Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Nie wszyscy wiedzą, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może posiadać jedynie jednego udziałowca. Czym różni się więc taki podmiot od tego, który posiada co najmniej kilku wspólników? Jakie są jego podstawowe zalety? Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Zgodnie z artykułem art. 4 § 1 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych, spółka jednoosobowa to spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza.

Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak również zalety. To, czy warto wdrożyć je w życie zależeć będzie od indywidualnych czynników, branży oraz specyfiki prowadzenia działalności.

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może przybierać charakter pierwotny lub wtórny. Z pierwotnym charakterem jednoosobowej spółki mamy do czynienia w sytuacji, kiedy podmiot został założony przez 1 osobę. Jeśli na skutek innych wydarzeń, udziały pozostałych udziałowców zostały skupione w ręku 1 wspólnika – możemy mówić o jej wtórnym charakterze.

Ograniczenie odpowiedzialności wspólnika

Najistotniejszym walorem prowadzenia działalności w formie jednoosobowej spółki jest ograniczona odpowiedzialność udziałowca. Jest ona ograniczona jedynie do wysokości wniesionego do spółki wkładu. W przypadku nietrafionych inwestycji, to spółka, a nie jej udziałowiec stanie się dłużnikiem, a osobisty majątek wspólnika jest chroniony.

Jedynym odstępstwem od tej reguły może być sytuacja, kiedy wspólnik jest równocześnie członkiem zarządu. Odpowiedzialność członka zarządu spółki za jej długi jest już inna. W niektórych przypadkach członkowie zarządu mogą odpowiadać za długi spółki także własnym majątkiem.

Możliwość samodzielnego decydowania o kluczowych dla spółki kwestiach

Zgodnie z artykułem 156 Kodeksu spółek handlowych, jedyny wspólnik spółki z o.o. wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników.

Oznacza to, że przy podejmowaniu uchwał nie ma potrzeby liczenia głosów,  jedyny wspólnik dysponuje nimi wszystkimi. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie on jest jedynym decydującym, nie ma konieczności przeprowadzania głosowań tajnych w sytuacjach, gdy tego wymagają przepisy – komentuje właściciel firmy consultingowej Caldwell Corporate Services.

Wady prowadzenia jednoosobowej spółki z o. o.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową spółkę z o. o. ma obowiązek – podobnie jak osoba, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą – odprowadzania składek do ZUS-u.

Biorąc pod uwagę podwójne opodatkowanie, towarzyszące spółce, koszty jej prowadzenia mogą okazać się wysokie.

Jedyny wspólnik nie może również reprezentować spółki w organizacji, z wyłączeniem dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego. W praktyce oznacza to, że nie może on np. podpisać umowy najmu lokalu przez spółkę w organizacji.

Taką sytuację jednak można dość łatwo „obejść”. Na przykład poprzez powołanie drugiego członka zarządu oraz stosowne ustalenie zasad reprezentacji lub powołanie pełnomocnika, który będzie reprezentował spółkę w konkretnej czynności prawnej.

Previous Większość fałszywych newsów służy reklamie albo polityce
Next Cyberataki terrorystyczne to tylko kwestia czasu

Może to Ci się spodoba

Księgi wieczyste w formie wirtualnej

Można zauważyć, że cyfryzacja w Polsce cały czas postępuje i dzieje się pod tym kątem coraz więcej. Ministerstwo Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji starają się tworzyć rozwiązania, dzięki którym prowadzenie rożnych

Jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu rozliczania czasu pracy w produkcji?

Najnowsze badania pokazują siłę takich systemów – samo ich zainstalowanie powoduje bardzo korzystne zmiany w zachowaniach pracowników, prowadzące do wyższej efektywności. Przede wszystkim wzrasta wydajność pracowników, zmniejsza się liczba spóźnień

Branża logistyczna dynamicznie rośnie

Rosnący popyt wewnętrzny i eksport, większa wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, napędzają branżę logistyczną. Bezpośredni udział sektora usług transportu i logistyki w polskim PKB zwiększył się o ponad jedną piątą od momentu wstąpienia

Polski rynek hotelowy kwitnie

Rosnący ruch turystów z kraju napędza polski rynek hotelowy, przez co jest on atrakcyjny dla inwestorów i deweloperów. Rośnie również liczba gości z zagranicy, a Polska staje się coraz bardziej rozpoznawalnym kierunkiem turystycznym. Rodzimej branży

Marketing XXI wieku — jak pracują agencje?

Rynek reklamowy to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów polskiej gospodarki. Według raportu SMG w samym 2015 roku zanotowano w tej branży wzrost o 4,5%, czyli aż 326,1 milionów

Spółki 0 Comments

Kto zostaje reprezentantem w spółce jawnej?

Każda spółka jawna prowadzona jest przez przedsiębiorstwo. Posiada odrębny majątek oraz członków. Jednak każdy z członków powinien zgodzić się na bezpłatne świadczenie usług w ramach wspólnoty. Czy spółka jawna posiada

1 Comment

  1. Maria
    06 listopada, 20:43 Reply
    Nie warto. Odpowiedzialność mogą zmniejszyć wyłącznie udziałowcy nie będący członkami zarządu. opodatkowanie - fatalne. Dużo bzdur formalnych

Zostaw odpowiedź