Co zaproponować pracownikowi: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Co zaproponować pracownikowi: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Niedoświadczony właściciel małej firmy często prowadzi swoją działalność gospodarczą samodzielnie. W początkowej fazie jest w stanie sam załatwiać wszystkie sprawy i nawet dobrze sobie radzi. Jednak wraz z rozwojem nowego biznesu jest coraz trudniej. Na jakich zasadach powinien przyjąć pierwszego pracownika? Którą formę zatrudnienia wybrać na początek: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Poszukania godnego pracownika to bardzo trudna sprawa. Szczególnie wtedy, gdy pracodawca nie ma żadnej wprawy w tym temacie i po raz pierwszy będzie poszukiwał rzetelnego i odpowiedzialnego pracownika. Oczywiście powinien doskonale wiedzieć, czego oczekuje od potencjalnych kandydatów i co może zaproponować. Oprócz wysokości wynagrodzenia i pakietów socjalnych powinien dokładnie określić typ umowy. Wybrać może spośród trzech bardzo popularnych propozycji: umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Każda ma swoje wady i zalety, dlatego decyzja powinna być świadoma i dobrze przemyślana.

Analizę warto rozpocząć od umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie i umowa o dzieło), które różnią się diametralnie. Przede wszystkim umowa zlecenie została skonstruowana tak, aby pracownik bym zobowiązany do wykonywania konkretnych obowiązków, np. sprzątania pomieszczeń biurowych i otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie. Jest to czynność, która powinna być wykonywana przez określony czas (np. miesiąc) i w ustalonych wcześniej godzinach. Natomiast umowa o dzieło skupia się na efekcie pracy, np. namalowanie obrazu. Nacisk kładzie się na wynik, a nie sam fakt włożonego czasu i poświęcenia. Wynagrodzenie ustalane jest odgórnie i może podlegać negocjacjom.

Trzeba również podkreślić zasady odprowadzania podatków w obu przypadkach. Umowa zlecenie jest opodatkowania przez ZUS i pracodawca powinien odprowadzać wszystkie składki. Obowiązek nie dotyczy studentów, praktykantów czy posiadających dwa etaty. W przypadku umowy o dzieło nie ma konieczności regulowania podatków.

Umowy cywilnoprawne są sporządzane w odniesieniu do Kodeksu cywilnego i oznacza to, że zatrudniony nie musi wcale otrzymywać minimalnej pensji krajowej (nie ma limitów płacowych), urlopów wypoczynkowych oraz wychowawczych, dopłat za pracę w godzinach nocnych lub nadliczbowych oraz ochrony przez utratą pracy. Innymi słowy umowa zlecenie i umowa o dzieło są bardzo niestabilne, nie gwarantuje praktycznie żadnych świadczeń i pomocy w razie wypadku oraz narażają na utratę źródła utrzymania z dnia na dzień bez żadnej rekompensaty.

Początkujący przedsiębiorca, który posiada duży dylemat, powinien przeanalizować swoją sytuację oraz proponowane stanowisko. Umowa musi być dostosowana do wykonywanych obowiązków, oczekiwań, wykształcenia i doświadczenia, dyspozycyjności oraz powinna zostać dopasowana do charakteru i branży prowadzonej działalności.

Umowa o pracę natomiast to bardzo poważne zobowiązanie i duża odpowiedzialność. Pracownik zatrudniony na takich zasadach ma dużo więcej praw, związuje się z przedsiębiorcą na dłużej i może oczekiwać pomocy finansowej w krytycznej sytuacji.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Wszystko o zasiłkach chorobowych
Next Nowoczesna telefonia również dla mikrofirm

Może to Ci się spodoba

Jak zaplanować pracę dla zastępcy na czas naszego urlopu?

To zrozumiałe, że pracownik, który cały rok sumiennie pracuje, przynajmniej raz do roku potrzebuje dłuższej przerwy i liczy na zasłużony urlop. Zanim jednak rozpoczniemy relaks na wczasach, a praca stanie się

Zatrudnienie 0 Comments

Czy zbieranie notatek służbowych jest konieczne?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest rzetelna ocena swoich podwładnych oraz poprawa efektywności pracy. Jeśli zatrudniony wykazuje zachowania niezgodne z przyjętymi zasadami może sporządzić notatkę służbową, która uwypukla i rejestruje błędy pracownika.

Kodeks pracy 3 komentarze

Pracownik ochrony – tylko niekarany

Osoby, które chcą sobie dorobić do emerytury pracując w ochronie nie kryją zdziwienia, gdy pracodawca prosi o zaświadczenie o niekaralności. Czy agencja zatrudniająca ochroniarzy ma prawo żądać takich dokumentów? Zaświadczenie

Zatrudnienie 0 Comments

Jak nie konstruować listu motywacyjnego?

List motywacyjny to sposób na autoprezentację i metoda idealnej promocji. Trzeba pamiętać, aby ciekawie zawrzeć informacje i zainteresować przyszłego pracodawcę innowacyjnością i kreatywnymi rozwiązaniami. Są jednak potknięcia, których uczynić nie

Kadry 1Comments

Wszystko o umiejętnościach miękkich

Na temat umiejętności miękkich można powiedzieć bardzo dużo. Jednak najczęściej mówi się o nich w odniesieniu do pewności siebie, empatycznych zachowań, zdolności pracy w grupie, bezproblemowym podejściu do życia, komunikacji

Zarządzanie 9 komentarzy

Dlaczego warto inwestować w szkolenie menedżerów?

Dla sprawnego i pomyślnego funkcjonowania każdej firmy jako całości niezbędna jest odpowiednio wykwalifikowana kadra zarządzająca – ta prosta prawda, choć z pozoru oczywista, bywa jednak w polskich przedsiębiorstwach regularnie zapominana.

2 komentarze

  1. misiek
    10 sierpnia, 13:10 Reply
    Poszukania godnego pracownika to bardzo trudna sprawa. Wielu ludzi po prostu rezygnuje z pracy po pierwszym tygodniu, czy 2 dniach.
  2. miseka
    13 sierpnia, 16:16 Reply
    Trzeba podkreślić zasady odprowadzania podatków w obu przypadkach. Chociaż to nie zmienia faktu, że powinien każdy dostawać umowę o pracę.

Zostaw odpowiedź