PIT-37 – najważniejsze informacje
Jak co roku, każda osoba, która zarabia, ma obowiązek rozliczyć się z państwem przy pomocy PIT. To nazwa podatku oraz dokumentu, który wypełnia każdy obywatel. Jednym z najczęściej przesłanych formularzy jest PIT-37 – sięga po niego ponad 80% podatników. Jak poprawnie wypełnić deklarację? Oto najważniejsze informacje!
Kto wypełnia PIT-37?
Deklarację PIT 37 składają osoby, które uzyskały dochody z różnych źródeł w ciągu roku podatkowego. Dokument jest wypełniany przez pracujących na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, a także tych, którzy otrzymują emeryturę, rentę itp. Aktywni zawodowo swoje rozliczenie wypełniają zazwyczaj na podstawie formularzy uzyskanych przez pracodawcę, czyli PIT-11.
Kto nie skorzysta z PIT-37?
Chociaż formularz PIT-37 stał się najpopularniejszym w Polsce, to nie jest on uniwersalny. Wiele osób, mimo zarabiania w ramach umowy o pracę, będzie musiało sięgnąć po inny dokument (np. PIT-36) ze względu na równolegle prowadzoną działalność gospodarczą.
Dokument nie będzie wypełniany przez osoby, które odliczają np. podatek liniowy lub ryczałtowy, zamiast skali podatkowej. Ci uzyskujący przychód za granicą składają PIT-36 oraz bywa, że muszą dołączyć dodatkowe dokumenty.
Rozliczenie PIT-37 z małżonkiem i wspólnie z dzieckiem
PIT-37 pozwala na wiele udogodnień dla podatników. Jedno z częściej wybieranych rozwiązań to rozliczanie się wspólnie z małżonkiem. Gdy oboje wypełniają wniosek PIT-37, mogą to zrobić wspólnie. Dzięki temu odliczana kwota jest niższa, a cały proces przebiega znacznie szybciej i prościej.
Co więcej, jeśli ze względu na prowadzą przez jednego z małżonków działalność, nie mają oni możliwości wspólnego złożenia PIT-37, to mogą to zrobić poprzez PIT-36.
Co do zasady, rozliczenie przysługuje osobom, które trwały w związku małżeńskim przez cały rok rozliczeniowy, a ich małżeństwo nie zakończyło się przed końcem roku. Został jednak dodany także zapis dla nowożeńców – mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli w ciągu dwunastu miesięcy podatkowych zawarli małżeństwo i nie zakończyło się ono w tym czasie.
W ramach PIT-37 szansę na wspólne rozliczenie mają także osoby samotnie wychowujące dziecko. Prawo to przysługuje rodzicom lub prawnym opiekunom, którzy mają następujący status:
- panna/kawaler;
- wdowa/wdowiec;
- rozwódka/rozwodnik;
- osoby, w których sprawie orzeczono separację.
- osoby, które pozostają w związku małżeńskim, ale małżonek utracił prawa rodzicielskie lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Warunek, który należy spełnić, to uzyskanie przychodów opodatkowanych skalą podatkową.
Rozliczenie tego typu pozwala na obniżenie kosztów i może być szczególnie opłacalne dla osób, których dochód kwalifikuje się do drugiego progu podatkowego (opodatkowanie na poziomie 32%).
Można również skorzystać z podwójnej wysokości kwoty wolnej od podatku.
Dzięki temu podatek oblicza się w następujący sposób:
- wykazany dochód dzieli się na pół;
- od tej kwoty obliczany jest podatek wg skali podatkowej;
- podatek mnoży się przez 2.
Aby rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, trzeba spełnić jeden z warunków:
- pociecha jest małoletnia;
- dziecko osiągnęło pełnoletność, ale zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
- wychowanek jest poniżej 25. roku życia i wciąż się uczy.
Najczęściej zadawane pytania odnośnie do ulgi na dzieci w rozliczeniu PIT-u dotyczą kwestii czy można uwzględnić w deklaracji pociechę ze względu na jej wiek lub wysokość zarobków. Są to informacje, które należy zweryfikować.
PIT-37 Ulgi
W ramach PIT-37 podatnicy mają także szansę doliczyć szereg ulg do podatku, które wynikają z podejmowanych w ciągu roku działań. Podatnicy mogą zazwyczaj uwzględnić większość z nich, pod warunkiem że spełniają określone wymagania.
Wśród odliczeń, z których można skorzystać, da się wymienić:
- ulgę na zabytki;
- ulgę na internet;
- ulgę na dzieci (prorodzinną);
- ulgę dla rodzin wielodzietnych (ulga 4+);
- ulgę rehabilitacyjną;
- ulgę na samochód;
- ulgę na leki;
- darowizny na organizacje pożytku publicznego;
- darowizny na cele kultu religijnego;
- darowizny krwiodawców (ulga na krew);
- składki na IKZE;
- ulgę termomodernizacyjną;
- ulgę dla młodych;
- ulgę na powrót;
- ulgę dla aktywnych zawodowo seniorów;
- ulga z tytułu nienależnie pobranych świadczeń;
- ulgę na umowę aktywizacyjną;
- ulgę na alternatywną spółkę inwestycyjną.
Należy pamiętać, że pobieranie niektórych ulg wiąże się z ich określonym stosowaniem. W przypadku np. ulgi na internet można z niej skorzystać jedynie dwa razy z rzędu. Jeśli podatnik zdecyduje się ją odliczyć tylko raz i nie zrobi tego w kolejnym roku rozliczeniowym, to druga możliwość przepada.
Z tego względu należy dokładnie zapoznać się z wymogami, aby prawidłowo je odliczyć od podatku.
Do kiedy składa się PIT-37?
Jak co roku, podatnicy mają blisko 3 miesiące, by złożyć PIT od momentu jego otrzymania. W 2024 roku rozliczenie za rok poprzedni dotarło do Polaków 15 lutego. Aby przesłać odpowiednio wypełnione dokumenty, mają oni czas do 30 kwietnia 2024 roku.
Deklarację można oddać na kilka sposobów. Jednym z najwygodniejszych jest rozliczenie online przy pomocy strony rządowej Twój e-PIT. Podatnik musi tak naprawdę jedynie zweryfikować informacje automatycznie umieszczone w formularzu, a następnie potwierdzić i wysłać.
Alternatywą może być korzystanie z innych programów lub wypełnianie PIT-u ręcznie i przesłanie go pocztą na adres urzędu skarbowego. Co kluczowe, data potwierdzenia nadania deklaracji (za pośrednictwem poczty polskiej) jest dowodem złożenia jej właśnie w tym dniu.
Może to Ci się spodoba
Opakowanie ma większy wpływ na decyzje zakupowe niż reklama
Nawet 80 proc. decyzji zakupowych zapada w miejscu sprzedaży, a 70 proc. z nich ma charakter impulsowy. Blisko połowa milenialsów podczas robienia zakupów przemierza cały sklep, a decyduje się na ten produkt,
Pierwsza połowa 2017 roku powinna przynieść poprawę na rynku transakcji gruntami rolnymi
Rynek transakcji gruntami rolnymi powinien wróci do dobrej kondycji w pierwszej połowie 2017 roku – ocenia Mariusz Włodarczyk z BZ WBK Leasing. Na przełomie roku pozytywny impuls dla finansowania inwestycji powinny dać dotacje
OKX jako jedna z pierwszych globalnych giełd z licencją MiCA paszportuje świadczenie usług do 28 krajów EOG
OKX, czołowa globalna firma technologiczna operująca w branży blockchain, ogłosiła dziś, że jest jedną z pierwszych globalnych giełd kryptowalutowych posiadającą licencję MiCA (Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów), która uzyskała zgodę
Live streaming – jak skutecznie zwiększyć liczbę widzów?
Każdy twórca online marzy o tym, aby jego transmisje były popularne i oglądane przez dużą liczbę osób. Niestety, nic nie dzieje się samo, a osiągnięcie licznej widowni jest często procesem
Polacy wciąż rzadko inwestują swoje oszczędności
Inwestujących w funduszach inwestycyjnych jest około 2 milionów. Ich liczba dość dynamicznie się zmienia, co wskazuje na spekulacyjny, krótkoterminowy charakter inwestycji. Mimo niskich stóp procentowych i jeszcze niżej oprocentowanych lokat Polacy większość
Rośnie liczba ofert pracy dla PR-owców. Przede wszystkim w branżach IT i nowych technologii
Pod względem liczby ofert pracy dla PR-owców 2016 rok był najlepszy od ośmiu lat – wynika z raportu PRoto.pl. Osób do obsługi public relations szukają przede wszystkim firmy z sektora technologicznego. W ubiegłym
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post