Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Pomimo upływu lat transport towarów do Niemiec jest jednym z częściej obieranych kierunków w przypadku realizacji zleceń o charakterze międzynarodowym. W trosce o prawidłowy przebieg takich zleceń ważne jest nie tylko doświadczenie, ale i znajomość prawnych regulacji obowiązujących w tym kraju. Co warto o nim wiedzieć?

Transport towarów do Niemiec – czym się wyróżnia?

Kwestia spedycji do Niemiec sprawia wrażenie tak samo łatwej jak w przypadku organizacji transportu krajowego. W rzeczywistości sprawa ma się jednak nieco inaczej  i warto, aby spedytorzy byli zaznajomieni z regulacjami dotyczącymi transportu do tego kraju. To szczególnie ważne w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,8 do 3,5 tony. 

Podstawową wykładnią wiedzy jest tutaj ustawa HBG, czyli Handelsgesetzbuch. To niemiecki kodeks handlowy, który wskazuje np., że spedytor podejmuje się realizacji zleceń w oparciu o wskazane wcześniej wynagrodzenie. Musi się to także odbywać w ramach zarejestrowanej działalności.

Transport towarów do Niemiec – odpowiedzialność spedytora

Warto na tym etapie wyszczególnić, jakie zadania leżą po stronie pracownika spedycji. Mowa tu choćby o:

  • planowaniu usługi transportowej (dobór trasy i pojazdu, skompletowanie niezbędnej dokumentacji),
  • wykonanie zlecenia na satysfakcjonującym dla zleceniodawcy poziomie,
  • zadbaniu o bezpieczeństwo przewozu,
  • realizacja zlecenia w ramach Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych oraz przepisów kodeksu cywilnego dotyczących spedycji,
  • sprawowanie pieczy nad terminowością przewozu.

Kontrole drogowe BAG – co to jest?

Federalny Urząd ds. Transportu Drogowego (BAG) – to właśnie jemu podlegają niemieckie drogi. Podczas realizacji zleceń transportowych może zatem dojść do wyrywkowej kontroli przez inspektorów BAG. Co istotne – dysponują oni uprawnieniami nie tylko do kontrolowania niemieckich pojazdów, ale także tych zagranicznych. W razie potrzeby mogą również współpracować z policją czy urzędem celnym. Co może się wydarzyć, gdy specjaliści BAG wykażą nieścisłości w jakimś obszarze? Jedną z możliwych opcji może być upomnienie, z kolei w przypadku cięższych niedopatrzeń może dojść do spisania odpowiedniego protokołu.

Na czym polegają kontrole BAG?

Jednym z przedmiotów inspekcji jest między innymi to, czy kierowcy posiadają aktualne uprawnienia pozwalające na prowadzenie pojazdu. To jednak nie koniec – sprawdzają też, czy kierowca ma ważną polisę OC, a także czy może okazać, że przeprowadził terminowy przegląd techniczny.

Co jeszcze mogą weryfikować? Poza wymienionymi wcześniej aspektami mogą również dokonywać przeglądu raportów, w których znajduje się pełna dokumentacja określająca czas pracy kierowcy, ale nie tylko. W obszarze ich zainteresowań mogą być także zastosowane zabezpieczenia ładunku i to, czy przestrzegany jest czas pracy kierowcy.

Weryfikacja przestrzegania regulacji

Zwieńczeniem ich działań może być też weryfikacja, czy zastosowano regulacje w kontekście przewozu żywności czy materiałów niebezpiecznych.

Widać tutaj również wyraźnie fakt, że Niemcy są mocno proekologiczni – sprawdzają również emisję zanieczyszczeń oraz poziom generowanego hałasu.

To jednak nie koniec – weryfikują także, czy kierowcy stosują się do regulacji dotyczących materiałów niebezpiecznych i żywności. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia poziomu hałasu oraz emisja zanieczyszczeń.

