Czy podwładny może porzucić pracę?

Czy podwładny może porzucić pracę?

W zgodzie z prawem zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który nie ma ochoty kontynuować współpracy, powinien złożyć wypowiedzenie i przeczekać umowny czas. Bywają jednak sytuacje, w których podwładny porzuca swój etat. Czy ma to jakieś konsekwencje prawne? Jak powinien zareagować kierownik?

Na początku trzeba wyjaśnić, że o porzuceniu mówi się w momencie, kiedy podwładny nie stawia się w miejscu pracy bez wcześniejszego poinformowania oraz nie usprawiedliwia swojej nieobecności. Należy wiedzieć nawet absencja nie może być traktowała jednoznacznie.

Najpierw pracodawca powinien zbadać powody takiego zachowania, ustalić szczegóły i ostatecznie ocenić zachowanie. Jeśli wyjdzie na jaw, że pracownik podjął zatrudnienie w innej firmie, wówczas można doprowadzić do natychmiastowego zwolnienia bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Podsumowując, porzucenie pracy następuje w momencie, gdy pracownik od 2 dni roboczych nie powiadomił przełożonego o powodach nieobecności. Cała sprawa kończy się zerwaniem współpracy z powodu niedopełnienia obowiązków pracowniczych.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czym zajmują się sądy polubowne?
Next Czy świadek może otrzymać zwrot kosztów dojazdu?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Aktualne rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych

Zeszłoroczne rozporządzenie Ministra Finansów dotyczy zmniejszenia kwoty obrotu, która zmusza do prowadzenia kasy rejestracyjnej oraz zdjęcia obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu tych kas. Rozporządzenie ważne jest na rok 2013 i

Mała firma 0 Comments

Co oznacza pomoc de minimis?

W ustawie dotyczącej podatków zawarte są przepisy, które uwzględniają możliwość pomocy publicznej dla przedsiębiorców w zakresie wszystkich podatków. Mówiąc konkretniej pomoc polega na przełożeniu terminu zapłacenia podatku lub rozłożeniu jego

Mała firma 1Comments

Czy polskie firmy powinny kupować chińskie produkty?

Nikogo już nie dziwi, że większość towarów w sklepach pochodzi z Chin. Są tanie, prezentują niską jakość, nietrwałość konstrukcji i często wytworzone są z niebezpiecznych materiałów. Czy opłaca się przywozić

Mała firma 0 Comments

Kiedy możliwe będą elektroniczne zaświadczenia lekarskie?

Zaświadczenie lekarskie o okresowej niezdolności do pracy wypisywane jest na skutek choroby, pobytu w szpitalu lub konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny ubezpieczonego. Osobą uprawnioną przez ZUS do wystawiania zaświadczeń

Połowa firm ma oprogramowanie bez ważnej licencji. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z karami

Braki licencyjne to duży problem polskich firm. Badania wskazują, że połowa firma korzysta z oprogramowania bez ważnej licencji. Jego łączna wartość w Polsce to ok. 2 mld zł rocznie – szacuje IDC.

Mała firma 0 Comments

Na czym polega topgrading?

Duże firmy i korporacje szukają metod na poprawienie efektywności i mnożenie zysków. Aby tak było muszą zatrudniać wykwalifikowany i odpowiednio wydedukowany personel. Jednak wśród wielu aplikujących ciężko wskazać pracownika godnego

2 komentarze

  1. Pycha
    08 września, 17:39 Reply
    Najpierw pracodawca powinien zbadać powody takiego zachowania, ustalić szczegóły i ostatecznie ocenić zachowanie, zamiast od razu się strzelać i rzucać.
  2. Andrzej
    15 sierpnia, 21:19 Reply
    Sporo firm ma zapiski w w umowie, że niewstawienie się w pracy to kara pieniężna. Na ogół 100-200zł, a więc lepiej wcześniej zadzwonić do pracodawcy, a nie narażać się na takie koszta.

Zostaw odpowiedź