Kalkulator Opłat Notarialnych

Kalkulator Opłat Notarialnych

Kupno mieszkania, niestety, wiąże się z rozmaitymi kosztami, które wykraczają poza wartość samej nieruchomości. Nazywa się je kosztami transakcyjnymi a ich wartość jest zależna od tego, czy nabywamy mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Różne wartości uwzględnia się w obu wariantach – warto zapoznać się z nimi, by nie popełnić żadnego błędu przy transakcji.

Rynek wtórny to konieczność poniesienia wysokich kosztów transakcyjnych, przede wszystkim podatku od czynności cywilno-prawnych, wynoszącego 2%. Jest to kwota niezmienna i stała – nie podlega negocjacji. Pobierana jest przez notariusza, a ten przekazuje ją do urzędu skarbowego. Sam natomiast pobiera taksę notarialną, której maksymalna wysokość ustalona jest przez prawo i różni się, w zależności od wartości nieruchomości. Innymi kosztami są: odpis aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej i ewentualna prowizja dla agenta nieruchomości.

Rynek pierwotny jest bardziej korzystny dla kupca, gdyż nie ma konieczności opłaty od czynności cywilno-prawnych oraz ewentualnego podatku dla agencji nieruchomości. Zapłacić trzeba natomiast za taksę notarialną, odpis aktu, otwarcie księgi wieczystej oraz wpis do niej z prawem własności. Oczywiście należy pamiętać o kosztach związanych z wykończeniem mieszkania z rynku pierwotnego, gdyż zazwyczaj jest w stanie deweloperskim – to jest już jednak zależne od wymagań nabywcy mieszkania.

Opłaty notarialne stanowią zatem ważny element procesu zakupu nieruchomości i warto wiedzieć za co, dlaczego i ile płacimy. Specjalnie dlatego przygotowaliśmy dla Państwa kalkulator opłat notarialnych – z nim żadna transakcja będzie jasna i klarowna.


Jeżeli jesteś zainteresowany również pozyskaniem finansowania, to zachęcamy do wypełnienia formularza:


* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!