Test na utratę wartości aktywów niematerialnych
Zgodnie z zasadami MSR, test na utratę wartości aktywów niematerialnych należy sporządzić nie rzadziej niż raz w roku. Jakich aktywów dotyczy i kiedy można odstąpić od jego wykonania?
Podmioty stosujące międzynarodowe standardy rachunkowości zgodnie z MSR 36 zobowiązane są co najmniej raz w roku przeprowadzić test na utratę wartości aktywów:
- niematerialnych nie wprowadzonych jeszcze do użytkowania,
- niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania,
- wartości firmy ujętej w wyniku połączenia podmiotów gospodarczych
Jeżeli aktywa o nieokreślonym terminie użytkowania lub nie wprowadzone do użytkowania zostały pierwszy raz ujęte w księgach, test na utratę wartości sporządza się przed końcem pierwszego roku obrotowego.
Test na utratę wartości aktywów sporządza się poprzez porównanie wartości odzyskiwalnej tych aktywów z wartością bilansową. Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa, należy dokonać odpisu wartości bilansowej o ustaloną różnicę.
Czym jest wartość odzyskiwalna?
Wartość odzyskiwalną ustala się jako wyższą z dwóch wielkości:
- Wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży, lub
- Wartości użytkowej.
Wartość użytkowa, określana jest jako wartość bieżąca przyszłych przepływów pieniężnych osiąganych z użytkowania składnika majątku (lub zespołu składników). Jeżeli test na utratę wartości dotyczy zespołu składników majątkowych, które mogą funkcjonować jako wydzielony podmiot gospodarczy, oszacowanie wartości odzyskiwalnej przypomina wycenę przedsiębiorstwa metodą DCF. Istnieją jednak niewielkie różnice, które należy uwzględnić w wycenie.
Odstąpienie od testu
Odstąpienie od obowiązku sporządzania testu na utratę wartości aktywów niematerialnych jest możliwe w nielicznych sytuacjach, kiedy np. poprzednio sporządzony test na utratę wartości wskazuje istotną nadwyżkę wartości odzyskiwalnej nad bilansową i nie wystąpiły od tego czasu zdarzenia, które mogłyby na tą różnicę istotnie wpłynąć.
W przypadku wystąpienia przesłanek utraty wartości badanych aktywów niematerialnych, odstąpienie od testu jest możliwe, jeżeli istnieje analiza, z której jednoznacznie wynika, że nie wpływają one istotnie na zmniejszenie wartości odzyskiwalnej.
Paweł Goźliński
FinancialCraft Analytics Sp. z o.o.
Może to Ci się spodoba
Cyfryzacja państwa nabiera rozpędu
Program Operacyjny Polska Cyfrowa to główne źródło unijnych dotacji na budowę sieci szerokopasmowego internetu w Polsce. Zakończony w lutym konkurs przyniósł rekordowe efekty: operatorzy telekomunikacyjni zobowiązali się podłączyć do szybkiej sieci 1,3 mln
Złoty najmocniejszy wobec euro od dwóch lat. Spodziewane dalsze wzrosty
Polska waluta jest najmocniejsza wobec euro od połowy 2015 roku. Zdecydowany aprecjacja rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia 2016 r., gdy za euro trzeba było zapłacić niemal 4,5 zł, najwięcej
W Polsce segment mieszkań na wynajem praktycznie nie istnieje
Polski rynek nieruchomości komercyjnych dynamicznie się rozwija. Napędza go głównie sektor biurowy i handlowy, które wciąż mają przed sobą bardzo dobre perspektywy. W porównaniu z rynkami zachodnimi w tyle wciąż pozostaje sektor hotelowo-turystyczny.
Dlaczego dobry grafik pracy jest taki istotny?
Mierząc się z prowadzeniem własnej firmy, musisz zadbać o prawidłowy grafik pracy. Jeśli sądzisz, że comiesięczne układanie harmonogramu to żmudna i niepotrzebna robota, dowiedz się, dlaczego warto zmienić nastawienie! Czym
Sebastian Nadolny, Finmex: co dalej z Bitcoinem?
Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin, interesują niejednego inwestora. O doświadczenia i przewidywania na przyszłość w tym zakresie zapytaliśmy Sebastiana Nadolnego – eksperta od kryptowalut z firmy szkoleniowej Finmex. Sebastian Nadolny
Drony, rowery cargo i autonomiczne wózki usprawniają pracę firm kurierskich
Branża kurierska inwestuje w innowacyjne rozwiązania. Wymuszają to na niej rosnące oczekiwania konsumentów, związane przede wszystkim z jak najszybszym dostarczeniem przesyłki, oraz zamykanie centrów miast dla ruchu samochodowego. W miastach firmy inwestują w ekologiczne środki
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post