KRUS – kiedy można opłacać składki w rolniczej kasie?
Prowadzenie działalności gospodarczej to niełatwy kawałek chleba. Zwłaszcza mikro przedsiębiorcy, których przychody są dużo niższe niż pozostałych biznesmenów, szczególnie mocno odczuwają utratę każdej złotówki, bowiem udział kosztów prowadzenia firmy przychodach jest w większości przypadków bardzo wysoki. Nic więc dziwnego, że każda opcja, która może spowodować obniżenie opłat jest wnikliwie analizowana. Jedną z nich jest obniżenie składek na ubezpieczenie przez przynależność do KRUS.
Różnica między składkami przedsiębiorcy i rolnika
Opłaty ponoszone z tytułu ubezpieczeń społecznych przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą są kilkakrotnie wyższe niż składki uiszczanie przez rolnika. Przedsiębiorca, który odprowadza składki od najniższej możliwej podstawy, co miesiąc przelewa na konto ZUS kwotę ok. 1100zł. Rolnik, który ma gospodarstwo o powierzchni mniejszej niż 50 ha opłaca składkę KRUS w wysokości 654zł kwartalnie. Miesięcznie zatem rolnik ponosi koszty z tytułu ubezpieczeń w wysokości 218zł. To składka o połowę niższa nawet od preferencyjnej składki, którą przedsiębiorcy opłacają przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej, a która wynosi 440zł. Różnica w miesięcznych składkach rolnika i przedsiębiorcy prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą wynosi ponad 880zł.
Być rolnikiem
Aby zostać objętym przez system ubezpieczenia KRUS nie wystarczy zakupić ziemię o wymaganej ilości hektarów.
Rolnik to osoba, która mieszka na terytorium Polski i prowadzi osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym.
W KRUS mogą być ubezpieczeni domownicy, którzy maja polskie obywatelstwo lub na stałe mieszkają w Polsce. Domownik musi mieć ukończone 16 lat, mieszkać z rolnikiem lub w bliskim sąsiedztwie, stale pracować w tym gospodarstwie rolnym, lecz nie może być pracownikiem tego rolnika.
Ubezpieczyć się w KRUS – nie tak łatwo
Aby płacić ubezpieczenie w KRUS nie wystarczy wejść w posiadanie gruntów rolnych o wymaganej powierzchni (należy posiadać co najmniej 1 ha ziemi, a przy gruntach klasy niższej niż IVa, wymagania są wyższe). Należy prowadzić działalność rolniczą lub pracować w gospodarstwie rolnym. Kolejnym warunkiem jest ubezpieczenie w systemie KRUS przez nieprzerwany okres, nie krótszy niż 3 lata, a przy tym zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę.
KRUS może pozbawić prawa do ubezpieczenia w jego systemie, gdy okaże się, że ubezpieczony ma ustalone prawo do emerytury lub renty albo do świadczeń ZUS, lub, gdy ewentualny roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok obrotowy osiągnie taki poziom, że podatek odprowadzony od niego przekroczy kwotę 3166zł.
W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że aby płacić składki w wysokości 218zł, należałoby kupić co najmniej 1 ha dobrej jakości gruntów, przez 3 lata nie wykonywać działalności zarobkowej, a jedynie uprawiać ziemię. Po upływie 3 lat można wówczas opłacać składki do systemu KRUS. Pół żartem, pół serio można by powiedzieć, że szybszym i z pewnością milszym sposobem jest zawarcie związku małżeńskiego z rolnikiem (rolniczką) i zdobycie w ten sposób statusu domownika.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Faktura korygująca a nota korygująca – czym się różnią?
Dla większości firm odróżnienie faktury korygującej od noty korygującej jest bardzo trudne. Jednak w 2014 roku wprowadzone zostaną nowe rozporządzenia, które od razu zastąpią prawo sprzed 2 lat. O czym
Chcesz zmienić auto, ale nie potrzebujesz modelu prosto z salonu? Zastanów się nad samochodem poleasingowym
Planujesz zmianę auta? Szukasz nowego pojazdu w atrakcyjnej cenie? Być może najlepszym pomysłem okaże się kupno samochodu poleasingowego. Podpowiemy, jakie są zalety takiego rozwiązania i na co warto zwrócić uwagę
Czym jest wynajem długoterminowy samochodu? Sprawdź warunki
Rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym pojazdów. Elastyczne warunki umowy oraz brak problemów z odsprzedażą auta sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa tę formę finansowania jako alternatywę leasingu. Dowiedz się, co to
Polskie start-upy są bardzo innowacyjne i zwiększają zatrudnienie
Co siódma krajowa firma we wczesnym stadium rozwoju (tzw. start-up) prowadzi działalność patentową. Wśród pozostałych przedsiębiorstw odsetek ten wynosi około promila. Start-upy jednak z rezerwą podchodzą do zewnętrznych źródeł finansowania. Dotychczas
Firmy szukają sposobów na ograniczenie wydatków i zwiększenie mobilności swoich pracowników
Tylko około 30 proc. pracowników w firmach ma do dyspozycji samochód służbowy. Pozostali muszą używać aut prywatnych lub transportu publicznego. Dlatego firma może zdecydować się na car-sharing, czyli usługę współdzielenia samochodu.
Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Głównie w gastronomii i produkcji
Bezrobocie w czerwcu spadło poniżej 9 proc., więc krajowe firmy muszą coraz energiczniej poszukiwać pracowników, również te, które szukają kadry do prac sezonowych. Najbardziej poszukiwani podczas wakacji są pracownicy w gastronomii, produkcji
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post