Działka budowlana. Sprawdź zanim kupisz
Planując budowę domu, trzeba zacząć od zakupu działki. To początek inwestycji, której finałem ma być własny dom jednorodzinny. Pamiętajmy jednak, że nie na każdej działce można zbudować dom. Zanim dokonamy transakcji sprawdźmy więc, co naprawdę kryje się za ofertą.
Inwestycja w nieruchomość pod zabudowę jednorodzinną nie daje gwarancji zysku. Jak większość innych sposobów lokowania kapitału, ten także jest obarczony ryzykiem. Ceny za metr kwadratowy działek budowlanych ulegają wahaniom; z miesiąca na miesiąc różnice mogą sięgać nawet trzydziestu procent, zarówno na korzyść, jak i stratę inwestora.
Wybór działki jest więc niełatwym zadaniem, a jej cena to tylko jeden z wielu elementów, który trzeba wziąć pod uwagę. Cena jest zazwyczaj ściśle powiązana z lokalizacją – im jest ona bardziej atrakcyjna i cieszy się większym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, tym oczekiwać trzeba wyższych kwot za metr kwadratowych. Lokalizacja jest oczywiście ważna także z tego powodu, że ma niemały wpływ na komfort przyszłych mieszkańców.
Podczas oglądania działki warto uważnie przyjrzeć się nie tylko jej bezpośredniemu sąsiedztwu, ale także dalszemu otoczeniu. Oczyszczalne ścieków, składowiska odpadów czy niektóre zakłady przemysłowe mogą dać się nam we znaki nawet wówczas, gdy nie będą znajdować się tuż za płotem. Należy też zwrócić uwagę na warunki dojazdu oraz dostępność mediów. Ich brak może przysporzyć problemów i wiązać się z poniesieniem dodatkowych, niemałych kosztów.
Bardzo ważnym dokumentem, do którego należy zajrzeć jeszcze przed dokonaniem transakcji, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie został uchwalony, trzeba wystąpić do urzędu z wnioskiem o decyzję dotyczącą warunków zabudowy. Z tych dokumentów dowiemy się, czy na wybranym terenie w ogóle można zbudować dom jednorodzinny oraz jaki kształt może on przybrać.
Zanim zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży należy także sprawdzić stan prawny działki. Z księgi wieczystej dowiemy się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń. W przypadku, gdy nie została objęta księgą wieczystą przedwstępną umowę sprzedaży należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Warto też uzyskać od sprzedającego pismo, w którym ten ostatni oświadczy, że nie jest mu znane żadne postępowanie osób trzecich mogące wpłynąć na zmianę zapisów w księdze, a także zaświadczenie o braku zaległości podatkowych. Długi wobec urzędu skarbowego, gdy wyjdą na jaw zbyt późno, mogą skończyć się poważnymi problemami kupującego – włącznie z unieważnieniem aktu notarialnego i zlicytowaniem działki. Dobrym zabezpieczeniem przed podobnymi przypadkami jest zakup działki u licencjonowanego pośrednika posiadającego ubezpieczenie OC, które w razie zajęcia działki przez urząd pokryje poniesione przez inwestora straty.
Dowiedz się więcej na www.tooba.pl – świadczymy kompleksowe wsparcie w procesie budowy domu jednorodzinnego. Jesteśmy z Inwestorem od analizy zabudowy działki, wyboru projektu, po adaptację, aż po „pierwszą łopatę”. W naszej bazie mamy prawie 15 tysięcy gotowych projektów. Jeżeli nie znajdziesz dla siebie projektu gotowego z przyjemnością zaprojektujemy go indywidualnie – to będzie dom Twoich marzeń!
Może to Ci się spodoba
Propozycja prezydenta ws. frankowiczów odroczyła problem na rok
Nowy projekt ustawy frankowej autorstwa Kancelarii Prezydenta, który na początku sierpnia trafił do Sejmu, rozczarował kredytobiorców. Przewiduje on, że co najmniej przez rok nie będzie przymusowego przewalutowania kredytów. Frankowicze natomiast mogą oczekiwać
Najnowsze dane o emisji CO2 w Polsce
Zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 r. międzynarodowa społeczność powinna zabiegać, aby wzrost średniej temperatury globalnej nie wynosił więcej niż 1,5°C względem poziomu z czasów przedindustrialnych. Stopniowa redukcja kiepsko wychodzi.
Spawanie laserowe – lepsze niż klasyczne?
Każda branża w pewnym momencie musi się poddać pewnym zmianom. To nieuniknione, gdyż bez takich działań niemożliwy jest postęp technologiczny. Nie inaczej jest ze spawaniem! Dziś możemy dostrzec rosnącą popularność
Od nadawcy do odbiorcy – jak wygląda proces dostarczenia przesyłki kurierskiej?
Z usług firm kurierskich korzystał prawdopodobnie już każdy z nas. Pomoc przewoźników ułatwia zaopatrzenie się w elektronikę, meble, ubrania… Wymieniać można w nieskończoność! A wszystko to dzięki kilku kliknięciom, bez
Cięcie laserem – rozwiązanie dla każdej dziedziny przemysłu
Wraz z postępem technologicznym, maszyny wykorzystywane do cięcia oraz obróbki laserowej stają się coraz lepsze, a także oferują szereg możliwości. Ogólnie rzecz ujmując, cięcie laserowe gwarantuje powstanie znaczących korzyści w procesie produkcyjnym.
Inwestorzy cenią bezpieczeństwo
Choć z mocy ustawy o obligacjach, emitent papierów dłużnych odpowiada za zobowiązania wynikające z obligacji całym swoim majątkiem, często stosowanym rozwiązaniem są obligacje zabezpieczone, czyli takie, których emitent daje inwestorom
5 komentarzy
koko
19 grudnia, 14:51mania
16 stycznia, 12:28asicca
29 stycznia, 15:23arnold
02 lutego, 08:29papeż
04 lutego, 15:29