Jak zrobić wędzarnie z beczki?

Jak zrobić wędzarnie z beczki?

Domowe wędliny to pyszny i przyjazny dla środowiska przysmak, a w ich przygotowaniu pomoże wędzarnia z beczki. Istnieje wiele rodzajów wędzarni, wykonanych z różnych materiałów, ale najprostszym i najbardziej opłacalnym sposobem jest wędzarnia beczkowa.

Konstrukcja

Wędzarnia posiada zdalny piec opalany drewnem, spawany z blachy lub układany w stos z cegieł. Komora wędzarnicza składa się z beczki, w której zamocowane są haczyki lub ruszty do umieszczania produktów na jednym lub kilku poziomach. Wierzch wędzarni zamykany jest perforowaną pokrywą z drewna liściastego lub workiem jutowym – pokrywka zapobiega wydostawaniu się dymu podczas wydzielania pary wodnej. Piec opalany drewnem jest połączony z komorą wędzarniczą kominem. Temperatura dymu wchodzącego do komory wędzarniczej zależy od jej długości. Drewno opałowe do tego typu wędzarni musi być wysokiej jakości: twarde, suche, niespróchniałe. Najlepszą opcją jest olcha, a także drzewa owocowe i ich gałęzie.

Projekt pieca

Wędzarnia do wędzenia na gorąco wykorzystuje dym powstający z tlących się trocin lub wiórów umieszczonych na dnie komory wędzarniczej. Poniżej, pod komorą wędzarniczą, ustawia się zwykły piec opalany drewnem z odciągiem dymu. Żywność jest umieszczona na ruszcie. Ponieważ tłuszcz może być uwalniany z tłustych mięs lub ryb w wyniku gorącego wędzenia, pod grillem należy zainstalować ciągłą tacę, pozostawiając szczelinę między ściankami komory, aby dym mógł się ulatniać. Niezbędne materiały:

  • Metalowa beczka o pojemności 100-200 litrów;
  • Nacięcia zbrojeniowe o średnicy 6-8 mm
  • Drut kratowy, stalowy lub miedziany;
  • Blacha żelazna o grubości 3-4 mm do wykonania dna komory wędzarniczej;
  • Przycinanie narożnika do robienia nóg;
  • Zawiasy do drzwi komory spalania;
  • Cięcie rury o średnicy około 10 cm do wykonania komina;

Spawarka i szlifierka

Beczka do produkcji wędzarni musi być czysta w środku, bez pozostałości chemikaliów i substancji o silnym zapachu. Jeśli beczka jest brudna, należy ją umyć lub spalić palnikiem. Jeśli beczka jest szczelna, odetnij od niej pokrywę za pomocą szlifierki lub spawarki. Pokrywę można wykorzystać do wykonania patelni wędzarniczej.

Dolna część beczki to palenisko, w którym konieczne jest wykonanie drzwi do załadunku drewna opałowego i wyjścia komina. Otwór na drzwi wycina się za pomocą spawarki lub szlifierki, przybliżone wymiary to 20 na 30 cm Wycięta część służy do wykonania drzwi: do niej przyspawane są zawiasy, klamka z zatrzaskiem, a drzwi są zainstalowany na palenisku.

Dno

W dnie beczki wykonano kilka podłużnych otworów – będą one pełnić funkcję dmuchawy i służyć do usuwania popiołu z paleniska. W przybliżeniu na wysokości 1/3 beczki dno komory wędzarniczej wykonane jest z blachy. Aby dno się nie wypaliło, a także dla równomiernego rozprowadzania ciepła, lepiej jest wykonać je ze stali o grubości 3-4 mm.

Otwór kominowy wykonywany jest wzdłuż średnicy komina po przeciwnej stronie komory spalania. Rura jest wygięta i przyspawana do paleniska. Wysokość rury powinna być niewielka, w przeciwnym razie przeciąg w palenisku będzie zbyt silny, a temperatura w wędzarni stanie się zbyt wysoka, co doprowadzi do aktywnego uwalniania tłuszczu i soku z produktów. Nogi są przyspawane do lufy. Nogi pozwalają stworzyć szczelinę powietrzną między paleniskiem a ziemią, poprawiają spalanie drewna opałowego.

Możliwe jest wykonanie komory spalania w beczce, ale ułożenie jej z cegieł w dogodnym miejscu na budowie. W takim przypadku dno komory wędzarniczej będzie dnem samej beczki, a użyteczna objętość wędzarni wzrośnie. Przednia ściana ceglanego paleniska jest ułożona tylko w połowie, drewno opałowe układane jest przez powstały otwór. Aby usunąć dym, w murze za komorą spalania pozostawia się otwór.

Wnętrze

Taca na sok i tłuszcz wykonana jest z pokrywy beczki lub cienkiej blachy stalowej. Średnica palety powinna być o 3-5 cm mniejsza od średnicy beczki – zapewni to niezakłóconą cyrkulację dymu w wędzarni. Aby przymocować paletę do ścianek beczki, dwa kawałki zbrojenia są spawane poprzecznie na wysokości 10-15 cm od dna komory wędzarniczej. Następnie montowana jest na nich paleta. Możliwość zdejmowania palety ułatwia załadunek wiórów wędzarniczych oraz czyszczenie palety. Możesz przyspawać pętlę ze wzmocnienia do palety – ułatwi to jej zdjęcie i umieszczenie na miejscu.

 

Previous Co czwarta osoba odczuwa presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu
Next Pandemia zwiększyła potrzebę robotyzacji w polskich firmach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rynek biur w Warszawie czekają dwa lata dynamicznego wzrostu

Około 1,4 mld euro wyniosła wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych w ciągu trzech kwartałów 2016 roku. Największym rynkiem pozostaje Warszawa, w której w całym roku przybyło ponad 400 tys. mkw. powierzchni, najwięcej

Wiadomości 0 Comments

Spotkania biznesowe zmieniają charakter

Polscy przedsiębiorcy przykładają coraz większą wagę do organizacji spotkań biznesowych. Na znaczeniu traci cena, a zyskuje jakość obsługi i lokalizacja. Właściciele firm coraz chętniej wybierają na ten cel kameralne sale w restauracjach

Wiadomości 1Comments

O zmianie pracy myśli rekordowo mało Polaków

Niecałe 18 proc. Polaków zastanawia się nad zmianą miejsca pracy – wynika z badania Work Service. To rekordowo niski odsetek, co świadczy o tym, że rośnie satysfakcja pracowników. Jeśli już szukamy zatrudnienia,

Wiadomości 1Comments

Nowa marka e-papierosów na rynku

Na polskim rynku debiutuje nowa marka e-papierosów – VILT.  Jej produkty będą dostępne w lokalnych, osiedlowych sieciach sprzedaży oraz na stacjach benzynowych. Sztandarowymi produktami marki są zestawy e-papierosów Vilt GO!

Wiadomości 0 Comments

Jak i gdzie wziąć pożyczkę na wakacje?

Gdy zastanawiamy się, gdzie pojechać na nasz wakacyjny wyjazd, dobrze byłoby poczynić założenie, ile chcemy przeznaczyć na ten cel i w jaki sposób sfinansujemy to przedsięwzięcie. Jedną z możliwości jest

Wiadomości 0 Comments

Kolumny głośnikowe High-End Rubicon

Osoby, którym szczególnie zależy na tym, aby jakość odtwarzanego dźwięku była naprawdę bardzo wysoka, świetnie wiedzą, że ogromny wpływ na to mają kolumny głośnikowe. Wybranie odpowiednich kolumn nie jest zadaniem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post