Sprawozdanie BDO – kto powinien je składać?
BDO – co to jest?
BDO to skrót odnoszący się do elektronicznego rejestru znajdującego się na rządowym portalu bdo.mos.gov.pl, a jego pełna nazwa brzmi „Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami”.
W systemie tym powinni się zarejestrować przedsiębiorcy którzy:
- wytwarzają, transportują lub przetwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów,
- wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- produkują lub importują opakowania albo kupują je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych (od firm unijnych).
Warto zaznaczyć, że obowiązek ten jest również nałożony na jednoosobowe działalności gospodarcze.
Rejestracja BDO – obowiązek rejestracji w systemie BDO dotyczy przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność, jak i przedsiębiorców istniejących na rynku od lat. Poprawnie i terminowo złożony wniosek eliminuje ryzyko otrzymania kar finansowych lub administracyjnych, które potrafią być niezwykle dotkliwe.
Oprócz wspomnianej rejestracji, właściciele firm mają obowiązek składania poprzez system BDO rocznego sprawozdania. Sprawozdanie należy złożyć do dnia 15 marca każdego roku za rok poprzedni. Jak i kto powinien je składać?
Sprawozdanie BDO – najważniejsze informacje
Przedsiębiorca, który jest wytwórcą odpadów lub wprowadza produkty w opakowaniach, opakowania, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, oleje, smary i opony jest zobowiązany do składania corocznego sprawozdania.
Trzy podstawowe kwestie związane ze sprawozdaniami:
- Od 2019 roku sprawozdanie należy złożyć odpowiedniemu Marszałkowi Województwa w sposób elektroniczny, poprzez konto założone w systemie BDO.
- Raporty składa się co roku do 15 marca każdego roku rozliczając rok poprzedni. Jeśli postanowisz zakończyć swoją działalności, musisz złożyć sprawozdanie w ciągu 7 dni od dnia jej zakończenia.
- Sprawozdanie BDO powinno zostać uzupełnione w zależności od zakresu wpisu, w odpowiednich działach i tabelach.
Dane zawarte w sprawozdaniu są weryfikowane przez Urząd Marszałkowski. W przypadku błędów w sprawozdaniu, otrzymasz wezwanie do złożenia korekty. Wezwanie zostanie przesłane do Ciebie przez system BDO lub na e-maila. Korekta sprawozdania BDO powinna zostać dokonana w terminie do 14 dni od momentu otrzymania wezwania. Jeśli nie dotrzymasz wyznaczonego terminu – urząd uzna, że nie wykonałeś ustawowego obowiązku, a sprawozdanie nie zostało złożone. W przypadku nie złożenia wymaganego sprawozdania, podczas kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, może zostać nałożona na Ciebie kara grzywny.
Dlatego zachęcamy do wywiązywania się z obowiązku sprawozdawczości w BDO. Jeżeli Prowadzisz działalność od dłuższego czasu, a jeszcze nie składałeś sprawozdań warto zainteresować się tym jak najszybciej i uzupełnić braki za lata poprzednie, gdyż urząd może wezwać do złożenia raportów nawet do 5 lat wstecz.
Więcej informacji dotyczącej sprawozdawczości w BDO można znaleźć w artykule: https://biones.pl/sprawozdanie-bdo-po-terminie/
W kontekście BDO warto się zainteresować takim tematem jak Ewidencja BDO. Ewidencja przede wszystkim dotyczy wytwórców odpadów i musi być prowadzona w systemie. Obowiązek prowadzenia ewidencji dotyczy również podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach, opakowania, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, oleje czy opony. W tym drugim przypadku ewidencja powinna być prowadzona poza systemem.
Może to Ci się spodoba
Torba bawełniana z nadrukiem – prezent, który się opłaca!
Zakup upominków promocyjnych zawsze wiąże się z pewnymi kosztami, dlatego być może zastanawiasz się, czy taka inwestycja przełoży się na realne korzyści dla Twojej firmy? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak!
Na jaką kwotę odszkodowawczą można liczyć w UK?
Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Zdrowia tym bardziej. Jednak w przypadku pieniędzy stanowiących odszkodowanie za krzywdy, których doznaliśmy nie z własnej winy, chodzi o to, by maksymalnie umożliwić
Majątek Polaków wynosi obecnie 6,5 bln zł. Do 2040 roku wzrośnie blisko dwukrotnie
W 2040 roku Polacy zgromadzą majątek wart ponad 18 bln zł – wynika z badania PI Research dla Banku Zachodniego WBK. Po uwzględnieniu inflacji będzie to o 70 proc. więcej, niż mają dzisiaj.
Planujesz budowę domu? Jaki projekt wybrać?
Budowa domu jest jednym z najważniejszych projektów w życiu. Wybór odpowiedniego projektu może okazać się niezwykle skomplikowany, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji. Poniżej przedstawiamy cztery typy projektów domów, które
Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?
IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, zostały wprowadzone ustawą z 20 kwietnia 2004 roku. Jest to dobrowolne narzędzie kumulowania dodatkowych oszczędności na czas emerytury oraz sposób na jej zabezpieczenie. Stanowi ono
Czym jest telewizja internetowa?
Powszechny dostęp do internetu zmienił wiele aspektów naszego codziennego życia. Dzisiaj dzięki temu medium mamy dostęp także do programów telewizyjnych. Czym jest telewizja przez Internet? Mianem telewizji internetowej określonych zostało
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post