Jak zrobić wędzarnie z beczki?

Jak zrobić wędzarnie z beczki?

Domowe wędliny to pyszny i przyjazny dla środowiska przysmak, a w ich przygotowaniu pomoże wędzarnia z beczki. Istnieje wiele rodzajów wędzarni, wykonanych z różnych materiałów, ale najprostszym i najbardziej opłacalnym sposobem jest wędzarnia beczkowa.

Konstrukcja

Wędzarnia posiada zdalny piec opalany drewnem, spawany z blachy lub układany w stos z cegieł. Komora wędzarnicza składa się z beczki, w której zamocowane są haczyki lub ruszty do umieszczania produktów na jednym lub kilku poziomach. Wierzch wędzarni zamykany jest perforowaną pokrywą z drewna liściastego lub workiem jutowym – pokrywka zapobiega wydostawaniu się dymu podczas wydzielania pary wodnej. Piec opalany drewnem jest połączony z komorą wędzarniczą kominem. Temperatura dymu wchodzącego do komory wędzarniczej zależy od jej długości. Drewno opałowe do tego typu wędzarni musi być wysokiej jakości: twarde, suche, niespróchniałe. Najlepszą opcją jest olcha, a także drzewa owocowe i ich gałęzie.

Projekt pieca

Wędzarnia do wędzenia na gorąco wykorzystuje dym powstający z tlących się trocin lub wiórów umieszczonych na dnie komory wędzarniczej. Poniżej, pod komorą wędzarniczą, ustawia się zwykły piec opalany drewnem z odciągiem dymu. Żywność jest umieszczona na ruszcie. Ponieważ tłuszcz może być uwalniany z tłustych mięs lub ryb w wyniku gorącego wędzenia, pod grillem należy zainstalować ciągłą tacę, pozostawiając szczelinę między ściankami komory, aby dym mógł się ulatniać. Niezbędne materiały:

  • Metalowa beczka o pojemności 100-200 litrów;
  • Nacięcia zbrojeniowe o średnicy 6-8 mm
  • Drut kratowy, stalowy lub miedziany;
  • Blacha żelazna o grubości 3-4 mm do wykonania dna komory wędzarniczej;
  • Przycinanie narożnika do robienia nóg;
  • Zawiasy do drzwi komory spalania;
  • Cięcie rury o średnicy około 10 cm do wykonania komina;

Spawarka i szlifierka

Beczka do produkcji wędzarni musi być czysta w środku, bez pozostałości chemikaliów i substancji o silnym zapachu. Jeśli beczka jest brudna, należy ją umyć lub spalić palnikiem. Jeśli beczka jest szczelna, odetnij od niej pokrywę za pomocą szlifierki lub spawarki. Pokrywę można wykorzystać do wykonania patelni wędzarniczej.

Dolna część beczki to palenisko, w którym konieczne jest wykonanie drzwi do załadunku drewna opałowego i wyjścia komina. Otwór na drzwi wycina się za pomocą spawarki lub szlifierki, przybliżone wymiary to 20 na 30 cm Wycięta część służy do wykonania drzwi: do niej przyspawane są zawiasy, klamka z zatrzaskiem, a drzwi są zainstalowany na palenisku.

Dno

W dnie beczki wykonano kilka podłużnych otworów – będą one pełnić funkcję dmuchawy i służyć do usuwania popiołu z paleniska. W przybliżeniu na wysokości 1/3 beczki dno komory wędzarniczej wykonane jest z blachy. Aby dno się nie wypaliło, a także dla równomiernego rozprowadzania ciepła, lepiej jest wykonać je ze stali o grubości 3-4 mm.

Otwór kominowy wykonywany jest wzdłuż średnicy komina po przeciwnej stronie komory spalania. Rura jest wygięta i przyspawana do paleniska. Wysokość rury powinna być niewielka, w przeciwnym razie przeciąg w palenisku będzie zbyt silny, a temperatura w wędzarni stanie się zbyt wysoka, co doprowadzi do aktywnego uwalniania tłuszczu i soku z produktów. Nogi są przyspawane do lufy. Nogi pozwalają stworzyć szczelinę powietrzną między paleniskiem a ziemią, poprawiają spalanie drewna opałowego.

Możliwe jest wykonanie komory spalania w beczce, ale ułożenie jej z cegieł w dogodnym miejscu na budowie. W takim przypadku dno komory wędzarniczej będzie dnem samej beczki, a użyteczna objętość wędzarni wzrośnie. Przednia ściana ceglanego paleniska jest ułożona tylko w połowie, drewno opałowe układane jest przez powstały otwór. Aby usunąć dym, w murze za komorą spalania pozostawia się otwór.

Wnętrze

Taca na sok i tłuszcz wykonana jest z pokrywy beczki lub cienkiej blachy stalowej. Średnica palety powinna być o 3-5 cm mniejsza od średnicy beczki – zapewni to niezakłóconą cyrkulację dymu w wędzarni. Aby przymocować paletę do ścianek beczki, dwa kawałki zbrojenia są spawane poprzecznie na wysokości 10-15 cm od dna komory wędzarniczej. Następnie montowana jest na nich paleta. Możliwość zdejmowania palety ułatwia załadunek wiórów wędzarniczych oraz czyszczenie palety. Możesz przyspawać pętlę ze wzmocnienia do palety – ułatwi to jej zdjęcie i umieszczenie na miejscu.

 

Previous Co czwarta osoba odczuwa presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu
Next Pandemia zwiększyła potrzebę robotyzacji w polskich firmach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jest duża nieufność zagranicznych inwestorów do polskich banków

Wprowadzenie podatku bankowego oraz niepewność dotycząca portfela kredytów hipotecznych to główne powody nieufności zagranicznych inwestorów do polskich banków – uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista z Polskiej Rady Biznesu. W jego ocenie tę

Wiadomości 0 Comments

Jak biuro nieruchomości może pomóc w znalezieniu idealnego najemcy?

Znalezienie odpowiedniego najemcy to kluczowy krok dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą czerpać stabilne zyski z wynajmu i uniknąć problemów związanych z niewłaściwym użytkowaniem mieszkania. Proces ten bywa czasochłonny i wymagający,

Wiadomości 0 Comments

Światowe ceny żywności najniższe od prawie siedmiu lat

W styczniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe od tych z początku ubiegłego roku o 0,1 proc., podczas gdy wskaźnik cen wszystkich towarów i usług spadł o 0,7 proc. rdr, czyli mocniej niż w grudniu. Nie

Wiadomości 1Comments

Rating, czyli obligacje z cenzurką

Ocena wiarygodności i ryzyka związanego z emitentem lub papierem wartościowym ma bardzo duże znaczenie w odniesieniu do całego rynku finansowego. Jednak w przypadku rynku obligacji jest ono szczególnie istotne. Po

Wiadomości 0 Comments

Skąd wziąć pieniądze na własną firmę?

Wielu przedsiębiorców, nie tylko tych początkujących, uważa że najistotniejszym elementem tworzenia własnego przedsiębiorstwa są pieniądze. Każdy z nas wiele razy słyszał stwierdzenie „pieniądz robi pieniądz”. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na

Wiadomości 0 Comments

Seniorzy coraz chętniej kupują w sieci. E-sklepy muszą się dostosowywać do tej grupy klientów

Osoby 55+ są coraz bardziej aktywne w sieci. Chętniej korzystają z mediów społecznościowych, a już prawie co trzeci senior robi zakupy przez internet. Eksperci podkreślają, że aby zachęcić ich do e-zakupów, sklepy powinny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź