracodawcy.
Zazwyczaj choroby zawodowe wykrywane są przez lekarza, zatrudnionego w firmie, na podstawie wyraźnych objawów lub przewlekłych schorzeń czy pozostałych problemów z odpowiednim działaniem organizmu.
Jeśli u pracownika odnaleziona zostanie choroba zawodowa musi zostać przeniesiony na stanowisko, które nie zagraża zdrowiu lub życiu. Oczywiście najbardziej zaleca się funkcjonowanie z zachowaniem zasad BHP, bez wykorzystywania podwładnych.
Oczywiście osoby, które mają na swoim koncie choroby zawodowe mogą ubiegać się o bezterminowe przekazywanie funduszy z ubezpieczenia. Wielkość przyznawanych środków będzie zależeć od rodzaju choroby i jej wpływu na właściwe funkcjonowanie.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Jakie obowiązki ma wirtualny asystent?
Wielu Polaków pracuje we własnym domu czy mieszkaniu. Taka forma zatrudnienia generuje korzyści zarówno pracownikowi jak i pracodawcy, który unika wydatków utrzymania odrębnego biura. Do aktywności chałupniczych zaliczamy asystenta online.
Czym charakteryzuje się działalność agroturystyczna?
W ostatnim czasie bardzo popularny stał się temat ochrony przyrody i ekologii. Ludzie bardziej skupiają się na tym, co spożywają, piją, kupują i wyrzucają. Nie dziwi zatem fakt, że ogromne
Aktualizacja przepisów podatkowych
Coraz częściej można dostrzec działania Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywaniu zażaleń. Pośród nich występują także reklamacje na normy podatkowe. Efektem tego powiększa się ilość werdyktów, w jakich orzeka się rozbieżność danych
Czym jest ryczałtowe opodatkowanie?
Ryczałtowe opodatkowanie oznacza, że przychodów nie łączy się z różnymi dochodami objętymi podatkiem na ogólnych wytycznych. Płatnik musi odjąć sumę słusznego podatku z wykonanej transakcji, a otrzymany podatek przetransferować na
Deregulacja unijnych aktów prawnych dotyczących małych i średnich firm
Jednym z ważniejszych założeń Komisji Europejskiej są działania inicjujące łatwiejsze funkcjonowanie małych oraz średnich przedsiębiorstw. Ma to na celu zapoczątkowanie wzrostu gospodarczego oraz powstawanie nowych miejsc pracy na obszarze Europy.
Kiedy właściciel przedsiębiorstwa musi wymienić kasę rejestrującą?
Co prawda wytyczne dotyczące kas fiskalnych ważne są już kilka miesięcy, ale nadal rodzą wiele wątpliwości i kontrowersji. Większość protestów dotyczy konieczności zakupy nowego sprzętu. Jaka jest prawda? Czy przedsiębiorca
1 Comment
Pycha
08 września, 17:37