Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?

Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?

Lokaty bankowe są jednym z najpowszechniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy w Polsce. Co prawda ze statystyk NBP wynika, że regularnie oszczędza ok. 10% społeczeństwa, to jednak większość z nas robi to za pomocą depozytów bankowych. Ten produkt finansowy przekonuje do siebie tak wielu ludzi, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem oraz gwarantuje osiągnięcie zysku.

Polacy upodobali sobie oszczędzanie na lokatach, ponieważ ich wiedza finansowa jest na niskim poziomie. Gdy zrobi się przegląd produktów finansowych, dzięki którym można regularnie oszczędzać, okaże się, że lokaty w bankach nie są specjalnie zyskowne. Pomimo tego oszczędzamy na lokatach, bo wiem jak działają, że zapewniają bezpieczeństwo, a przy okazji przynoszą zyski. Taka charakterystyka depozytów bankowych skłania większość z nas do odkładania środków pieniężnych właśnie na oprocentowanych depozytach.

Co warto sprawdzić przed wyborem lokaty?

Szukając atrakcyjnych ofert banków, w pierwszej kolejności warto przeanalizować wysokość oprocentowania i porównać je. Można to zrobić sprawdzając aktualny ranking lokat. Oprocentowanie jest kluczowe dla wysokości zysków z lokaty. Stawki oprocentowania są podawane w skali roku przez banki. Oprocentowanie jest nominalne, dlatego należy przy obliczaniu zysków uwzględnić podatek od dochodów kapitałowych wynoszący 19%.

Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość kwoty odsetkowej lokaty jest rodzaj kapitalizacji. Częstsze dopisywanie odsetek do rachunku lokaty sprawia, że podstawa od której naliczane są odsetki powiększa się – przez co nasze zyski również są wyższe. Banki często stosują zasadę kapitalizacji odsetek na koniec trwania umowy – co z perspektywy klienta jest najmniej korzystne.

W perspektywie długoterminowego oszczędzania, także termin zapadalności lokaty jest ważny. Na rynku usług bankowych w Polsce dominują oferty depozytów krótkoterminowych. Przeważnie klienci banków mają do czynienia z lokatami na okres 2-3 miesięcy. Zdecydowanie mniej jest ofert z długookresową perspektywą oszczędzania. Choć z góry wiadomo, że im dłużej oszczędzamy, tym więcej kapitału zgromadzimy to jednak wiele osób wybiera lokaty krótkoterminowe. Dlaczego? Przynajmniej z kilku powodów.

Po pierwsze lokaty wiążą się z obowiązkowym zamrożeniem środków na pewien okres. Wcześniejsze zerwanie umowy skutkuje utratą odsetek. Dlatego wielu klientów wybiera lokaty krótkoterminowe, aby ograniczyć tą niedogodność i po upłynięciu terminu zapadalności dysponować oszczędnościami.

Po drugie lokaty na krótki okres posiadają wyższe oprocentowanie – w porównaniu z lokatami długoterminowymi – co naturalnie zachęca do zakładania depozytów krótkoterminowych.

Po trzecie, same banki preferują lokaty na krótkie terminy – o czym świadczy wysokość oprocentowania, ponieważ w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z cyklem obniżek stóp procentowych. Bankom łatwiej było dopasować wysokość oprocentowania do warunków rynkowych, oferując lokaty o krótkich terminach zapadalności.

Dlaczego warto pomyśleć o oszczędzaniu na lokacie?

Lokaty, a zwłaszcza te długoterminowe depozyty – pozwalają regularnie odkładać niewielkie kwoty i zarabiać na odsetkach. Jeśli według przewidywań ekspertów, nasze emerytury w przyszłości będą duże niższe niż obecne – to pojawia się konieczność samodzielnego oszczędzania. Akurat lokaty posiadają takie cechy, które mocno zachęcają do odkładania oszczędności na długi okres. Bezpieczeństwo, pewność zysków, przewidywalność oraz prostota to główne zalety lokat. W kontekście długoterminowego oszczędzania na emeryturę, tego typu produkty sprawdzają się bardzo dobrze. Jednak budując portfel oszczędności emerytalnych, warto pomyśleć o większej dywersyfikacji i zwrócić uwagę również na inne produkty finansowe np. z rynku kapitałowego.

Previous Czym jest SAP? Fakty, o których nie miałeś pojęcia
Next Jak nowoczesne technologie wspierają biznes?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Co producent musi napisać na etykietach?

Obowiązkiem każdego producenta towarów do spożycia jest przygotowanie etykiet. Są przytwierdzane na opakowania i informują klientów o podstawowych cechach towaru. Co zawsze musi znaleźć się na każdej etykiecie? Na wstępie

Wiadomości 0 Comments

Katalog Firmowy w Erze Cyfrowej: Klucz do Skutecznego Marketingu

Katalog firmowy już dawno przestał być zwykłą broszurą – w dzisiejszych czasach to pełnoprawne narzędzie marketingowe, łączące w sobie zaawansowane techniki drukarskie z cyfrowymi możliwościami. Jest to kompleksowe źródło informacji

Wiadomości 0 Comments

Profesjonalny dostawca rozwiązań ICT – Grupa 3S. Na co możesz liczyć?

Nowoczesne technologie internetowe nie mogłyby istnieć bez odpowiedniej infrastruktury. To właśnie współczesne rozwiązania z zakresu łączy światłowodowych i nowoczesnych centrów danych umożliwiają błyskawiczny rozwój zarówno w zakresie biznesowym, jak i

Wiadomości 0 Comments

Największa na świecie kancelaria doradztwa prawnego otworzyła w Warszawie centrum biznesowe

Grupa Dentons, największa na świecie kancelaria doradztwa prawnego, która otworzyła w Warszawie centrum usług wspólnych, podkreśla, że o wyborze lokalizacji zadecydował dostęp do wykwalifikowanej kadry, atrakcyjna cena wynajmu, nowoczesne otoczenie biznesowe oraz infrastruktura

Czy hodowla ślimaków się opłaca?

Obecnie założenie działalności gospodarczej to żaden problem. Jednak osiągniecie sukcesu możliwe jest tylko wtedy, gdy właściciel posiada wiedzę i umiejętności, kapitał początkowy oraz kreatywny pomysł na biznes. Czy hodowla ślimaków

Wiadomości 0 Comments

Skandynawskie firmy coraz częściej inwestują w Polsce

Szwecja jest drugim po Szwajcarii najbardziej innowacyjnym państwem na świecie. Dania i Finlandia także znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu, a Norwegia na 22. miejscu. O wysokiej pozycji Skandynawów decydują wysokie nakłady

7 komentarzy

  1. mig
    17 grudnia, 20:11 Reply
    Może i lokata długoterminowa to dobry pomysł, ale tak się składa, że niestety procent z lokaty zazwyczaj jest bardzo mały i nie opłacalny.
  2. basia
    05 stycznia, 18:16 Reply
    Oczywiście, że jest to świetny pomysł, ale nie każdy ma niestety pieniądze, żeby móc oszczędzać..
  3. gienek
    07 stycznia, 14:24 Reply
    Do mnie lokata jakoś nie przemawia, bo moim zdaniem nie da się na niej w ogóle oszczędzić.
  4. NMB
    14 stycznia, 22:20 Reply
    Oczywiście w długim wymiarze czasu raczej się zarobi na emeryturę ale nie wiem czy na koncie oszczędnościowym. Ja bym postawił na IKE.
  5. mania
    16 stycznia, 12:21 Reply
    Lokata bankowa to dobry pomysł, ale jeżeli mamy dość środków, żeby ją założyć i żeby to się opłacało.
  6. asicca
    29 stycznia, 15:17 Reply
    Mało kto ma niestety obecnie dość środków, aby móc je ulokować na lokacie bankowej. Ja nie mam co ulokować.
  7. arnold
    02 lutego, 08:25 Reply
    Może i lokata bankowa to dobry pomysł, ale tak na prawdę większość Polaków nie ma z czego jej założyć.

Zostaw odpowiedź