Faktura korygująca a nota korygująca – czym się różnią?
Dla większości firm odróżnienie faktury korygującej od noty korygującej jest bardzo trudne. Jednak w 2014 roku wprowadzone zostaną nowe rozporządzenia, które od razu zastąpią prawo sprzed 2 lat. O czym będą mówiły? Czy pozwolą rozróżniać faktury oraz noty?
Na wstępie warto wyjaśnić kłopotliwe pojęcia i określić zastosowanie dla obu. Przede wszystkim należy powiedzieć, że faktura korygująca wypisywana jest tylko przez sprzedawcę, który zajmuje się dostawą towarów i usług. Zgodnie z zasadami wspomniana faktura musi być używana, gdy podatnik chce wprowadzić do transakcji własne rabaty i obniżki lub w przypadku, kiedy znajdują się na niej błędy (w cenie, w danych firmy, w dacie).
Zwykle faktura korygująca musi posiadać informację, że jest poprawioną wersją innej faktury (ze wskazaniem numeru identyfikacyjnego), datę sporządzenia, kwotę nowego rabatu z zachowaniem schematu podstawowego.
W odniesieniu do not korygujących sprawa wygląda trochę inaczej, bowiem to kupujący może takową przygotować. Dotyczy to spraw, kiedy wykryto nieprawidłowość w wybranym fragmencie faktury. Są jednak sytuacji, w których zastosowanie noty nie jest możliwe. To przede wszystkim błędy ilościowe, cenowe, rabatowe oraz skarbowe.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Księgowość online – proste i wygodne rozliczanie firmy
Według danych ze stycznia 2018 roku prawie 3 miliony osób w Polsce prowadzą działalność gospodarczą. Każda z nich jest zobowiązana do płacenia podatków oraz składek na ubezpieczenie, a od tego
Co po księgowości?
Dziś to trzeba przyznać rynek pracy jest niezwykle skomplikowany – dlatego aktualnie nawet przeciętny 30-latek zadaje sobie można powiedzieć paradoksalne pytanie – ,,kim chce zostać w przyszłości”? Statystycy na całym
Czym charakteryzują się faktury pro-forma?
Praktycznie każdy właściciel przedsiębiorstwa wie, że dowodem zakończonej transakcji będzie faktura. Zazwyczaj zawiera cenę zakupu, metodę przekazania należności oraz przedmioty zamówienia. Od jakiegoś czasu spotyka się tzw. faktury pro-forma, zbliżone
Jak wybrać biuro rachunkowe?
Co zrobić, by koszty obsługi księgowej zmienić w udaną inwestycję? Sprecyzuj swoje oczekiwania i wybierz tych, którzy oferują Ci jeszcze więcej. Gwarancja jakości i bezpieczeństwa Od 10 sierpnia 2014r. biura
Dlaczego warto sprawdzić swój PIT w nowej usłudze Twój e-PIT
Choć zeznania podatkowe udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostały przygotowane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową, to nierzadko zawierają błędy lub wyliczenia w nich zawarte, są niekorzystne dla podatnika.
E-faktury muszą spełniać określone wymagania
Coraz powszechniejsze staje się dokumentowanie transakcji za pomocą e-faktur. Wystawianie faktur elektronicznych ma szereg zalet. Stosowne oprogramowanie komputerowe umożliwia korzystanie z baz zbierających dane kontrahentów i sprzedawanych towarów oraz usług.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post