Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Pomimo upływu lat transport towarów do Niemiec jest jednym z częściej obieranych kierunków w przypadku realizacji zleceń o charakterze międzynarodowym. W trosce o prawidłowy przebieg takich zleceń ważne jest nie tylko doświadczenie, ale i znajomość prawnych regulacji obowiązujących w tym kraju. Co warto o nim wiedzieć?

Transport towarów do Niemiec – czym się wyróżnia?

Kwestia spedycji do Niemiec sprawia wrażenie tak samo łatwej jak w przypadku organizacji transportu krajowego. W rzeczywistości sprawa ma się jednak nieco inaczej  i warto, aby spedytorzy byli zaznajomieni z regulacjami dotyczącymi transportu do tego kraju. To szczególnie ważne w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,8 do 3,5 tony. 

Podstawową wykładnią wiedzy jest tutaj ustawa HBG, czyli Handelsgesetzbuch. To niemiecki kodeks handlowy, który wskazuje np., że spedytor podejmuje się realizacji zleceń w oparciu o wskazane wcześniej wynagrodzenie. Musi się to także odbywać w ramach zarejestrowanej działalności.

Transport towarów do Niemiec – odpowiedzialność spedytora

Warto na tym etapie wyszczególnić, jakie zadania leżą po stronie pracownika spedycji. Mowa tu choćby o:

  • planowaniu usługi transportowej (dobór trasy i pojazdu, skompletowanie niezbędnej dokumentacji),
  • wykonanie zlecenia na satysfakcjonującym dla zleceniodawcy poziomie,
  • zadbaniu o bezpieczeństwo przewozu,
  • realizacja zlecenia w ramach Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych oraz przepisów kodeksu cywilnego dotyczących spedycji,
  • sprawowanie pieczy nad terminowością przewozu.

Kontrole drogowe BAG – co to jest?

Federalny Urząd ds. Transportu Drogowego (BAG) – to właśnie jemu podlegają niemieckie drogi. Podczas realizacji zleceń transportowych może zatem dojść do wyrywkowej kontroli przez inspektorów BAG. Co istotne – dysponują oni uprawnieniami nie tylko do kontrolowania niemieckich pojazdów, ale także tych zagranicznych. W razie potrzeby mogą również współpracować z policją czy urzędem celnym. Co może się wydarzyć, gdy specjaliści BAG wykażą nieścisłości w jakimś obszarze? Jedną z możliwych opcji może być upomnienie, z kolei w przypadku cięższych niedopatrzeń może dojść do spisania odpowiedniego protokołu.

Na czym polegają kontrole BAG?

Jednym z przedmiotów inspekcji jest między innymi to, czy kierowcy posiadają aktualne uprawnienia pozwalające na prowadzenie pojazdu. To jednak nie koniec – sprawdzają też, czy kierowca ma ważną polisę OC, a także czy może okazać, że przeprowadził terminowy przegląd techniczny.

Co jeszcze mogą weryfikować? Poza wymienionymi wcześniej aspektami mogą również dokonywać przeglądu raportów, w których znajduje się pełna dokumentacja określająca czas pracy kierowcy, ale nie tylko. W obszarze ich zainteresowań mogą być także zastosowane zabezpieczenia ładunku i to, czy przestrzegany jest czas pracy kierowcy.

Weryfikacja przestrzegania regulacji

Zwieńczeniem ich działań może być też weryfikacja, czy zastosowano regulacje w kontekście przewozu żywności czy materiałów niebezpiecznych.

Widać tutaj również wyraźnie fakt, że Niemcy są mocno proekologiczni – sprawdzają również emisję zanieczyszczeń oraz poziom generowanego hałasu.

To jednak nie koniec – weryfikują także, czy kierowcy stosują się do regulacji dotyczących materiałów niebezpiecznych i żywności. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia poziomu hałasu oraz emisja zanieczyszczeń.

Transport towarów do Niemiec – komu go zlecić?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwań firmy, która będzie w stanie wesprzeć Cię w zakresie kompleksowej usługi przewozowej – dobrym posunięciem będzie skorzystanie z doświadczenia przedsiębiorstwa spedycyjnego. Możesz wówczas liczyć na zajęcie się tematem od A do Z, począwszy od zaplanowania odpowiedniej trasy, przez wybór pojazdu czy metody stosowanych zabezpieczeń w trakcie przewozu. Przykładem takiego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w transporcie towarów do Niemiec jest M&W Spedition. Szczegóły możesz poznać tym adresem:https://www.mw-spedition.com/transport-towarow-polska-niemcy/.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spedytora?

Kluczowa będzie tutaj znajomość niemieckich przepisów prawnych. Jeżeli firma, której zamierzasz powierzyć swój ładunek może pochwalić się doświadczeniem w organizacji transportu do Niemiec wyrażanym w latach – powinno to dla Ciebie stanowić znak, że warto nawiązać z nią kooperację. Nie wahaj się pytać także o dodatkowe usługi, które mogą przesądzić o wyborze wykonawcy. Mowa tutaj o bonusowym:

  • załadunku,
  • rozładunku,
  • ubezpieczeniu towaru,
  • magazynowaniu.

Wymienione wyżej kwestie powinny jednoznacznie przekonać do tego, że przy realizacji zleceń transportowych do Niemiec warto nawiązać kooperację z doświadczoną firmą spedycyjną. Znajomość niemieckiego prawa transportowego i całego know-how związanego z realizacją przewozu to wartość dodana, która pozwoli zrealizować usługę na najwyższym poziomie i bez zakłóceń.

Previous Płacenie podatków w Polsce może się okazać opłacalne dla ukraińskich pracowników. Wiele zależy od rodzaju umowy, zarobków i składek na ZUS
Next Jak założyć sklep internetowy na WooCommerce?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dlaczego warto korzystać z gadżetów reklamowych?

Największą zaletą gadżetów reklamowych jest to, że jest to bardzo tania forma skutecznej reklamy. Produkty reklamowe mogą przez lata budować pozytywny wizerunek naszej firmy zupełnie za darmo. Nie dziwi wiec

Wiadomości 0 Comments

Udział źródeł odnawialnych będzie się jednak zwiększał

Węgiel, biogazownie, fotowoltaika, farmy wiatrowe, gaz, atom – bezpieczeństwo energetyczne wymaga stosowania różnych źródeł energii. Zdaniem dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce węgiel pozostanie najważniejszą składową polskiego miksu energetycznego, choć nowoczesne elektrownie

Wiadomości 0 Comments

Czy posiadanie AC na starszy samochód się opłaca?

Masz świadomość, jak korzystne może być ubezpieczenie AC. Ty jednak jesteś właścicielem starszego pojazdu, dlatego zastanawiasz się nad zasadnością polisy. Sprawdź, czy taka dodatkowa polisa jest rzeczywiście korzystna. Jako właściciel

Wiadomości 0 Comments

Quo Vadis Banking? Współpraca banków i spółek z branży Fintech

Czy spółki fintechowe, które wykorzystują nowoczesne technologie w oferowaniu usług finansowych są szansą czy zagrożeniem dla branży bankowej? Od dłuższego czasu to pytanie jest tematem dyskusji. Współpraca pomiędzy bankami a

Wiadomości 0 Comments

Połączenie Orlenu i Lotosu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konsolidacja Orlenu i Lotosu może przynieść duże korzyści polskiej gospodarce – oceniają eksperci Instytutu Staszica. Budowa przez duże koncerny siły ekonomicznej państwa w ramach inwestycji w przetwórstwo ropy czy możliwość inwestowania w duże projekty technologiczne

Wiadomości 0 Comments

Porady dotyczące oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy jest nie tylko zdrowym nawykiem, ale również kluczowym elementem budowania stabilności finansowej i realizacji długoterminowych celów. Niemniej jednak, wielu ludzi boryka się z wyzwaniem oszczędzania, ponieważ często brakuje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź