Strategia PR – czym jest i co można dzięki niej osiągnąć?

Strategia PR – czym jest i co można dzięki niej osiągnąć?

Firma potrzebuje spójnego i właściwie zbudowanego planu działania. Jest on niezbędny, aby jej działania były prowadzone we właściwy sposób oraz dawały pożądane rezultaty. Temu służy właśnie strategia PR, jednak jej opracowanie nie jest zadaniem prostym. Wymaga bowiem kompleksowej analizy firmy, począwszy od jej aktualnej sytuacji, poprzez określenie celów i analizę grup docelowych, a kończąc na działaniach, które należy podjąć, aby określone cele zostały osiągnięte. Czym jest strategia PR i jakie pozytywne skutki z jej opracowania płyną dla firmy?

Określenie punktu wyjścia i aktualnej sytuacji

Strategia PR, czyli strategia public relations, jest szczegółowo opracowanym dokumentem, który określa cele, jakie chce osiągnąć dana firma oraz środki, które przybliżą ją do ich realizacji. Aby taki dokument był kompletny, nie może w nim zabraknąć także analizy aktualnej sytuacji firmy. Jest to bowiem punkt wyjścia, od którego zależą obrane cele oraz zastosowane metody ich realizacji.

Sytuacja wyjściowa to bowiem stan obecny, w którym znajduje się przedsiębiorstwo, jego produkt lub usługa. Na tym etapie analizuje się także dotychczasową komunikację, jaką firma prowadzi ze swoimi odbiorcami oraz ocenia się jej skuteczność. Dzięki takiej dokładnej i krytycznej analizie wiemy już, co należy zmienić i które elementy wymagają poprawy.

Strategia właściwa – analiza grup docelowych i cele

Kolejna część strategii PR to strategia właściwa. Zawiera ona m. in. szczegółową analizę grup docelowych, czyli najprościej rzecz ujmując, osób lub grup osób, do których skierowany jest produkt bądź usługa, który tworzy firma. Określa także cele, jakie firma chce osiągnąć w bliższej oraz dalszej przyszłości. Cele te mogą być biznesowe, strategiczne i komunikacyjne.

Cele biznesowe to najczęściej dążenie firmy do sprzedaży swoich produktów bądź usług oraz dotarcie z nimi do szerszego grona odbiorców. Cele strategiczne do ogólne cele działań public relations, z kolei cele komunikacyjne to takie cele, które możemy zmierzyć. Mogą odnosić się np. do zwiększenia zapytań odbiorców o określony procent w określonym czasie trwania działań marketingowych.

Big idea i przekazy

Najważniejszym elementem strategii PR jest określenie głównego konceptu strategii, tzw. big idea oraz kluczowych przekazów. Jest to ogólny plan, który ma doprowadzić do realizacji założonych celów. Przyjęty koncept strategii musi być zawsze spójny i konsekwentny, musi się także powtarzać w każdym z przekazów. Powinien się także opierać na konkretnych założeniach.

Narzędzia public relations i ocena skuteczności strategii

Strategia PR powinna zawierać także propozycję zastawu narzędzi public relations, które będą wykorzystywane w praktyce oraz podsumowywać ocenę skuteczności proponowanych działań. Strategia PR może się także składać z kilku podstrategii, w sytuacji, w której firma posiada np. kilka różniących się od siebie grup docelowych wymagających zastosowania różnych sposobów komunikacji.

Strategia PR – korzyści

Właściwie opracowana strategia PR pozwala na prowadzenia działań, które będą w 100% zgodne z wizerunkiem firmy oraz produktu, jaki chce osiągnąć firma. Dzięki strategii PR prowadzone działania będą także spójne wewnętrznie oraz pomogą w zbudowaniu silnego wizerunku firmy, produktu lub usługi.

Ze strategią PR wiążą się więc ogromne korzyści jednak, aby je osiągnąć, całość powinna zostać właściwie opracowana. Przygotowanie odpowiedniej strategii wymaga bowiem ogromnego doświadczenia oraz znajomości rynku. Warto więc powierzyć jej wykonanie profesjonaliście i skorzystać z usługi, jaką jest strategia PR w CluePR.pl.

Previous Jak analiza prawna marki może ochronić Cię przed problemami?
Next Agencja rekrutacyjna – dlaczego warto powierzyć jej rekrutację nowych pracowników?

Może to Ci się spodoba

Wdrożenie rozwiązań chmurowych pomaga firmom w walce z cyberzagrożeniami oraz w obniżaniu kosztów działania

W ubiegłym roku liczba ataków hakerskich na firmy w Polsce wzrosła o 46 proc. – wynika z danych PwC. To powoduje, że firmy nie tylko zwiększają budżety na IT, lecz także szukają nowych rozwiązań,

40 proc. menadżerów angażuje się w proces wyboru kandydatów do pracy

Jednym z najczęstszych powodów nieudanego procesu rekrutacji jest brak komunikacji między menadżerem a rekruterem. Z badania Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji wynika, że tylko 40 proc. menadżerów angażuje się w selekcję życiorysów

Przedsiębiorcy chcą ograniczyć koszty podróży służbowych, ale nie zamierzają zmniejszać ich częstotliwości

Co trzecia polska firma zamierza w tym roku obniżyć koszty delegacji. Nie chcą one jednak zmniejszać częstotliwości podróży służbowych, ale lepiej nimi zarządzać. Wprawdzie 61 proc. firm ma politykę podróży służbowych,

Branża logistyczna dynamicznie rośnie

Rosnący popyt wewnętrzny i eksport, większa wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, napędzają branżę logistyczną. Bezpośredni udział sektora usług transportu i logistyki w polskim PKB zwiększył się o ponad jedną piątą od momentu wstąpienia

W jakie fundusze inwestycyjne warto inwestować?

Polski rynek funduszy inwestycyjnych oferuje blisko 1000 produktów TFI różniących się poziomem ryzyka, potencjałem zysku czy stosowaną polityką inwestycyjną. Sprawdź zatem, jak odnaleźć się w tym gąszczu ofert i wybrać

Jak rozmawiać z klientem przez telefon? – szkolenie z telefonicznej obsługi klienta

W dzisiejszych czasach, kiedy większość biznesów przeniosła się do świata online, kontakt z klientem przez telefon stał się niezwykle ważny. Dlatego też, jako przedsiębiorcy, musimy zadbać o jakość obsługi klienta

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź