Czym jest i na czym polega miękka windykacja?
Windykacja to słowo pochodzące z łaciny i oznaczające dochodzenie roszczeń. Współcześnie pojęcie te interpretowane jest jako dochodzenie własności przy użyciu środków określonych obowiązującymi przepisami. W kontekście tym pada niejednokrotnie termin taki jak miękka windykacja – na czym ona polega?
Definicja miękkiej windykacji
Pod pojęciem miękkiej windykacji należy rozumieć działania, które polegają na przekazaniu informacji o długu do ogólnodostępnego rejestru dłużników, co ma na celu odzyskanie zaległej należności. Ponadto dłużnik jest nawoływany do uregulowania zobowiązania za pośrednictwem pism, smsów oraz telefonów. Warto nadmienić, iż tego typu działania okazują się także dość skuteczne w stosunku do należności uchodzących za przedawnione.
Efektywność miękkiej windykacji wynika przede wszystkim z tego, że doprowadza ona do ujawnienia informacji na temat długu. Wpis do rejestru dłużników stanowi dla dłużnika realne utrudnienie – z tego m. in. względu, że zawarte w nim dane są udostępniane instytucjom finansowym, np. bankom, które w takiej sytuacji nie są chętne do przyznania kredytu.
Współpraca z rejestrami dłużników
Funkcjonującymi w Polsce rejestrami dłużników są:
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
- Krajowy Rejestr Długów,
- Rejestr Dłużników ERIF,
- BIG InfoMonitor.
Zasady współpracy z nimi wyglądają podobnie. Przebiega ona w kilku etapach. W pierwszej kolejności trzeba zarejestrować się w systemie, a następnie podpisać stosowną umowę. Następnym krokiem jest wysłanie przez wierzyciela pisma, w którym informuje on dłużnika o nawiązaniu współpracy z rejestrem dłużników i nawołuje go do uiszczenia należności pod groźbą konsekwencji wynikających z niepodjęcia w tym kierunku żadnych działań.
Negatywny wpis do rejestru jest dokonywany, jeśli zostają spełnione następujące przesłanki:
- upłynęło 60 dni od upływu terminu płatności,
- minęły 30 dni od wysłania wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze wpisu w rejestrze dłużników,
- wartość zadłużenia wynosi minimum 200 zł w przypadku indywidualnych konsumentów bądź 500 zł w sytuacji, gdy dłużnikiem jest firma.
Podstawę prawną do przekazywania informacji gospodarczych o nierzetelnych dłużnikach stanowi Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych – a dokładniej, regulacje te zawarte są w art. 14-16 tejże ustawy.
Jeżeli dłużnik ureguluje należność, wówczas taka informację należy bezzwłocznie przekazać do rejestru dłużników. Dłużnik musi przy tym zdawać sobie sprawę z tego, iż informacja o długu może być przechowywana w rejestrze nawet przez okres 10 lat.
Wysoka skuteczność
W praktyce miękka windykacja odznacza się stosunkowo wysokim stopniem skuteczności. Firmom zajmującym się egzekucją należności w imieniu wierzycieli z pomocą tu przyjdzie profesjonalne szkolenie windykacyjne wyjaśniające procedury obowiązujące przy windykacji należności. Istotnym czynnikiem decydującym o jej efektywności jest postępowanie zgodnie z przepisami – w przeciwnym wypadku zasadność tego typu działań może zostać podważona.
Zobacz tez: Na czym polega praca windykatora?
Może to Ci się spodoba
Rejestracja spółki przez internet. Nowe formy spółek na liście
Od 15 stycznia możliwe jest przeprowadzenie rejestracji spółek komandytowych oraz spółek jawnych drogą internetową. Te dwie kategorie spółek dołączyły tym samym do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które już wcześniej mogły
Kiedy współmałżonek decyduje o sprawach firmy?
Wspólność majątkowa małżonków niesie za sobą tyleż samo plusów, co minusów. W przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, w pewnych kwestiach dotyczących firmy, musi liczyć się ze zdaniem
Polska stała się jedną wielką strefą inwestycji
Zlikwidowanie bariery, która powodowała, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogły korzystać z dobrodziejstw zwolnień podatkowych, to największa zaleta ustawy o wspieraniu nowych inwestycji – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obowiązująca
Kontrola Sanepidu – uprawnienia, przebieg, kary
Firmy, które rozpoczynają swoją działalność nie mają obowiązku zgłaszania tego faktu do Sanepidu, jednak nie oznacza to, że nie podlegają one kontroli prowadzonej przez tę instytucję. Kto nadal zgłasza swoją
30 kwietnia wchodzi w życie pakiet kolejnych zmian w prawie dla przedsiębiorców
Od dziś przedsiębiorcy mają swoją Konstytucję. Część z wprowadzonych zmian ma za zadanie zachęcać do zakładania działalności gospodarczej. To m.in. instytucja działalności nierejestrowej dla osób, które będą osiągać niewielkie przychody. Konstytucja Biznesu
Likwidacja spółki z o.o. a nowe interesy
Likwidacja spółki z o.o. zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych jest zbiorem działań podejmowanych przez jej likwidatorów, zmierzających do zakończenia działalności tej spółki. Takimi działaniami mogą być np.
3 komentarze
aner
09 stycznia, 09:51lgw perito windykacja
30 listopada, 14:12Kamil W
06 kwietnia, 15:03