Transport towarów do Niemiec – komu go zlecić?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwań firmy, która będzie w stanie wesprzeć Cię w zakresie kompleksowej usługi przewozowej – dobrym posunięciem będzie skorzystanie z doświadczenia przedsiębiorstwa spedycyjnego. Możesz wówczas liczyć na zajęcie się tematem od A do Z, począwszy od zaplanowania odpowiedniej trasy, przez wybór pojazdu czy metody stosowanych zabezpieczeń w trakcie przewozu. Przykładem takiego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w transporcie towarów do Niemiec jest M&W Spedition. Szczegóły możesz poznać tym adresem:https://www.mw-spedition.com/transport-towarow-polska-niemcy/.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spedytora?

Kluczowa będzie tutaj znajomość niemieckich przepisów prawnych. Jeżeli firma, której zamierzasz powierzyć swój ładunek może pochwalić się doświadczeniem w organizacji transportu do Niemiec wyrażanym w latach – powinno to dla Ciebie stanowić znak, że warto nawiązać z nią kooperację. Nie wahaj się pytać także o dodatkowe usługi, które mogą przesądzić o wyborze wykonawcy. Mowa tutaj o bonusowym:

  • załadunku,
  • rozładunku,
  • ubezpieczeniu towaru,
  • magazynowaniu.

Wymienione wyżej kwestie powinny jednoznacznie przekonać do tego, że przy realizacji zleceń transportowych do Niemiec warto nawiązać kooperację z doświadczoną firmą spedycyjną. Znajomość niemieckiego prawa transportowego i całego know-how związanego z realizacją przewozu to wartość dodana, która pozwoli zrealizować usługę na najwyższym poziomie i bez zakłóceń.

Previous Płacenie podatków w Polsce może się okazać opłacalne dla ukraińskich pracowników. Wiele zależy od rodzaju umowy, zarobków i składek na ZUS
Next Jak założyć sklep internetowy na WooCommerce?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Europejskie banki w słabej kondycji mimo dobrej sytuacji w gospodarce

Mimo coraz lepszych wyników europejskich gospodarek i dobrych nastrojów konsumenckich banki na Starym Kontynencie nie potrafią tego wykorzystać. Bez zmiany podejścia do zarządzania kadrami i zmiany modelu biznesowego po stronie dochodowej nie uda się

Wiadomości 0 Comments

Dochody rolników znacznie niższe niż innych grup zawodowych

Po wejściu do Unii Europejskiej w polskim rolnictwie zaszły duże zmiany. Rosną dochody gospodarstw rolnych, poprawia się też jakość życia na wsi, co jest zauważalne np. w dostępie do infrastruktury. Wciąż jednak

Wiadomości 1Comments

Jak wybrać brokera Forex?

Wybór odpowiedniego brokera może wydawać się prosty, ale trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć, że jest to niezwykle istotna kwestia. Inwestor musi zadbać o to, aby broker posiadał bogatą ofertę i dostęp

Wiadomości 0 Comments

Zużywamy coraz więcej danych. Orange Polska wprowadza więc internet o prędkości 1 Gb/s

Średni transfer danych w gospodarstwach domowych jest dwukrotnie wyższy niż jeszcze w 2016 roku, a zapotrzebowanie na szybki internet jest coraz większe. To sprawia, że operatorzy stale pracują nad ulepszeniem swoich ofert.

Wiadomości 0 Comments

Światowe ceny żywności najniższe od prawie siedmiu lat

W styczniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe od tych z początku ubiegłego roku o 0,1 proc., podczas gdy wskaźnik cen wszystkich towarów i usług spadł o 0,7 proc. rdr, czyli mocniej niż w grudniu. Nie

Wiadomości 0 Comments

Jaki grzejnik do bloku?

Remontując mieszkanie, często podejmujemy decyzję o wymianie grzejników. Niekoniecznie musi się to wiązać z małą ilością uzyskiwanego ciepła czy też problemami z przeciekaniem kaloryferów, ale na przykład z chęcią zmiany

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź