Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?

Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?

Lokaty bankowe są jednym z najpowszechniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy w Polsce. Co prawda ze statystyk NBP wynika, że regularnie oszczędza ok. 10% społeczeństwa, to jednak większość z nas robi to za pomocą depozytów bankowych. Ten produkt finansowy przekonuje do siebie tak wielu ludzi, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem oraz gwarantuje osiągnięcie zysku.

Polacy upodobali sobie oszczędzanie na lokatach, ponieważ ich wiedza finansowa jest na niskim poziomie. Gdy zrobi się przegląd produktów finansowych, dzięki którym można regularnie oszczędzać, okaże się, że lokaty w bankach nie są specjalnie zyskowne. Pomimo tego oszczędzamy na lokatach, bo wiem jak działają, że zapewniają bezpieczeństwo, a przy okazji przynoszą zyski. Taka charakterystyka depozytów bankowych skłania większość z nas do odkładania środków pieniężnych właśnie na oprocentowanych depozytach.

Co warto sprawdzić przed wyborem lokaty?

Szukając atrakcyjnych ofert banków, w pierwszej kolejności warto przeanalizować wysokość oprocentowania i porównać je. Można to zrobić sprawdzając aktualny ranking lokat. Oprocentowanie jest kluczowe dla wysokości zysków z lokaty. Stawki oprocentowania są podawane w skali roku przez banki. Oprocentowanie jest nominalne, dlatego należy przy obliczaniu zysków uwzględnić podatek od dochodów kapitałowych wynoszący 19%.

Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość kwoty odsetkowej lokaty jest rodzaj kapitalizacji. Częstsze dopisywanie odsetek do rachunku lokaty sprawia, że podstawa od której naliczane są odsetki powiększa się – przez co nasze zyski również są wyższe. Banki często stosują zasadę kapitalizacji odsetek na koniec trwania umowy – co z perspektywy klienta jest najmniej korzystne.

W perspektywie długoterminowego oszczędzania, także termin zapadalności lokaty jest ważny. Na rynku usług bankowych w Polsce dominują oferty depozytów krótkoterminowych. Przeważnie klienci banków mają do czynienia z lokatami na okres 2-3 miesięcy. Zdecydowanie mniej jest ofert z długookresową perspektywą oszczędzania. Choć z góry wiadomo, że im dłużej oszczędzamy, tym więcej kapitału zgromadzimy to jednak wiele osób wybiera lokaty krótkoterminowe. Dlaczego? Przynajmniej z kilku powodów.

Po pierwsze lokaty wiążą się z obowiązkowym zamrożeniem środków na pewien okres. Wcześniejsze zerwanie umowy skutkuje utratą odsetek. Dlatego wielu klientów wybiera lokaty krótkoterminowe, aby ograniczyć tą niedogodność i po upłynięciu terminu zapadalności dysponować oszczędnościami.

Po drugie lokaty na krótki okres posiadają wyższe oprocentowanie – w porównaniu z lokatami długoterminowymi – co naturalnie zachęca do zakładania depozytów krótkoterminowych.

Po trzecie, same banki preferują lokaty na krótkie terminy – o czym świadczy wysokość oprocentowania, ponieważ w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z cyklem obniżek stóp procentowych. Bankom łatwiej było dopasować wysokość oprocentowania do warunków rynkowych, oferując lokaty o krótkich terminach zapadalności.

Dlaczego warto pomyśleć o oszczędzaniu na lokacie?

Lokaty, a zwłaszcza te długoterminowe depozyty – pozwalają regularnie odkładać niewielkie kwoty i zarabiać na odsetkach. Jeśli według przewidywań ekspertów, nasze emerytury w przyszłości będą duże niższe niż obecne – to pojawia się konieczność samodzielnego oszczędzania. Akurat lokaty posiadają takie cechy, które mocno zachęcają do odkładania oszczędności na długi okres. Bezpieczeństwo, pewność zysków, przewidywalność oraz prostota to główne zalety lokat. W kontekście długoterminowego oszczędzania na emeryturę, tego typu produkty sprawdzają się bardzo dobrze. Jednak budując portfel oszczędności emerytalnych, warto pomyśleć o większej dywersyfikacji i zwrócić uwagę również na inne produkty finansowe np. z rynku kapitałowego.

Previous Czym jest SAP? Fakty, o których nie miałeś pojęcia
Next Jak nowoczesne technologie wspierają biznes?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polki spędzają z dziećmi najwyżej rok po porodzie

Wyłącznie opiece nad dzieckiem Polki chciałyby się poświęcić przez pierwsze trzy lata jego życia. Zdecydowana większość młodych mam już po rocznym urlopie macierzyńskim wraca jednak do pracy. Kierują się zarówno względami

Wiadomości

Inwestowanie z sukcesem – poradnik początkującego inwestora

Rekordowo niski poziom stóp procentowych skłonił Cię do poszukiwania bardziej ryzykownych form pomnażania kapitału. Swoją uwagę skierowałeś na giełdę, ale nie wiesz jak się odnaleźć w natłoku płynących z niej

Wiadomości 0 Comments

Sektor energetyczny rozwija się w kierunku e-commerce i elektronicznej obsługi klienta

Rynek e-commerce notuje dwucyfrowe wzrosty, a jego całkowita wartość wyniesie pod koniec roku blisko 36 mld zł. Na tej dynamice skorzystać chcą firmy z sektora energetycznego. Wprowadzenie elektronicznych kanałów sprzedaży i obsługi

Wiadomości 1Comments

Kto może otrzymać znak jakości Q i jak się o niego ubiegać?

Znak jakości Q umieszczony na opakowaniu oznacza, że wyrób odznacza się ponadprzeciętnym standardem i wyróżnia się na tle towarów z tej samej kategorii. Certyfikat upoważniający do oznaczania produktów znakiem jakości

Wiadomości 0 Comments

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Szukasz nowego banku albo chcesz założyć konto osobiste? Obecnie banki walczą o nowych klientów, oferując im bardzo atrakcyjne warunki. Wygodna i funkcjonalna bankowość elektroniczna, darmowe lub tanie przelewy online, korzystne

Wiadomości 0 Comments

Kwiatowe ścianki dekoracyjne, gdzie ich użyć?

Hurtownie kwiatowe prześcigają się w dostarczaniu przepięknych sztucznych kwiatów w wielu gatunkach, kolorach i rozmiarach. Powstają nowe warianty, pomysłowe kompozycje florystyczne i niebanalne ozdoby do domu i innych wnętrz. Wybór

7 komentarzy

 1. mig
  17 grudnia, 20:11 Reply
  Może i lokata długoterminowa to dobry pomysł, ale tak się składa, że niestety procent z lokaty zazwyczaj jest bardzo mały i nie opłacalny.
 2. basia
  05 stycznia, 18:16 Reply
  Oczywiście, że jest to świetny pomysł, ale nie każdy ma niestety pieniądze, żeby móc oszczędzać..
 3. gienek
  07 stycznia, 14:24 Reply
  Do mnie lokata jakoś nie przemawia, bo moim zdaniem nie da się na niej w ogóle oszczędzić.
 4. NMB
  14 stycznia, 22:20 Reply
  Oczywiście w długim wymiarze czasu raczej się zarobi na emeryturę ale nie wiem czy na koncie oszczędnościowym. Ja bym postawił na IKE.
 5. mania
  16 stycznia, 12:21 Reply
  Lokata bankowa to dobry pomysł, ale jeżeli mamy dość środków, żeby ją założyć i żeby to się opłacało.
 6. asicca
  29 stycznia, 15:17 Reply
  Mało kto ma niestety obecnie dość środków, aby móc je ulokować na lokacie bankowej. Ja nie mam co ulokować.
 7. arnold
  02 lutego, 08:25 Reply
  Może i lokata bankowa to dobry pomysł, ale tak na prawdę większość Polaków nie ma z czego jej założyć.

Zostaw odpowiedź