Leasing operacyjny samochodu – jakie korzyści dla przedsiębiorcy?

Leasing operacyjny samochodu – jakie korzyści dla przedsiębiorcy?

Decydując się na zakup firmowego samochodu, przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku rodzajów finansowania . Jednym z nich jest leasing operacyjny, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Jak działa i jakie korzyści z niego wynikają?

Na czym polega leasing?

Jak właściwie działa leasing? To forma finasowania, która łączy w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. Leasingobiorca korzysta z samochodu w ramach umowy zawartej z jego właścicielem – leasingodawcą. Pojazd nie staje się własnością tego pierwszego, ale po zakończeniu okresu najmu może zostać wykupiony za kwotę niższą niż wartość rynkowa.     

Leasing – dla kogo?

Kto może skorzystać z oferty leasingu operacyjnego samochodu? Wśród klientów mogą być jednakowo osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, podmioty gospodarcze, rolnicy, spółki cywilne oraz spółki prawa handlowego. We wniosku leasingowym niezbędne jest jedynie okazanie podstawowych dokumentów: poświadczenia tożsamości, zaświadczenia o numerze REGON i NIP oraz wpisu od ewidencji działalności gospodarczej.    

Leasing operacyjny a finansowy – podstawowe różnice

Możemy wyróżnić dwa rodzaje leasingu – finansowy oraz operacyjny. Jakie są między nimi różnice? Jedną z nich jest sposób rozliczania. W przypadku leasingu operacyjnego samochód firmowy wchodzi w skład majątku leasingodawcy, więc to on będzie musiał uregulować kwestie opłat amortyzacyjnych. W leasingu finansowym ten obowiązek spada na użytkownika pojazdu, czyli najmującego. W pierwszym przypadku do kosztów uzyskania przychodów zalicza się raty leasingowe, w drugim część odsetkową rat oraz amortyzację. Konkretne rozwiązanie wpływa również na długość trwania umowy leasingowej. Okres jej trwania dla leasingu operacyjnego powinien być dłuższy niż 40% czasu amortyzacji pojazdu. W leasingu finansowym powinien być to termin dłuższy niż 12 miesięcy. Na sam koniec pozostaje możliwość wykupienia przedmiotu. Leasing finansowy oznacza, że wraz z ostatnią ratą przedmiot przechodzi w posiadanie korzystającego, natomiast w przypadku leasingu operacyjnego jest to zależne od okresu wykupu i stawki amortyzacji.       

Leasing – oszczędność dla przedsiębiorstwa

Dlaczego właściciele firm tak często decydują się na leasing operacyjny samochodu? Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić m.in. oszczędność czasu i pieniędzy, a to w przypadku przedsiębiorstwa aspekty niezwykle ważne. W okresie obowiązywania umowy leasingowej to leasingodawca jest formalnym właścicielem pojazdu, więc to na jego barkach spoczywa obowiązek dokonywania przeglądów i napraw. Przedsiębiorca jest jedynie użytkownikiem samochodu, a jego jedynym zmartwieniem powinno być napełnianie baku.  

Dodatkowe korzyści

Decydując się na leasing operacyjny firmowego samochodu w ramach oferty Santander Consumer Multirent, można skorzystać również z dodatkowych korzyści. Jedną z głównych zalet jest możliwość wykupienia szerokiego pakietu ubezpieczeń pojazdu. Znajduje się w nim zarówno obowiązkowe OC, jak i Autocasco, Assistance oraz NNW. Polisa zapewnia również pełną opiekę w procesie likwidacji szkód.   

Previous Czego możesz oczekiwać od roweru elektrycznego?
Next Firmowe dane na dysku w chmurze – bezpieczeństwo i wygoda

Może to Ci się spodoba

Prezenty dla pracowników na święta

Święta kojarzą się głównie z obdarowywaniem upominkami najbliższych, ale zwyczaj ten staje się coraz bardziej popularny w biurach. Nie bez przyczyny praca bywa nazywana drugim domem. Prezenty firmowe dla pracowników

Rośnie popularność usług coachingowych w Polsce. Rynek czekają wzrosty

U blisko 80 proc. osób, które skorzystały z coachingu, wzrosła pewność siebie. Niewiele mniej zadeklarowało poprawę relacji interpersonalnych. Coaching wspomaga również życie zawodowe. W Polsce tego typu usługi dopiero zdobywają popularność.

Dobre perspektywy dla branży logistycznej i transportowej w Polsce

Polska jest potęgą na europejskim rynku transportowym. Wraz ze wzrostem wolumenu przewożonych towarów rośnie popyt na zasoby powierzchni magazynowej, a także nowych pracowników, z których pozyskaniem firmy mają coraz większe problemy.

Mała firma 0 Comments

Mikroprzedsiębiorcy chętnie wynajmują wspólną przestrzeń biurową. W Polsce jest 145 takich miejsc

W Polsce działa 145 biur coworkingowych. Ze wspólnych nowoczesnych przestrzeni biurowych, które oferują nie tylko dostęp do biurek, lecz także m.in. do sal konferencyjnych czy internetu, coraz chętniej korzystają start-upy i freelancerzy.

Chmura może pomóc firmom chronić dane osobowe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, gigant polskiego sektora energetycznego, będzie wspierać start-upy w dostosowaniu do nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO). Nowe restrykcyjne przepisy wchodzą w życie za niecałe pół roku i stawiają przed

Polskie start-upy mogą być bardziej innowacyjne

Tylko co czwarty start-up współpracuje z naukowcami, a w co szóstym założycielem jest osoba zaangażowana w pracę naukową – wynika z opracowania „Polskie start-upy. Raport 2015”. Eksperci przekonują, że współpraca nauki i biznesu jest warunkiem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź