Czy bank może odmówić kredytu?

Czy bank może odmówić kredytu?

Często zdarza się, że w obawie przed brakiem zabezpieczenia spłaty kredytu banki niechętnie pożyczają pieniądze. Kto może znaleźć się w grupie kredytowego wysokiego ryzyka i jak można wpłynąć na decyzje instytucji finansowych?

Z czego może wynikać brak zdolności kredytowej?

Twoja zdolność kredytowa to nic innego, jak obliczony przez bank potencjał do zaciągnięcia kredytu i jego spłaty w określonym czasie. Pod uwagę brana jest oczywiście wysokość zarobków, posiadany majątek, przeszłość kredytowa, ale też stan cywilny i skłonność do oszczędzania lub wydawania pieniędzy.

Praca i zarobki

Instytucje finansowe preferują klientów, którzy mają gwarancję stałego dochodu. Większość banków w ogóle nie bierze pod uwagę doliczanych do pensji prowizji i premii, które są wręcz wkalkulowane w specyfikę niektórych zawodów, dlatego jeśli pracujesz na umowę o dzieło albo na zlecenie może to znacznie obniżyć Twoją zdolność kredytową lub wręcz uniemożliwić pożyczenie większej sumy pieniędzy.

Majątek

Lekarstwem na niskie lub nieregularne dochody może być posiadany majątek, który zabezpieczy spłatę Twojego kredytu. We wniosku kredytowym bank z pewnością zapyta Cię o ewentualnie posiadane nieruchomości czy samochód. Pod uwagę brane są także lokaty, obligacje, akcje, udziały i polisy.

Przeszłość kredytowa

Pozytywna, oparta na regularnie i terminowo spłacanych zobowiązaniach, jest sporym atutem każdego potencjalnego kredytobiorcy. Zbyt urozmaicona może wskazywać na niestabilną sytuację finansową, a nadmiar pobranych pożyczek i kart kredytowych jest w stanie uniemożliwić Ci podjęcie kolejnego zobowiązania.

Stan cywilny wnioskującego

Teoretycznie Twój stan cywilny nie ma bezpośredniego wpływu na zdolność kredytową, ale w praktyce małżeństwa uzyskują zazwyczaj większy kredyt zaufania od banków i instytucji finansowych. Z jednej strony wynika to z faktu kumulacji ich zarobków przy stosunkowo niewielkim prawdopodobieństwie, że obydwoje małżonków w tym samym czasie stracą swoje źródła dochodu. Z drugiej zaś – osoby skłonne do długoterminowych zobowiązań w życiu prywatnym są po prostu bardziej wiarygodne dla banków.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Pamiętaj, że banki i instytucje finansowe mogą odmówić Ci kredytu lub pożyczki bez wyjaśniania przyczyn swojego postępowania. Zwykle oznacza to jednak problemy z omówioną powyżej zdolnością kredytową. Kiedy odmowa kredytu jest uzasadniona, chroni to zarówno interesy banku, jak i wnioskującego (czasem naprawdę lepiej jest nie pożyczać pieniędzy, jeśli nie możemy ich oddać.) Jeżeli jednak brak zdolności kredytowej wynika jedynie z problemów w jej udokumentowaniu lub jeśli w najbliższej przyszłości spodziewasz się stałych dochodów z pewnego źródła, warto popracować nad swoją wiarygodnością.

Zapanuj nad liczbą i wysokością dotychczasowych zobowiązań

Zamknięcie kart kredytowych, spłacenie zakupów ratalnych i weryfikacja wyciągów w BIKu oraz KRD to pierwsze i stosunkowo najprostsze czynności, jakie możesz podjąć, żeby zwiększyć swoją zdolność kredytową. Nawet jeżeli wiąże się to z wygospodarowaniem sporych sum pieniędzy w krótkim czasie, warto się zmobilizować, żeby poprawić swoją wiarygodność w oczach banku.

Ustal parametry kredytu

W zależności od wieku i liczby kredytobiorców instytucje finansowe są w stanie dopasowywać warunki kredytów do ich potrzeb. Wydłużenie okresu spłaty zobowiązania może umożliwić zwiększenie jego wysokości, a dopisanie dodatkowego kredytobiorcy do Twojego wniosku poprawi zabezpieczenie kredytu w oczach banku. Pamiętaj, że na rynku finansowym nie brakuje instytucji pozabankowych, które dzięki gwarancji Krajowego Nadzoru Finansowego są w pełni bezpieczne i często chętniej niż banki udzielają niezbędnych kredytów.

Więcej informacji na temat zasad przyznawania kredytów i pożyczek znajdziesz na: http://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zaciszny dom w Łomiankach
Next Kto korzysta z leasingu operacyjnego?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Rozwój rynku korzystny dla firm i gospodarki

W wielu opiniach, dyskusjach i analizach, emisję obligacji i kredyt bankowy często traktuje się jako alternatywne źródła finansowania firm. Bardziej praktyczne wydaje się podejście komplementarne wobec obu tych form, a

Wiadomości 2 komentarze

Private Bank – elitarny, choć w zasięgu ręki

Kompleksowa obsługa, osobisty doradca i specjalne traktowanie klienta – z tym najczęściej kojarzy się bankowość prywatna. Jednakże dołączenie do grona klientów Private Banku wiąże się z dostępem do znacznie szerszej

Dotacje 2 komentarze

Jak uzyskać fundusze unijne na otwarcie działalności?

Własna działalność gospodarcza to ogromne wyzwania i duża odpowiedzialność. Jednak oprócz formalności i załatwiania spraw urzędowych trzeba zdobyć pieniądze niezbędne na start. W ostatnim czasie młodzi przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają

Wiadomości 0 Comments

Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?

Okres działań wojennych pamiętany jest jako czas wyjątkowo dotkliwy i bolesny. Nie tylko dla zwykłych ludzi, ale również dla przedsiębiorców. Dzień po dniu utracili swoje firmy, mienie, dobytki całego życia.

Wiadomości 0 Comments

Kto może posprzątać mieszkanie po zgonie? Wywiad ze specjalistą

Rozmowa z przedstawicielem firmy Vector, oferującej specjalistyczne usługi sprzątające – takie, jakich mało kto jest gotów się podjąć. Firma sprząta nie tylko pomieszczenia o wysokim stopniu zagracenia czy intensywnym zabrudzeniu,

Wiadomości 0 Comments

Wykładzina czy dywan? Co wybrać? Zalety i wady

Projektując wnętrze mieszkania zwracamy uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Zależy nam na kolorze farby, rozmieszczeniu elementów dekoracyjnych, a także na rodzaju dywanu lub wykładziny. Dywany i wykładziny są chętnie wybierane w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź