Środki unijne szansą na rozwój polskich firm
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MMSP) to podmioty mające największy wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Firmy te działają w dynamicznym i złożonym otoczeniu, które wymusza na nich podejmowanie różnych działań celem utrzymania przewagi rynkowej. Jednym ze sposobów na podniesienie konkurencyjności jest zwrócenie się w stronę działań z zakresu badań i rozwoju (B+R).
Unia Europejska bardzo mocno podkreśla znaczenie sektora MMSP w tworzeniu stabilnej polityki gospodarczej. Dlatego realizowane są różne projekty, by pomóc mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w podnoszeniu poziomu innowacyjności. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój jest największym we Wspólnocie przedsięwzięciem prowadzonym na rzecz tworzenia innowacji i rozwoju badań. Poddziałanie 1.1.1 Program Operacyjny Inteligentny Rozwój – Badania Przemysłowe i Prace Rozwojowe jest zorientowane na komercjalizację innowacji oraz wzrost zysku zaangażowanych podmiotów.
Beneficjenci Programu
Przyznanie pomocy realizowane jest w formie konkursu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które spełniają kryteria przynależności do sektora zgodnie z Rozporządzeniem 651/2014 r.
Dofinansowanie może zostać przyznane jedynie tym podmiotom, które przedstawią projekty zawierające prace rozwojowe i obejmujące:
- badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe,
- eksperymentalne prace rozwojowe.
Przedstawiane projekty w zakresie prac badawczo – rozwojowych (B+R) mogą dotyczyć innowacyjnych rozwiązań rynkowych lub wskazywać na procesy wymagające ulepszenia. Wnioskodawca, który otrzyma pomoc, zobowiązuje się do wdrożenia wyników projektu.
Finansowanie projektu
Minimalna wysokość dofinansowania projektu, a więc wartość kosztów kwalifikowanych – podlegających zwrotowi z funduszów Unii Europejskiej – wynosi 2 miliony złotych.
Kryterium, według którego przyznawane są środki, jest rodzaj prowadzonych prac badawczo – rozwojowych uwzględnionych w projekcie. Przewidziane są następujące, maksymalne kwoty pomocy publicznej:
- dla badań przemysłowych: 20 mln euro
- dla eksperymentalnych prac rozwojowych: 15 mln euro
z zastrzeżeniem, że wyżej wymienione prace muszą w obu przypadkach stanowić co najmniej połowę kosztów kwalifikowanych w projekcie. Maksymalną kwotą dofinansowania jest wartość 5 milionów euro, a za datę krańcową realizacji przedsięwzięcia przyjęto dzień 31.12.2023 r.
Procedura składania wniosku
Wniosek należy złożyć elektronicznie po zalogowaniu do systemu informatycznego, którego adres www znajduje się w ogłoszeniu o konkursie. Potwierdzeniem złożenia projektu będzie automatycznie wygenerowany dokument opatrzony numerem i datą. Wniosek o finansowanie może być przedmiotem oceny tylko jednego naboru konkursowego ze środków publicznych.
Kwota dofinansowania jest imponująca i jej otrzymanie może stanowić dla wielu firm z sektora MMSP olbrzymią szansę na rozwój. Dlatego przy sporządzaniu i składaniu wniosku, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego partnera. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie mgpremium.pl.
Harmonogram
Obowiązują dwa harmonogramy dla konkursu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – Badania Przemysłowe i Prace Rozwojowe:
- Harmonogram numer 1, konkurs od 01.02.2018 – ogłoszenie naboru wniosków z najważniejszymi datami: 01.03.2018 (rozpoczęcie naboru wniosków) oraz 30.05.2018 (zakończenie naboru wniosków).
- Harmonogram numer 2 konkurs od 16.07.2018 – ogłoszenie naboru wniosków z najważniejszymi datami: 16.08.2018 (rozpoczęcie naboru wniosków) oraz 14.12.2018 (zakończenie naboru wniosków).
Do rozpoczęcia naboru w ramach Harmonogramu nr 1 pozostało jeszcze trochę czasu. Otrzymanie dofinansowania na badania i rozwój to dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców szansa na nabranie wiatru w żagle i wdrożenie innowacyjnych projektów. Warto rozważyć wzięcie udziału w konkursie, skompletować dotychczas prowadzone badania i korzystając ze wsparcia profesjonalnego partnera przy analizie i wypełnieniu wniosku, wziąć udział w konkursie.
Może to Ci się spodoba
Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe
Prowadzenie działalności gospodarczej w przypadku osoby niepełnoletniej jest możliwe, jednak ze względu na brak ewentualnych dodatkowych uregulowań jest to działanie praktycznie nieuzasadnione. Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
Cyfryzacja firm w Polsce ciągle w fazie początkowej
Cyfryzacja polskich firm wymaga większej świadomości po stronie menadżerów i zarządów – uważa Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell EMC w Polsce. Dodaje, że potrzebna jest zmiana mentalna w podejściu do zarządzania przedsiębiorstwem i wdrażania
Dlaczego warto zainwestować w usługi programistyczne prowadząc firmę?
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa czy znaczące błędy w oprogramowaniu. W
Studenci chcą większego zaangażowania uczelni i firm w ich proces edukacji
Zdaniem studentów brak doświadczenia zawodowego to największa bariera w zdobyciu pierwszej pracy. Tymczasem zarówno uczelnie wyższe, jak i firmy w niedostatecznym stopniu dbają o przygotowanie młodych ludzi do wykonywania zawodu. Brakuje przede wszystkim staży
Polskie firmy coraz częściej inwestują w testy bezpieczeństwa systemów informatycznych
Wartość rynku związanego z bezpieczeństwem IT w ubiegłym roku wzrosła w Polsce o 8 proc. i przekroczyła 300 mln dol. Przedsiębiorcy wiedzą, że na inwestycjach w zabezpieczenia systemów informatycznych nie warto oszczędzać. Wydatki te w niektórych firmach stanowią nawet
Piaskarka – jak wybrać najlepszą?
Odpowiedni sprzęt jest kluczowy, jeśli chodzi o piaskowanie. W końcu to właśnie on pozwala na wykonanie pracy w najlepszy możliwy sposób. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia piaskujące zapewniały wysoką
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post