Konto firmowe – obowiązek przedsiębiorcy?

Konto firmowe – obowiązek przedsiębiorcy?

Rozpoczynając działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi wskazać, w urzędzie gminy, dane konta bankowego, z którego będzie korzystał w celach prowadzenia firmy. Przyjęło się, że musi być to specjalnie dedykowane do tego celu „konto firmowe”. Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej nie wskazują na konieczność otwierania rachunku bankowego innego niż prywatny. Dlaczego więc przedsiębiorcy otwierają konta firmowe?

Kiedy trzeba użyć konta bankowego?

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej precyzuje przypadki, w których transakcje muszą być opłacane za pośrednictwem konta bankowego. Są to transakcje, których:

 • drugą stroną jest przedsiębiorca lub
 • jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tysięcy euro według kursu na ostatni dzień poprzedniego miesiąca.

Zatem przedsiębiorca teoretycznie może korzystać z konta prywatnego regulując swoje zobowiązania lub ściągając należności.

Konta firmowe narzucone przez prawo bankowe

Chociaż z punktu widzenia ustawy o swobodzie  nie ma żadnego obowiązku posiadania firmowego konta, banki narzucają takie rozwiązanie w swoich regulaminach. Zawierają się w nich zapisy zabraniające dokonywania przelewów firmowych z kont prywatnych, czasem nawet pod rygorem zamknięcia konta.

Powodem jest obowiązujące prawo bankowe, zgodnie z którym „rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:

 • osób prawnych,
 • jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,
 • osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami.

Rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:

 • osób fizycznych,
 • szkolnych kas oszczędnościowych
 • pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.”

Zatem ustawa wyraźnie precyzuje, które rodzaje kont mogą być wykorzystywane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Dobre strony konta firmowego

Propozycja banków ma swoje dobre strony. Kiedy? Jako przykład można podać dwie sytuacje, kontrola urzędu skarbowego oraz zajęcie komornicze.

Urząd skarbowy jest uprawniony do wglądu we wszystkie operacje finansowe podmiotu, które dotyczą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W tej sytuacji, przedsiębiorca posiadający wyłącznie konto prywatne, musi udostępnić organom kontroli, również operacje dokonywane prywatnie. Można sobie wyobrazić, że to sytuacja dość krępująca, a na dodatek może sprowadzić na biznesmena dodatkowe kłopoty, w razie ujawnienia operacji „prywatnych” interesujących z punktu widzenia fiskusa.

Drugą trudną sytuacją, która przysparza wielu problemów jest egzekucja komornicza z konta bankowego. Jeśli przedsiębiorca posiada konto firmowe i prywatne to komornik może zająć w całości konto firmowe, ale konto prywatne jest chronione przed zajęciem do wysokości 11 827zł (kwota obowiązująca w 2015r) w odniesieniu do danej egzekucji.

Jeśli konto jest tylko jedno, rozróżnienie kwot firmowych i prywatnych może być kłopotliwe.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous ZUS – obowiązki pracodawcy w związku z zatrudnieniem
Next KRUS – kiedy można opłacać składki w rolniczej kasie?

Może to Ci się spodoba

Zakładam firmę 0 Comments

Jak rozpocząć działalność gospodarczą?

W dzisiejszych czasach założenie działalności gospodarczej nie jest już rozciągniętym w czasie i skomplikowanym przedsięwzięciem. Firmę można otworzyć bez chodzenia po urzędach i wystarczy kilka kroków, aby zrealizować formalności z

Polskie firmy zaczynają się automatyzować

Do 2019 roku wartość sprzedaży robotów przemysłowych na świecie będzie rosła średnio o 13 proc. rocznie – wynika z danych IFR. Coraz popularniejsze stają się niewielkie, przyjazne użytkownikom roboty współpracujące (tzw. koboty).

Pozytywna obecność w mediach przekłada się na reputację mark

Pozytywna obecność marki w mediach, na którą składa się wyrazisty, wiarygodny przekaz i współpraca z blogerami czy influencerami, to dziś jeden z podstawowych elementów budowania jej reputacji. Ta przekłada się na konkretne korzyści finansowe

Duży deficyt specjalistów z branży IT

Globalnie luka kadrowa w branży szacowana jest na dwa miliony wakatów. W Polsce nieobsadzonych jest 30–50 tys. miejsc. Pracodawcy w branży IT prześcigają się w walce o pracownika. Oferują wyższe wynagrodzenia i atrakcyjne benefity, oryginalne

Szwajcarska luksusowa marka z polskim rodowodem wraca na rynek po 100 latach

Po 100 latach nieobecności na polski rynek wraca Czapek & Cie – szwajcarska manufaktura z polskim rodowodem, która wytwarza jedne z najbardziej cenionych na świecie czasomierzy. Wspólnie ze specjalizującą się w dobrach luksusowych

Mała firma 1Comments

Skuteczne sposoby windykacji zaległych należności

Praktycznie każdy przedsiębiorca, przynajmniej raz w historii spotkał się z nierzetelnym kontrahentem. Zalegający z płatnościami klient to zmora naszych czasów. Niezależnie jednak od przyczyn niewywiązania się z umowy, zawsze warto

7 komentarzy

 1. Misiekk
  09 sierpnia, 12:28 Reply
  Czyli jak wnioskuję z tego artykułu, nie warto nawet czekać, ale od razu stworzyć sobie konto firmowe. Szczególnie ostatni akapit jest przekonujący, komornik patrzący na moje prywatne transakcje? Nie dziękuję! Jeżeli ktokolwiek się waha, chyba wie co zrobić.
  • JanW
   11 sierpnia, 00:57 Reply
   Jest dokładnie tak jak piszesz. Jeśli nie chcesz, by spoglądali w twoje wyciągi, to lepiej załóż to konto i miej problem z głowy.
 2. Tomek
  10 sierpnia, 21:39 Reply
  Misiekk, jeżeli ktoś nie ma nic do ukrycia, to chyba nie przeszkadza mu, że odpowiednie urzędy będą lustrować jego przepływy. Nie mam racji?
  • Maciej90
   11 sierpnia, 00:54 Reply
   Jeśli ma się czyste sumienie, to jak najbardziej. Niektórzy jednak wolą, aby ich konta nie były podglądane, stąd też takie decyzje.
 3. Lukasz17
  11 sierpnia, 00:55 Reply
  Artykuł skłonił mnie do namysłu nad otworzeniem konta firmowego. Naprawdę kawał dobrej i solidnej lektury.
  • Marcel
   11 sierpnia, 00:56 Reply
   Zgadzam się z tobą. Osobiście mam konto firmowe już od paru ładnych lat, jednak artykuł mimo to całkiem solidny.
 4. mejk
  20 grudnia, 11:45 Reply
  Może i nie jest to obowiązek, ale nikt mi nie powie, że nie lepiej byłoby gdyby istniało jednak to oddzielne konto.

Zostaw odpowiedź