Korekta faktur na sprzedaż energii, a akcyza

Korekta faktur na sprzedaż energii, a akcyza

Obecnie sprzedawcy energii elektrycznej oraz gazu ziemnego mają spory problem z rozliczaniem faktur korygujących wpływających na zmniejszenie podatku akcyzowego. Ze względu na specyfikę sprzedaży w tych branżach przedsiębiorcy wciąż muszą korygować deklaracje z minionych okresów, choć nie ma żadnych racjonalnych powodów stosowania takiego systemu przez fiskusa. Minister Finansów zapowiada zmiany.

Stanowisko organów podatkowych jest niekorzystne dla firm zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Zdaniem fiskusa sprzedawcy, którzy zgłosili w deklaracji określonej wysokości podatek akcyzowy, a później dokonali korekty faktur in minus, to korekta powinna być rozliczona w miesiącu rozliczenia faktur pierwotnych, nie zaś w miesiącu wystawienia faktury korygującej.

Stanowisko organów podatkowych jest również stanowiskiem głoszonym przez sądy administracyjne ( orzeczenia NSA z 10 maja 2013 r. (sygn. I FSK 453/13 oraz I FSK 441/13)).

Podatnicy nie rozumieją, dlaczego stanowisko fiskusa i sądów jest tak rygorystyczne, skoro sama treść ustawy o podatku akcyzowym nasuwa wnioski, iż faktury korygujące zmniejszające ilość sprzedawanej energii elektrycznej i gazu ziemnego, i które ze względu na nadpłatę nie zawierają terminu płatności, mogą być rozliczane w deklaracji za miesiąc ich wystawienia (art. 24 ust. 1 pkt 2 i art. 24b ust. 1 pkt. 2). W ten sposób ujednolicone zostałyby zasady korygowania podatku akcyzowego, podatku VAT, czy CIT.

Również Minister Finansów zauważył problem sprzedawców, którzy muszą korygować zeznania za minione okresy i występować o stwierdzenie nadpłaty. Zbędne zdaniem podatników wydłużanie i utrudnianie procedury korygowania podatku akcyzowego jest niczym uzasadnione. Takie stanowisko fiskusa nie służy bowiem walce z przestępczością gospodarczą, natomiast znacznie utrudnia życie podmiotom gospodarczym.

Nowe przepisy mają stworzyć możliwość rozliczania podatku akcyzowego za miesiące, w których została wystawiona faktura korygująca in minus. Faktury korygujące stwierdzające zwiększenie sprzedaży energii elektrycznej lub gazu ziemnego, będzie można rozliczać w miesiącu, w którym upływa termin ich płatności, zatem ta część rozliczeń pozostałaby bez zmian.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Lavito otrzymało 8 milionów – nadchodzi rewolucja na rynku usług fryzjerskich i kosmetycznych!
Next Wydatki komplementariusza na pokrycie straty spółki nie są kosztem podatkowym

Może to Ci się spodoba

Wydatki związane ze statutem przedsiębiorstwa

Część wydatków wydawanych przez podmioty gospodarcze jest zwolniona z konieczności uiszczania podatku przychodowego. Należą do nich ściśle te kwoty, które zostały przelane z założeniami określonymi w misji podmiotu i pokrywają

Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu

Dla przedsiębiorcy równie ważne jak osiągnięcie jak najwyższych przychodów jest umniejszenie tych przychodów o jak największą wartość kosztów ich uzyskania. Dzieje się tak dlatego, że koszty uzyskania przychodu mogą znacznie

Podatki 0 Comments

Reforma administracji podatkowej ma zwiększyć ściągalność podatków

Przychody z podatków VAT i CIT są coraz niższe. W ubiegłym roku luka podatku od towarów i usług była szacowana na 53 mld zł, o 12 mld więcej niż rok wcześniej. Dzięki zmianom w organizacji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post