Skuteczne sposoby windykacji zaległych należności

Skuteczne sposoby windykacji zaległych należności

Praktycznie każdy przedsiębiorca, przynajmniej raz w historii spotkał się z nierzetelnym kontrahentem. Zalegający z płatnościami klient to zmora naszych czasów. Niezależnie jednak od przyczyn niewywiązania się z umowy, zawsze warto dochodzić swoich roszczeń. Jak windykować zaległe należności, czy robić to samodzielnie czy zdać się na pomoc jednej z profesjonalnych firm – na te i inne pytanie odpowiadamy w tekście.

Skuteczna windykacja to taka, która przy możliwie najmniejszych nakładach finansowych doprowadzi do odzyskania jeśli nie całkowitej należności, to przynajmniej jego dużej części. Warto pamiętać, że efektywność tego procesu będzie zależała od kilku czynników. Po pierwsze, to czas, który upłynął od powstania zaległości do podjęcia jego odzyskania. Czy krótszy, tym większa szansa na odzyskanie wierzytelności. Po drugie, od charakteru należności. Trudniej odzyskać środki utracone na skutek prowadzenia operacji finansowych związanych z dużym ryzykiem. Odzyskać zaległe należności można na wiele sposobów.

Windykacja we własnym zakresie

W przypadku samodzielnej windykacji na dłużnika działamy głównie siła perswazji. W tym zakresie paleta środków obejmuje:

  • pismo skierowane do dłużnika z nakazem zapłaty w określonym terminie,
  • pismo z propozycją zawarcia ugody, określające sposób i harmonogram spłaty,
  • kontakt z dłużnikiem (telefon, SMS),
  • korespondencja drogą elektroniczną,
  • bezpośredni kontakt z dłużnikiem,
  • skierowanie sprawy na drogę sądową.

W pierwszy i drugim przypadku możemy skorzystać z gotowego pisma, którego wzór można znaleźć w sieci. Takie pismo powinno zawierać wszystkie dane związane z nieuregulowaną należnością oraz prośbę o zapłatę w wyznaczonym terminie. W przypadku pisma ugodowego, możemy sami zaproponować sposób i harmonogram spłat. W przypadku kontaktu drogą telefoniczną można skorzystać z usług profesjonalnego windykatora lub przynajmniej z jego porad dotyczących tego, jak taka rozmowa powinna wyglądać, aby odnieść zamierzony efekt. Jak wskazują powszechnie eksperci, kontakt drogą elektroniczną jest mało skuteczny, ponieważ wielu „biznesmenów” ma do wiadomości e-mail stosunek ambiwalentny. Pomimo tego jednak, zawsze warto spróbować tej formy nacisku. Oczywiście z punktu widzenia psychologicznego, najlepsze efekty przynosi bezpośrednie spotkanie z dłużnikiem.

Jeśli zaś dłużnik będzie skutecznie unikał kontaktu z naszą firmą, pozostaje nam zwrócenie się z prośbą o pomoc do jednej z działających na rynku agencji windykacyjnych lub skierowanie sprawy na drogę sądową. Trzeb jednak pamiętać, że wymiar sprawiedliwości najczęściej nie działa tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Proces ciągnie się nierzadko latami, a w tym czasie sytuacja dłużnika może ulec diametralnie zmianie, najczęściej na gorsze.

Ponadto takie przedsięwzięcie jest kosztowne – czasem niewspółmiernie do wysokości zaległości. Pomimo nawet, że od 2010 roku uległ proces składania pozwów w sądzie. Wszystko to za sprawą instytucji Elektroniczne Postępowanie Upominawcze.

Od niedawna „batem” na niesolidnych płatników jest Biuro Informacji Gospodarczej. Wierzyciele oraz firmy windykacyjne mogą wystąpić o wpis do rejestru dłużnika. Strach przez zaistnieniem na tej niechlubnej liście w wielu przypadkach działa bardzo mobilizująco. Jednak nie na wszystkich. Na najbardziej opornych wpłynąć mogą tylko wykwalifikowani specjaliści.

W większości krajów gospodarki rynkowej, gdzie pewien rodzaj ryzyka jest wpisany w prowadzenie biznesu, działają wyspecjalizowane agencje w odzyskiwaniu należności. Według ekspertów to jeden ze skuteczniejszych i bardziej efektywnych sposobów na odzyskanie należności. Tego rodzaju firmy dysponują wiedzą i odpowiednimi specjalistami, którzy mają ogromne doświadczenie w dochodzeniu należności od różnego rodzaju podmiotów. Koszty odzyskania długu z ich pomocą są stosunkowo niewielkie do efektów. Najczęściej działają one w systemie prowizyjnym.


Jeśli nie wiesz jak odzyskać zaległe należności od klienta lub kontrahenta – napisz.. Podpowiemy czy jest realna szansa na odzyskanie długi oraz w jaki sposób go można skutecznie i efektywnie odzyskać.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wysyłając wniosek wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie (zobacz)
Previous Czy warto ubezpieczyć swoją firmę?
Next Zintegrowane systemy ERP – skuteczne zarządzanie w firmie

Może to Ci się spodoba

Obieg dokumentacji w firmach będzie szybszy i tańszy

Firmy mogą zaoszczędzić co najmniej 60 proc. czasu na obsługę danego procesu po wprowadzeniu elektronicznych dokumentów. W ten sposób oszczędzają również koszty i usprawniają obsługę klienta. Wprowadzenie w pełni cyfrowego obiegu dokumentów

Kiedy warto wziąć kredyt obrotowy?

Młoda, dopiero stawiająca pierwsze kroki na rynku firma często potrzebuje dodatkowych środków na rozwój. Także przedsiębiorstwu z dłuższym stażem może być niezbędny zastrzyk gotówki na sfinansowanie bieżącej działalności czy wdrożenie

Mała firma 2 komentarze

Czy podwładny może porzucić pracę?

W zgodzie z prawem zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który nie ma ochoty kontynuować współpracy, powinien złożyć wypowiedzenie i przeczekać umowny czas. Bywają jednak sytuacje, w których podwładny porzuca

Polskie firmy podbijają zagraniczne rynki

Polski eksport, który szacuje się obecnie na ok. 200 mld dol., rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie, a jego dynamika w kolejnych będzie rosła. Rodzime firmy coraz częściej wchodzą na zagraniczne

Mała firma 0 Comments

Kosze okolicznościowe – najlepszy prezent w biznesie

Obdarowywanie się upominkami w biznesie to nie tylko sposób na wyrażenie podziękowania i szacunku, ale również na zacieśnianie więzów. Dlatego też warto dbać o swoich kontrahentów, klientów oraz o pracowników,

Kompleksowe usługi call center – dlaczego warto?

Call center kojarzone jest najczęściej z telefoniczną obsługą klienta. I rzeczywiście tak jest. Działania call center obejmują m.in. infolinię informacyjną, obsługę reklamacji, helpdesk, back office czy badania konsumenckie. Przeniesienie procesów

1 Comment

  1. jolka
    17 grudnia, 10:41 Reply
    Ja kiedyś wypróbowałam takie oprogramowanie do samodzielnej windykacji i po jakimś czasie za nieduże pieniądze przyniosło efekty. Szukałam dosc sporo informacji na ten temat bo też miałam dylemat czy samej sie w to bawić czy oddać sprawę do kancelarii. Nie każdemu jednak to polecam aczkolwiek mi sie udało i za nieporównywalnie mniejsze pieniądze.

Zostaw odpowiedź