Kalkulator Wynagrodzeń (Brutto-Netto oraz Netto-Brutto)

Kalkulator Wynagrodzeń (Brutto-Netto oraz Netto-Brutto)

O tym jak istotna jest różnica między wynagrodzeniem brutto i netto wie każdy, kto kiedykolwiek był zatrudniony na umowę o pracę, albo zatrudniał pracownika na tej zasadzie. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wynagrodzenie netto to te, które dostajemy „do ręki” w dniu wypłaty, czyli faktycznie zarobione przez nas pieniądze. Kwotą brutto natomiast jest wynagrodzenie ze wszystkimi składkami, które pracodawca musi zapłacić za pracownika.

Do składek tych należy:

  • Składka na ZUS, czyli ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Wynosi ona 19.52% i płacona jest w połowie przez pracownika, a w połowie przez pracodawcę.

  • Składka na NFZ, czyli po prostu ubezpieczenie zdrowotne (możliwość korzystania z państwowej opieki medycznej). Wynosi ona 13% i również finansowana jest połowicznie.

  • Składka na ubezpieczenie chorobowe, która wynosi 2.45% i całkowicie pokrywana jest przez pracownika.

Wynagrodzenie brutto nie jest zatem równe wynagrodzeniu netto i warto orientować się w tych różnicach. Wiele osób nadal ma problemy z dobrym rozeznaniem się w tym temacie i wyciągnięciem odpowiednich wniosków. Najlepszym sposobem do obliczania należności są kalkulatory online – prezentujemy Państwu właśnie taki kalkulator, który pozwoli Wam na przeliczenie stawki brutto na netto i odwrotnie.


Jeżeli jesteś zainteresowany również pozyskaniem finansowania, to zachęcamy do wypełnienia formularza:


* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!