Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Pomimo upływu lat transport towarów do Niemiec jest jednym z częściej obieranych kierunków w przypadku realizacji zleceń o charakterze międzynarodowym. W trosce o prawidłowy przebieg takich zleceń ważne jest nie tylko doświadczenie, ale i znajomość prawnych regulacji obowiązujących w tym kraju. Co warto o nim wiedzieć?

Transport towarów do Niemiec – czym się wyróżnia?

Kwestia spedycji do Niemiec sprawia wrażenie tak samo łatwej jak w przypadku organizacji transportu krajowego. W rzeczywistości sprawa ma się jednak nieco inaczej  i warto, aby spedytorzy byli zaznajomieni z regulacjami dotyczącymi transportu do tego kraju. To szczególnie ważne w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,8 do 3,5 tony. 

Podstawową wykładnią wiedzy jest tutaj ustawa HBG, czyli Handelsgesetzbuch. To niemiecki kodeks handlowy, który wskazuje np., że spedytor podejmuje się realizacji zleceń w oparciu o wskazane wcześniej wynagrodzenie. Musi się to także odbywać w ramach zarejestrowanej działalności.

Transport towarów do Niemiec – odpowiedzialność spedytora

Warto na tym etapie wyszczególnić, jakie zadania leżą po stronie pracownika spedycji. Mowa tu choćby o:

  • planowaniu usługi transportowej (dobór trasy i pojazdu, skompletowanie niezbędnej dokumentacji),
  • wykonanie zlecenia na satysfakcjonującym dla zleceniodawcy poziomie,
  • zadbaniu o bezpieczeństwo przewozu,
  • realizacja zlecenia w ramach Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych oraz przepisów kodeksu cywilnego dotyczących spedycji,
  • sprawowanie pieczy nad terminowością przewozu.

Kontrole drogowe BAG – co to jest?

Federalny Urząd ds. Transportu Drogowego (BAG) – to właśnie jemu podlegają niemieckie drogi. Podczas realizacji zleceń transportowych może zatem dojść do wyrywkowej kontroli przez inspektorów BAG. Co istotne – dysponują oni uprawnieniami nie tylko do kontrolowania niemieckich pojazdów, ale także tych zagranicznych. W razie potrzeby mogą również współpracować z policją czy urzędem celnym. Co może się wydarzyć, gdy specjaliści BAG wykażą nieścisłości w jakimś obszarze? Jedną z możliwych opcji może być upomnienie, z kolei w przypadku cięższych niedopatrzeń może dojść do spisania odpowiedniego protokołu.

Na czym polegają kontrole BAG?

Jednym z przedmiotów inspekcji jest między innymi to, czy kierowcy posiadają aktualne uprawnienia pozwalające na prowadzenie pojazdu. To jednak nie koniec – sprawdzają też, czy kierowca ma ważną polisę OC, a także czy może okazać, że przeprowadził terminowy przegląd techniczny.

Co jeszcze mogą weryfikować? Poza wymienionymi wcześniej aspektami mogą również dokonywać przeglądu raportów, w których znajduje się pełna dokumentacja określająca czas pracy kierowcy, ale nie tylko. W obszarze ich zainteresowań mogą być także zastosowane zabezpieczenia ładunku i to, czy przestrzegany jest czas pracy kierowcy.

Weryfikacja przestrzegania regulacji

Zwieńczeniem ich działań może być też weryfikacja, czy zastosowano regulacje w kontekście przewozu żywności czy materiałów niebezpiecznych.

Widać tutaj również wyraźnie fakt, że Niemcy są mocno proekologiczni – sprawdzają również emisję zanieczyszczeń oraz poziom generowanego hałasu.

To jednak nie koniec – weryfikują także, czy kierowcy stosują się do regulacji dotyczących materiałów niebezpiecznych i żywności. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia poziomu hałasu oraz emisja zanieczyszczeń.

Transport towarów do Niemiec – komu go zlecić?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwań firmy, która będzie w stanie wesprzeć Cię w zakresie kompleksowej usługi przewozowej – dobrym posunięciem będzie skorzystanie z doświadczenia przedsiębiorstwa spedycyjnego. Możesz wówczas liczyć na zajęcie się tematem od A do Z, począwszy od zaplanowania odpowiedniej trasy, przez wybór pojazdu czy metody stosowanych zabezpieczeń w trakcie przewozu. Przykładem takiego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w transporcie towarów do Niemiec jest M&W Spedition. Szczegóły możesz poznać tym adresem:https://www.mw-spedition.com/transport-towarow-polska-niemcy/.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spedytora?

Kluczowa będzie tutaj znajomość niemieckich przepisów prawnych. Jeżeli firma, której zamierzasz powierzyć swój ładunek może pochwalić się doświadczeniem w organizacji transportu do Niemiec wyrażanym w latach – powinno to dla Ciebie stanowić znak, że warto nawiązać z nią kooperację. Nie wahaj się pytać także o dodatkowe usługi, które mogą przesądzić o wyborze wykonawcy. Mowa tutaj o bonusowym:

  • załadunku,
  • rozładunku,
  • ubezpieczeniu towaru,
  • magazynowaniu.

Wymienione wyżej kwestie powinny jednoznacznie przekonać do tego, że przy realizacji zleceń transportowych do Niemiec warto nawiązać kooperację z doświadczoną firmą spedycyjną. Znajomość niemieckiego prawa transportowego i całego know-how związanego z realizacją przewozu to wartość dodana, która pozwoli zrealizować usługę na najwyższym poziomie i bez zakłóceń.

Previous Płacenie podatków w Polsce może się okazać opłacalne dla ukraińskich pracowników. Wiele zależy od rodzaju umowy, zarobków i składek na ZUS
Next Jak założyć sklep internetowy na WooCommerce?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kto może zrobić licencję syndyka?

Do istotnych obowiązków syndyka należy pomoc przedsiębiorcy, który ogłosił upadłość oraz próbuje uregulować całe zadłużenie. Żeby wykonywać takie czynności najpierw trzeba zrobić licencję, która pozwoli na pełnoprawne wykonywanie zawodu. Jak

Wiadomości

Oprocentowanie lokat nadal spada. Gdzie szukać wysokich odsetek?

Średnie oprocentowanie lokat bez gwiazdek jest jeszcze niższe niż przed miesiącem. Dla okresu półrocznego średnia wynosi już tylko 1,54%. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że najwyższa stawka, jaką można

Wiadomości 0 Comments

Małe i średnie firmy gotowe na innowacje

Dla większości przedsiębiorstw internet jest czynnikiem, który uwalniania potencjał innowacyjności – wynika z raportu UPC Biznes i SW Research. W oparciu o nowoczesne platformy możliwy jest nie tylko szybki rozwój w kraju, lecz także ekspansja

Wiadomości 0 Comments

Kredyt gotówkowy – co może Ci zaoferować?

Potrzebujesz gotówki, a Twoją pierwszą myślą jest kredyt gotówkowy? Dodatkowe pieniądze mogą okazać się niezbędne, jednak przed podpisaniem umowy, koniecznie poznaj warunki, jakie związane są z zadłużeniem tego typu. Im

Wiadomości 5 komentarzy

Nieterminowe płatności wciąż dużym problemem dla przedsiębiorców

Rynek faktoringowy nadal dynamicznie rośnie, choć w I połowie roku tempo wzrostu było niższe niż w poprzednich latach. Przedsiębiorcy chętnie sięgają po ten sposób radzenia sobie z nieterminowymi płatnościami, bo w tym modelu to

Wiadomości 0 Comments

Jakie są rodzaje wykończenia przelotek w płytkach PCB?

Przelotki to jedne z najważniejszych elementów płytek PCB. Odpowiadają one za łączenie ze sobą poszczególnych warstw obwodu drukowanego, zapewniając im trwałe połączenie elektryczne. Jednak ze względu na mnogość wariantów przelotek

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź