3 sprawdzone sposoby oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Który najlepszy?

3 sprawdzone sposoby oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Który najlepszy?

Coraz gorętsza staje się dyskusja na temat przyszłych świadczeń emerytalnych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To żadna tajemnica, że emerytury będą coraz niższe, w niektórych przypadkach mogą sięgnąć nawet zaledwie ok. 30% ostatniego miesięcznego wynagrodzenia Kiepska to perspektywa na przyszłość, kiedy trzeba mocno obniżyć poziom życia. Kto nie chce żyć na kilkadziesiąt procent, powinien poznać popularne sposoby oszczędzania.

Standardowe lokaty terminowe

To proste i stabilne instrumenty finansowe. Można je porównać do kredytu udzielanego bankowi – klient udostępnia bankowi pieniądz w zamian za procent wpłaconej kwoty określony w umowie. Taką lokatę można przedłużać, ale można też ustawić dyspozycję automatycznego odnawiania. W ten sposób pieniądze pracują bez specjalnego zaangażowania właściciela konta.

Obecnie banki prześcigają się w ofertach lokat. Problem w tym, że obecnie nie mogą zaproponować tego, co najważniejsze: atrakcyjnego oprocentowania. Wpływ na to ma wiele czynników. W znacznej mierze są to bieżące stopy procentowe, które w ostatnich latach znacznie spadły.

Złoto

Złoto to kolejny sposób przechowywania wartości w długim okresie, gdy banknoty tracą siłę nabywczą. Prognozowanie dobrych momentów do rozpoczęcia inwestowania w złoto jest jednak trudne, a dla kogoś, kto dopiero próbuje się odnaleźć w meandrach oszczędzania z zyskiem, może to być wręcz niemożliwe.

Trzeba też wiedzieć, jak kupować złoto by nie dać się oszukać. To także rozbudowany temat.

IKE i IKZE w funduszach inwestycyjnych

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to narzędzia dedykowane oszczędzającym na jesień życia. Ich największą zaletą jest fakt, że oferują one zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (19%) przy wypłacie środków, co przy perspektywie kilku czy kilkudziesięciu lat oszczędzania może przynieść solidną finansową górkę.

Konta IKE i IKZE różnią się od siebie między innymi dozwolonym limitem wpłaty w danym roku. W przypadku IKE jest to trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, a w IKZE 1,2 krotność. Czyli w 2016 roku. Czyli w 2016 roku można wpłacić odpowiednio 12 165 złotych na IKE oraz 4 866 zł na IKZE. Co więcej, w przypadku oszczędzania na IKZE, można skorzystać ze specjalnej ulgi przy rozliczeniu PIT, co pozwala na wygospodarowanie dodatkowych oszczędności na przyszłość.

Konto takie można założyć w wybranej instytucji finansowej, np. towarzystwie funduszy inwestycyjnych lub w domu maklerskim, a od tego zależeć będzie sposób lokowania środków. Aby poznać możliwości oszczędzania na tych kontach i dokonać przykładowych szacunków, wystarczy skorzystać z prostych w obsłudze narzędzi, jakimi są kalkulatory IKE lub IKZE. Przykładowe narzędzie dostępne jest na stronie leggmason.pl .  Wyniki dostępne są w kilka sekund. Wystarczy tylko wybrać wartości i podać założenia.

Previous Bankomaty coraz lepiej chronione przed atakami przestępców
Next Rewolucja cyfrowa w czytelnictwie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zerowy deficyt oznacza, że nie zwiększamy długu publicznego

Nie milkną komentarze po przyjęciu projektu przyszłorocznego budżetu, który zakłada zerowy deficyt, czyli dochody na poziomie wydatków. Zdaniem prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbiety Mączyńskiej jest on nie tylko realny, choć

Wiadomości 0 Comments

EBC ogłasza wielkie drukowanie

Miesiące oczekiwań, nerwowe odliczanie do „godziny zero” i oto jest – Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie programu luzowania ilościowego (QE). Oto podstawowe założenia europejskiego programu luzowania ilościowego (QE):

Wiadomości 2 komentarze

Sytuacja na warszawskim rynku pierwotnym

Rynek pierwotny w stolicy ma się nie gorzej będzie się miał w przyszłości – to przeważająca opinia u ekspertów. To także doskonała wiadomość dla potencjalnych kredytobiorców, gdyż będą mogli się

Wiadomości 0 Comments

Oszczędzanie na emeryturę może obniżyć podatek. Za 2017 rok ulga sięgnie 1,6 tys. zł

Wpłaty na IKZE dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania, dzięki czemu do zapłaty będziemy mieć niższy podatek. Podstawę rozliczenia ulgi stanowią dowody wpłat. Przy założeniu maksymalnej wpłaty

Wiadomości 0 Comments

Polska jest liderem w legislacji dotyczącej dronów. Przepisy pobudzą rynek wart ok. 150 mln zł

Ostatnie zmiany w prawie, które określają m.in. zasady lotów dronów poza zasięgiem wzroku, zdecydowanie uproszczą zasady ich użytkowania i będą impulsem do rozwoju branży – podkreśla Michał Wojas, prezes FlyTech UAV. Jak ocenia,

Wiadomości 0 Comments

Ponad 1,74 mln Polaków nie spłaca swoich zobowiązań

W ciągu roku w Rejestrze BIG InfoMonitor przybyło blisko pół miliona niesolidnych dłużników. Problem ze spłatą swoich zobowiązań ma już 1,74 mln Polaków. Wartość nieuregulowanych długów wzrosła w tym czasie dwukrotnie –

1 Comment

  1. pola
    08 stycznia, 18:13 Reply
    Najważniejsza jest systematyczność i bank który nie zdziera na wszystim. U mnie wybór był prosty i postawiłam na getin.

Zostaw odpowiedź