Jak zrobić wędzarnie z beczki?
Domowe wędliny to pyszny i przyjazny dla środowiska przysmak, a w ich przygotowaniu pomoże wędzarnia z beczki. Istnieje wiele rodzajów wędzarni, wykonanych z różnych materiałów, ale najprostszym i najbardziej opłacalnym sposobem jest wędzarnia beczkowa.
Konstrukcja
Wędzarnia posiada zdalny piec opalany drewnem, spawany z blachy lub układany w stos z cegieł. Komora wędzarnicza składa się z beczki, w której zamocowane są haczyki lub ruszty do umieszczania produktów na jednym lub kilku poziomach. Wierzch wędzarni zamykany jest perforowaną pokrywą z drewna liściastego lub workiem jutowym – pokrywka zapobiega wydostawaniu się dymu podczas wydzielania pary wodnej. Piec opalany drewnem jest połączony z komorą wędzarniczą kominem. Temperatura dymu wchodzącego do komory wędzarniczej zależy od jej długości. Drewno opałowe do tego typu wędzarni musi być wysokiej jakości: twarde, suche, niespróchniałe. Najlepszą opcją jest olcha, a także drzewa owocowe i ich gałęzie.
Projekt pieca
Wędzarnia do wędzenia na gorąco wykorzystuje dym powstający z tlących się trocin lub wiórów umieszczonych na dnie komory wędzarniczej. Poniżej, pod komorą wędzarniczą, ustawia się zwykły piec opalany drewnem z odciągiem dymu. Żywność jest umieszczona na ruszcie. Ponieważ tłuszcz może być uwalniany z tłustych mięs lub ryb w wyniku gorącego wędzenia, pod grillem należy zainstalować ciągłą tacę, pozostawiając szczelinę między ściankami komory, aby dym mógł się ulatniać. Niezbędne materiały:
- Metalowa beczka o pojemności 100-200 litrów;
- Nacięcia zbrojeniowe o średnicy 6-8 mm
- Drut kratowy, stalowy lub miedziany;
- Blacha żelazna o grubości 3-4 mm do wykonania dna komory wędzarniczej;
- Przycinanie narożnika do robienia nóg;
- Zawiasy do drzwi komory spalania;
- Cięcie rury o średnicy około 10 cm do wykonania komina;
Spawarka i szlifierka
Beczka do produkcji wędzarni musi być czysta w środku, bez pozostałości chemikaliów i substancji o silnym zapachu. Jeśli beczka jest brudna, należy ją umyć lub spalić palnikiem. Jeśli beczka jest szczelna, odetnij od niej pokrywę za pomocą szlifierki lub spawarki. Pokrywę można wykorzystać do wykonania patelni wędzarniczej.
Dolna część beczki to palenisko, w którym konieczne jest wykonanie drzwi do załadunku drewna opałowego i wyjścia komina. Otwór na drzwi wycina się za pomocą spawarki lub szlifierki, przybliżone wymiary to 20 na 30 cm Wycięta część służy do wykonania drzwi: do niej przyspawane są zawiasy, klamka z zatrzaskiem, a drzwi są zainstalowany na palenisku.
Dno
W dnie beczki wykonano kilka podłużnych otworów – będą one pełnić funkcję dmuchawy i służyć do usuwania popiołu z paleniska. W przybliżeniu na wysokości 1/3 beczki dno komory wędzarniczej wykonane jest z blachy. Aby dno się nie wypaliło, a także dla równomiernego rozprowadzania ciepła, lepiej jest wykonać je ze stali o grubości 3-4 mm.
Otwór kominowy wykonywany jest wzdłuż średnicy komina po przeciwnej stronie komory spalania. Rura jest wygięta i przyspawana do paleniska. Wysokość rury powinna być niewielka, w przeciwnym razie przeciąg w palenisku będzie zbyt silny, a temperatura w wędzarni stanie się zbyt wysoka, co doprowadzi do aktywnego uwalniania tłuszczu i soku z produktów. Nogi są przyspawane do lufy. Nogi pozwalają stworzyć szczelinę powietrzną między paleniskiem a ziemią, poprawiają spalanie drewna opałowego.
Możliwe jest wykonanie komory spalania w beczce, ale ułożenie jej z cegieł w dogodnym miejscu na budowie. W takim przypadku dno komory wędzarniczej będzie dnem samej beczki, a użyteczna objętość wędzarni wzrośnie. Przednia ściana ceglanego paleniska jest ułożona tylko w połowie, drewno opałowe układane jest przez powstały otwór. Aby usunąć dym, w murze za komorą spalania pozostawia się otwór.
Wnętrze
Taca na sok i tłuszcz wykonana jest z pokrywy beczki lub cienkiej blachy stalowej. Średnica palety powinna być o 3-5 cm mniejsza od średnicy beczki – zapewni to niezakłóconą cyrkulację dymu w wędzarni. Aby przymocować paletę do ścianek beczki, dwa kawałki zbrojenia są spawane poprzecznie na wysokości 10-15 cm od dna komory wędzarniczej. Następnie montowana jest na nich paleta. Możliwość zdejmowania palety ułatwia załadunek wiórów wędzarniczych oraz czyszczenie palety. Możesz przyspawać pętlę ze wzmocnienia do palety – ułatwi to jej zdjęcie i umieszczenie na miejscu.
Może to Ci się spodoba
Ile kosztuje kampania w Google Adwards
Skuteczność reklamy w Google jest tak oczywista, że nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że jest to wartościowa inwestycja. Jednak planując wdrożenie kampanii w Google Adwords, warto na początku przeanalizować
Podaż akcji z OFE nie pogrąży dobrych spółek
O kondycji polskich spółek, możliwych konsekwencjach zwiększenia limitu inwestycji zagranicznych OFE oraz prawdopodobnym wpływie Rosji na rynek akcji rozmawiamy z Robertem Burdachem, zarządzającym funduszami akcji Union Investment TFI Cytat: Patrząc
Inżynier kontraktowy coraz popularniejszy
Aż 15-20% inżynierów to freelancerzy – wynika z szacunków firmy inżynierskiej i rekrutacyjnej Bergman Engineering. Wśród elastycznych form współpracy, szczególnie popularne stają się kontrakty. Dawniej kontrakt bywał uważany za gorszą
W ciągu trzech lat ma powstać strategia surowcowa Polski
Polska potrzebuje polityki surowcowej – uważa prof. Maciej Kaliski z krakowskiej AGH. Chodzi m.in. o określenie listy złóż strategicznych dla kraju oraz wyznaczenie dla nich obszarów funkcjonalnych. Określenie planów państwa związanych z bogactwami naturalnymi, złożami gazu,
Czym wyróżnia się dobra gablota muzealna?
Trudno jest wyobrazić sobie muzeum bez jakiejkolwiek gabloty, w której przechowywane są eksponaty. W końcu nie tylko prezentuje się w niej przeróżne przedmioty, ale stanowi również zabezpieczenie przed ich dotykaniem.
Co producent musi napisać na etykietach?
Obowiązkiem każdego producenta towarów do spożycia jest przygotowanie etykiet. Są przytwierdzane na opakowania i informują klientów o podstawowych cechach towaru. Co zawsze musi znaleźć się na każdej etykiecie? Na wstępie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post