Leasing operacyjny samochodu – jakie korzyści dla przedsiębiorcy?
Decydując się na zakup firmowego samochodu, przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku rodzajów finansowania . Jednym z nich jest leasing operacyjny, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Jak działa i jakie korzyści z niego wynikają?
Na czym polega leasing?
Jak właściwie działa leasing? To forma finasowania, która łączy w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. Leasingobiorca korzysta z samochodu w ramach umowy zawartej z jego właścicielem – leasingodawcą. Pojazd nie staje się własnością tego pierwszego, ale po zakończeniu okresu najmu może zostać wykupiony za kwotę niższą niż wartość rynkowa.
Leasing – dla kogo?
Kto może skorzystać z oferty leasingu operacyjnego samochodu? Wśród klientów mogą być jednakowo osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, podmioty gospodarcze, rolnicy, spółki cywilne oraz spółki prawa handlowego. We wniosku leasingowym niezbędne jest jedynie okazanie podstawowych dokumentów: poświadczenia tożsamości, zaświadczenia o numerze REGON i NIP oraz wpisu od ewidencji działalności gospodarczej.
Leasing operacyjny a finansowy – podstawowe różnice
Możemy wyróżnić dwa rodzaje leasingu – finansowy oraz operacyjny. Jakie są między nimi różnice? Jedną z nich jest sposób rozliczania. W przypadku leasingu operacyjnego samochód firmowy wchodzi w skład majątku leasingodawcy, więc to on będzie musiał uregulować kwestie opłat amortyzacyjnych. W leasingu finansowym ten obowiązek spada na użytkownika pojazdu, czyli najmującego. W pierwszym przypadku do kosztów uzyskania przychodów zalicza się raty leasingowe, w drugim część odsetkową rat oraz amortyzację. Konkretne rozwiązanie wpływa również na długość trwania umowy leasingowej. Okres jej trwania dla leasingu operacyjnego powinien być dłuższy niż 40% czasu amortyzacji pojazdu. W leasingu finansowym powinien być to termin dłuższy niż 12 miesięcy. Na sam koniec pozostaje możliwość wykupienia przedmiotu. Leasing finansowy oznacza, że wraz z ostatnią ratą przedmiot przechodzi w posiadanie korzystającego, natomiast w przypadku leasingu operacyjnego jest to zależne od okresu wykupu i stawki amortyzacji.
Leasing – oszczędność dla przedsiębiorstwa
Dlaczego właściciele firm tak często decydują się na leasing operacyjny samochodu? Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić m.in. oszczędność czasu i pieniędzy, a to w przypadku przedsiębiorstwa aspekty niezwykle ważne. W okresie obowiązywania umowy leasingowej to leasingodawca jest formalnym właścicielem pojazdu, więc to na jego barkach spoczywa obowiązek dokonywania przeglądów i napraw. Przedsiębiorca jest jedynie użytkownikiem samochodu, a jego jedynym zmartwieniem powinno być napełnianie baku.
Dodatkowe korzyści
Decydując się na leasing operacyjny firmowego samochodu w ramach oferty Santander Consumer Multirent, można skorzystać również z dodatkowych korzyści. Jedną z głównych zalet jest możliwość wykupienia szerokiego pakietu ubezpieczeń pojazdu. Znajduje się w nim zarówno obowiązkowe OC, jak i Autocasco, Assistance oraz NNW. Polisa zapewnia również pełną opiekę w procesie likwidacji szkód.
Może to Ci się spodoba
Polskie firmy coraz częściej wymieniają służbowe samochody
Firmy wymieniają flotę co 3-5 lat, więc stanowią bardzo ważny segment dla branży motoryzacyjnej. Tylko w I półroczu 2017 roku przedsiębiorstwa kupiły w Polsce ponad 167 tys. nowych samochodów osobowych, czyli 67 proc.
Czy pracodawca musi zapewnić obuwie robocze pracownikowi?
Są takie sytuacje, w których pracodawca musi zapewnić obuwie robocze swoim pracownikom. Zobowiązują go do tego przepisy. Warto znać Kodeks pracy Zarówno będąc pracownikiem jak i pracodawcą, warto znać kodeks
Zalety franczyzy
W świecie polskich przedsiębiorców od dłuższego czasu słyszy się o fenomenie, jakim stała się franczyza. Zarówno początkujący biznesmeni, jak i ci z wieloletnim doświadczeniem, decydują się na wykupienie licencji franczyzowej
Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach. To pomoże im obniżyć koszty energii
Jak pokazują dane Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Ich liczba ma radykalnie wzrosnąć po uruchomieniu programu Energia Plus, dzięki któremu
Grupa Sage wybuduje w Warszawie centrum obsługi kadrowo-płacowej
Sage notuje w Polsce rekordowo wysokie wyniki. Polski oddział spółki uzyskał w roku fiskalnym 2017 przychody wielkości 87,5 mln zł, osiągając wzrost na poziomie 19 proc. rdr. Silnej dynamice wzrostu przychodów towarzyszył
Co trzecia innowacyjna firma w Polsce zakładana jest przez kobietę
Prawie co trzeci start-up w Polsce ma wśród założycieli kobietę. Tylko niewielka część z nich tworzy go w obszarze technologicznym czy naukowym. Dodatkowo co piąta studentka uczelni technicznej nie wie, czym jest start-up technologiczny.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post