Pieczątka księgowej – najpopularniejsze wzory, które ułatwiają pracę

Pieczątka księgowej – najpopularniejsze wzory, które ułatwiają pracę

W każdym przedsiębiorstwie przygotowywane są dokumenty, które muszą być sprawdzone, podpisane i odpowiednio zarchiwizowane. Dobrym sposobem na przyspieszenie prac prowadzonych w dziale księgowości jest wykorzystanie pieczątki. Na stemplu można umieścić dowolne informacje i dzięki temu zautomatyzować sygnowanie dokumentów. Sprawdź, jakie wzory pieczątek przydadzą się w księgowości.

Pieczątka – atrybut każdej księgowej

Choć za brak stempla nie grożą przedsiębiorcom kary finansowe, to jednak bardzo często decydują się oni na wyrobienie pieczątek ze względu na ich praktyczny wymiar. Pieczątki znacząco przyspieszają pracę i usprawniają procedury formalne. Oto najpopularniejsze wzory, które są powszechnie używane przez osoby prowadzące firmową dokumentację.

1. Pieczątka „Wpłynęło dnia”

To pieczątka bardzo praktyczna w trakcie porządkowania przychodzącej korespondencji. Stempel z napisem: „Wpłynęło dnia” to datownik, na którym poza tekstem znajduje się miejsce na zamieszczenie daty, co umożliwia szybkie opisanie dokumentów, faktur, listów itp.

2. Pieczątka potwierdzająca zgodność z oryginałem

Stempel z napisem „Potwierdzam zgodność z oryginałem” to również datownik. Sprawdza się w firmach, w których dokumenty takie jak faktury, rachunki, umowy itp. ulegają duplikacji. Przybicie odpowiedniego stempla, a następnie odręczny podpis dają pewność, że dokument nie został sfałszowany.

3. Pieczątka dekretacyjna

To stempel pełniący szczególną funkcję. Dekretacja polega na oznaczeniu dokumentów regulowanych prawnie. Zgodnie z przepisami każdy dokument księgowy powinien zostać sprawdzony, zatwierdzony i podpisany. Pieczątka dekretacyjna (tabelaryczna) pozwala nanieść określony wzór na dokument i dzięki temu przyspieszyć prace. Na stemplu mogą się znaleźć: data dekretacji, jej kod, dane osoby dekretującej, nr zamówienia, rejestru, czy informacja: „Sprawdzono pod kątem merytorycznym”.

4. Pieczątka imienna

Jeśli w dziale księgowym firmy pracuje więcej niż jedna osoba, warto dla poszczególnych pracowników wyrobić pieczątkę imienną. Posłuży ona do znakowania dokumentów sprawdzanych, czy wystawianych przez konkretne osoby. Tego typu stempel zawiera zazwyczaj imię i nazwisko osoby stemplującej oraz nazwę zajmowanego przez nią stanowiska.

5. Pieczątka datownik

Może zawierać samą datę lub być opatrzona dodatkową informacją. Stawiając na dany model, warto się upewnić, jakiego rodzaju dokumenty są najczęściej przygotowywane i w związku z tym, jaka pieczątka sprawdzi się najlepiej.

Najlepsza pieczątka dla księgowej

Chcąc wybrać pieczątkę dla księgowej, warto zastanowić się nie tylko nad samym odbiciem czy treścią gumki, ale także modelem. Tradycyjne automaty są podręczne, niedrogie i umożliwiają szybkie oznaczanie dokumentów dowolnym tekstem. Jeśli potrzebujemy pieczątki do księgowości dużej czy średniej firmy, wtedy dobrym rozwiązaniem są pieczątki szkieletowe (metalowe), gdyż są niezawodne i o wiele bardziej wytrzymałe niż modele standardowe. Tego rodzaju stemple to również często datowniki, które mogą mieć różne odbicia. Polecanym rozwiązaniem są pieczątki Wagraf, Colop oraz Trodat.

Księgowa z pewnością doceni też pieczątkę kieszonkową. Jej niewielki rozmiar i mała waga sprawiają, że jest niezwykle poręczna. To dobre rozwiązanie dla pracowników wykonujących swoje obowiązki częściowo zdalnie lub często przemieszczających się między działami firmy. Dobrą praktyką będzie też zróżnicowanie koloru tuszu w zależności od informacji zamieszczonej na pieczątce. Aby ułatwić sobie pracę oraz uporządkowanie dokumentów, warto stosować dwa odmienne kolory, które będą oznaczały coś innego.

Pieczątka niezbędna w dziale księgowym

Prowadzenie księgowości to dla każdego przedsiębiorstwa konieczność. Firma może się nią zajmować samodzielnie albo zlecić na zewnątrz. Korzystanie z pieczątki ułatwia pracę, gdy cała dokumentacja jest dostępna w wersji papierowej. Odpowiedni wzór można zaprojektować samodzielnie lub wybrać spośród dostępnych, korzystając z kreatora pieczątek na stronie firmy oferującej pieczątki online – Stampler.pl.

Previous Prosta spółka akcyjna wcale nie taka prosta
Next Czym jest dual sim?

Może to Ci się spodoba

W ubiegłym roku upadło 750 firm

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje

Najważniejsze rozwiązania tarczy antykryzysowej 2.0

Rozszerzona tarcza antykryzysowa objęła wsparciem większą liczbę przedsiębiorców, dzięki czemu ochroni także więcej miejsc pracy. Zmiany dotyczą m.in. świadczenia postojowego oraz zwolnienia ze składek ZUS. Co dokładnie się zmieniło? Rozszerzenie

Menadżerów w Polsce łączy skuteczność i determinacja. Kobiety wykazują większą elastyczność i otwartość na zmiany

Menadżerowie w Polsce są odważni i ambitni, łączy ich skuteczność i determinacja. Nie wyróżniają się specjalnie na tle liderów w innych krajach, nawet jeżeli pracują w międzynarodowych organizacjach – wynika z raportu „Przedsiębiorcze przywództwo” SHL Polska. Prezes

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post