VAT-marża – używany towar, czyli jaki?

VAT-marża – używany towar, czyli jaki?

Podstawą opodatkowanie w procedurze VAT – marża jest różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Tego rodzaju opodatkowanie mogą stosować podmioty odsprzedające nabyte wcześniej towary używane. Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT należy rozumieć ruchome dobra materialne, nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki zdefiniowane w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

Trzeba przyznać, że fiskus dość uważnie przygląda się podatnikom stosującym VAT od marży. Tak było i w przypadku podatnika, który na internetowych portalach aukcyjnych kupował telefony komórkowe oraz iPady, przygotowywał do odsprzedaży, sprawdzał ich działanie oraz kompletność i sprzedawał za pośrednictwem sklepu internetowego. Sprzedający w opisie oferty zamieszczał zapewnienie, że towar jest nowy i oryginalny. Jak zapewniał przedsiębiorca opis taki miał zachęcić kupujących do nabycia oferowanych produktów.

Urzędnicy skarbówki zakwestionowali jego prawo do opodatkowania sprzedaży zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Większość osób, które kupiły od podatnika urządzenia potwierdziła, że istotnie nabyte produkty jako nowe, zapakowane oryginalnie i kompletnie wyposażone. Zdaniem fiskusa urządzenia te nie spełniały wymogów stawianych przez ustawę o VAT w art. 120 ust. 1 pkt 4, czyli nie były używane.

Ponadto w trakcie kontroli stwierdzono, że przedsiębiorca nabywał towary na portalu aukcyjnym oraz od wskazanych przez niego osób. Jednak osoby te, jak udowodnił fiskus, nie mogły dokonać sprzedaży telefonów i iPadów, gdyż jeden z nich od dawna przebywał za granicą, natomiast druga wskazana osoba w ogóle nie istnieje. Pojawił się zatem drugi argument, który uniemożliwiał zastosowanie VAT-marży, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki, o których mowa w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Konsekwencją wskazanych uchybień był nakaz zapłaty podatku od sprzedaży na zasadach ogólnych.

Stanowisko urzędników kontroli skarbowej podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Stwierdził on, że podatnik nie spełnił wymogów stawianych przez art. 120 ust. 1 pkt 4 oraz art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Już sam fakt braku wykazania, że przedsiebiorca nabył towary od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 U.p.t.u. wyłącza możliwość zastosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych. Rozpakowanie, przygotowanie do dalszej sprzedaży, sprawdzenie, czy nawet wykonanie kilku połączeń nie jest przesłanką do uznania towaru za używany. Jak wskazał sąd, podatnik winien udowodnić, że kupił towary używane, nie zaś nabyły one cechę używanych wskutek podejmowanych przez niego działań.

Do zdania fiskusa oraz wyroku WSA przychylił się również Naczelny Sąd Administracyjny. Poza wspomnianymi argumentami, sąd zauważył, że zgodność aukcji z jej opisem w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorcy. Po pierwsze może on narazić się na zwrot takiego towaru i odstąpienie od transakcji, po drugie zaś taki nierzetelny przedsiębiorca może otrzymać negatywny komentarz wystawiony przez kupującego, co z kolei może wpływać na podjęcie decyzji o zakupie towaru od tego przedsiębiorcy przez innych klientów. Racjonalnie zatem działający uczestnik obrotu gospodarczego, którego działalność prowadzona jest w celu osiągnięcia zysku nie pozwoli sobie więc na oferowanie towaru niezgodnego z opisem aukcji. Zdaniem sądu już tylko to, że oferowane przez skarżącego towary były nowe nie pozwala na zastosowanie w przypadku jego działalności opodatkowania na zasadzie VAT marży.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Dywidenda dla podmiotu powiązanego w CIT
Next Działalność menadżerska członka zarządu nie podlega VAT

Może to Ci się spodoba

Odliczenie VAT – odpowiedzialność podatnika za nieuczciwych kontrahentów

Odliczenie podatku VAT od faktur zakupowych to standardowa, wynikająca z przepisów prawa procedura, z której korzystają przedsiębiorcy będący podatnikami VAT. Wydawałoby się, że to czynność całkowicie „bezpieczna” i niepodważalna przez

Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu

Dla przedsiębiorcy równie ważne jak osiągnięcie jak najwyższych przychodów jest umniejszenie tych przychodów o jak największą wartość kosztów ich uzyskania. Dzieje się tak dlatego, że koszty uzyskania przychodu mogą znacznie

Podatki 0 Comments

Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami

Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Podatki 0 Comments

Zaliczka dla biura podróży – moment obowiązku podatkowego

Marża jako forma opodatkowania VAT biur podróży to rozwiązanie uwzględniające specyfikę działalności tych podmiotów. Niekiedy konieczność ustalania marży może być jednak kłopotliwa. Tak dzieje się w przypadku uzyskania od klienta

Podatki 0 Comments

„Nienaprawialny” Polski Ład. Eksperci apelują o napisanie ustawy całkowicie od nowa

– Najlepiej wyrzucić cały Polski Ład i usiąść do opracowywania nowej ustawy. Nie ustawy zmieniającej ustawę, która już w tej chwili liczy dwieście kilkadziesiąt stron, ale napisanej od nowa – mówi Artur Mazurkiewicz, prezes Dolnośląskich

Podatki 0 Comments

Inwestycje w metale szlachetne a podatki

Wahasz się, czy kupić sztabki srebra lub złota, ale chcesz mieć pewność, że nie będzie to miało żadnych konsekwencji podatkowych. Czy na takiej inwestycji można zarobić? To może być bezpieczny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź