Rejestrujesz pierwszą firmę? Nie popełniaj popularnych błędów
Stoisz przed decyzją o rejestracji swojej pierwszej działalności gospodarczej w życiu? Uważaj na popularne błędy, które mogą kosztować cię dużo czasu i pieniędzy. Szczególnie w relacjach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Typowe błędy, które popełniają początkujący przedsiębiorcy
Błąd 1: Wszystkie sprawy formalne załatwię w jednym okienku
Tzw. jedno okienko, o którym coraz częściej słyszysz w mediach to mit. Co prawa, REGON i NIP zostanie ci nadany po złożeniu wniosku CEIDG-1 w urzędzie gminy lub miasta, to wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będzie też obowiązkowa.
-
Co więcej, jeśli chcesz być płatnikiem podatku VAT, poza tymi dwoma okienkami będziesz musiał odwiedzić także właściwy dla ciebie urząd skarbowy, w którym złożysz VAT-R – czytamy w artykule „Formularz VAT-R. Jak poprawnie go wypełnić? [Część 1]” na www.superksiegowa.pl.
Błąd 2: Muszę mieć konto firmowe w banku
Nie, nie musisz. Pamiętaj, że jeśli zakładasz niewielką, jednoosobową działalność gospodarczą, a twoje pojedyncze transakcje nie są większe niż równowartość 15 tys. euro (w złotówce), nie masz takiego obowiązku.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w formularzu CEIDG-1 podał tylko tymczasowy numer konta, a następnie założył rachunek biznesowy w banku (zmianę rachunku podasz we wniosku aktualizacyjnym CEIDG), to za taką przyjemność będziesz musiał płacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Konta firmowe są bowiem nieporównywalnie droższe w obsłudze od zwykłych ROR dla os. fizycznych.
Jeśli jesteś zdecydowany na tradycyjny ROR, upewnij się tylko, że za jego pośrednictwem będziesz mógł zlecać przelewy na rzecz ZUS i US.
Błąd 3: Biznesplan wypada mieć, ale tylko z myślą o dofinansowaniu i kredycie w banku
Zanim założysz firmę sporządź przynajmniej podstawowy biznesplan. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz wiedział w jakim tempie powinna rozwijać się twoja firma, jakich przychodów i rozchodów spodziewać się w perspektywie pierwszych 6 i 12 miesięcy.
Pamiętaj, że w treści biznesplanu warto określić potencjalne zagrożenia rynkowe i zawrzeć krótki audyt konkurencji. Nawet jeśli do tych materiałów nie będziesz zaglądał zbyt często, to samo ich sporządzenie na pewno będzie powodem, dla którego twoja DG będzie mniej podatna na kryzys.
– –
Źródło: materiał przy współpracy z zespołem Super Księgowa.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
„Puste faktury” – co grozi za wystawienie?
Zgodnie z art. 62. § 2 Kodeksu karnego skarbowego „Kto fakturę lub rachunek, określone w § 1 (za wykonanie świadczenia), wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem posługuje się, podlega
Polskie firmy inwestują trzy razy więcej niż międzynarodowe korporacje
Statystyczny polski przedsiębiorca ma niespełna 45 lat, jest dobrze wykształcony i pracowity – taki obraz wyłania się z raportu „Przedsiębiorcy odczarowani” przygotowanego przez Polityka Insight na zlecenie Polskiej Rady Biznesu. Polscy przedsiębiorcy są
Jakie są metody prognozowania sprzedaży? Poznaj narzędzia od FlowDog
Prognozowanie sprzedaży to idealny sposób na to, by przewidywać przyszłe przychody i efektywnie zarządzać zasobami. To dzięki precyzyjnym prognozom możliwe jest podejmowanie świadomych decyzji strategicznych, które wpływają na rozwój firmy,
Comarch Business Intelligence – zobacz, jak podejmować biznesowe decyzje na podstawie danych?
Zbieranie i analizowane danych firmowych to sine qua non podejmowania poprawnych decyzji biznesowych. Najlepiej to robić z pomocą specjalistycznego oprogramowania, takiego jak choćby aplikacja Comarch BI. Dane – firmowe złoto
Energetyka inwestuje w nowe technologie
Sektor energetyczny w Polsce przechodzi technologiczną transformację. Inwestycje w innowacje mają pomóc firmom utrzymać się na rynku, wygrać z konkurencją i sprostać coraz surowszym wymogom klimatycznym. Największe koncerny energetyczne stworzyły już osobne podmioty, które
E-handel napędza rynek powierzchni magazynowej
Według PMR rynek handlu internetowego w tym roku może być wart ok. 32 mld zł. Każdy miliard złotych wydany w sieci generuje popyt na powierzchnię magazynową rzędu 18,5 tys. mkw. Do 2020
8 komentarzy
Dondi96
31 lipca, 07:53Maciej90
31 lipca, 22:36Małgorzata
01 sierpnia, 16:20książę
04 sierpnia, 17:53Pep
06 sierpnia, 12:23Misiekk
10 sierpnia, 21:34mejk
20 grudnia, 11:47Tadeusz Korach
14 marca, 11:42