Księga identyfikacji wizualnej a księga znaku – podstawowe różnice

Księga identyfikacji wizualnej a księga znaku – podstawowe różnice

Księga identyfikacji wizualnej i księga znaku to dokumenty, które w długim okresie wspierają agencję brandingową i innych podwykonawców w realizowaniu projektów związanych z komunikacją firmy z otoczeniem zewnętrznym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że te dwie nazwy nie są tożsame. Czym różnią się księgi identyfikacji wizualnej i znaku?

Księga znaku – podstawowa forma ustalenia kształtu logo

Księga znaku to jeden z najbardziej podstawowych dokumentów, który definiuje instrukcje związane z obowiązującym w firmie logo, standardami jego użytkowania i potencjalnymi sposobami na modyfikację go w zależności od formy prezentacji materiałów.

Księga znaku daje firmie pewność, że projekt logo będzie wykorzystany prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem. Często możemy być świadkami sytuacji, w której logo na różnych materiałach odchodzi nieco od standardu – jego rozdzielczość jest nieodpowiednia, zastosowano nieodpowiednią paletę barw, czy zastosowano go w nieprawidłowym miejscu. Księga znaku wyznacza wszelkie standardy i procedury, które muszą zostać zachowane podczas wykorzystywania tego znaku – w praktyce jednego z najważniejszych pod kątem identyfikacji brandingu.

Czym jest księga identyfikacji wizualnej?

Księga identyfikacji wizualnej mylnie porównywana jest do księgi znaku jako dokument zawierający dokładnie te same informacje. Tymczasem księga identyfikacji to dokument definiujący znacznie więcej elementów związanych z brandingiem i identyfikacją wizualną firmy.

Jak dobrze, wiemy, wiele organizacji zleca takim podmiotom jak agencja seo czy agencja brandingowa pracę, jaką jest projekt logo, projekt strony www i wiele więcej. W takiej sytuacji sposób prezentacji pewnych firmowych elementów wychodzi daleko poza obręb logo. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na przygotowanie księgi identyfikacji wizualnej.

To dokument, który zawiera kompletny zbiór zaleceń związanych z wykorzystaniem każdego elementu identyfikacji wizualnej – nie tylko logo, ale też barw, sposobu przygotowywania dokumentacji, projekty gadżetów reklamowych, stoisk handlowych i tak dalej. Księga identyfikacji wizualnej stanowi kompletną pomoc w przygotowywaniu spójnej, konsekwentnej w każdym obszarze strategii komunikacji z klientem.

Księga identyfikacji wizualnej czy księga znaku – co wybrać?

To największy dylemat organizacji, która zdaje sobie sprawę z potrzeby ustanowienia pewnych standardów, jednak ciężko jej stwierdzić, który dokument będzie odpowiedni.

Z jednej strony księga znaku będzie inwestycją mniej kosztowną, ale ograniczającą standardy jedynie do loga. Coraz więcej firm działających w modelu omnichannel komunikuje się z klientem na różnych polach – social media, strona internetowa, e-mail marketing, targi branżowe, sklep stacjonarny. Logo to w takim wypadku tylko jeden element, który istotny, nie wpływa tak bardzo na wyobraźnie klientów, jak kompletna i spójna strategia stosowania barw i konkretnych motywów w każdym elemencie.

Jeśli więc zależy nam na rozwoju obszaru marketingu i w dłuższym okresie chcemy osiągnąć większą rozpoznawalność na rynku, stworzenie księgi identyfikacji wizualnej z pewnością pomoże nam w realizacji celu.

Previous Kredyt technologiczny FENG – na czym polega i jak działa?
Next Nadchodzące miesiące mogą zadecydować o przyszłym kształcie rynku kryptoaktywów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dyrektorzy finansowi wyznaczają kierunki cyfrowych zmian w firmach

Dyrektorzy finansowi odegrają kluczową rolę w cyfrowej transformacji przedsiębiorstw – wynika z globalnego badania Accenture. Już w tym momencie 76 proc. CFO ocenia, że rola i zakres ich obowiązków ulegają dużym przeobrażeniom. Oprócz nadzorowania

Wiadomości 0 Comments

Będzie łatwiej wnioskować o unijne dofinansowanie

Nowelizacja ustawy wdrożeniowej ma ułatwić korzystanie z unijnych dotacji. Nowe przepisy upraszczają proces ubiegania się o dofinansowanie i ograniczają biurokrację. Tworzą też instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, który będzie dbał o interesy beneficjentów środków unijnych.

Wiadomości 0 Comments

Logo FSC to przykład jak zyskać większe zaufanie klientów

Coraz więcej klientów wybierając firmę do współpracy albo sklep, szczególnie internetowy, zwraca uwagę nie tylko na cenę danej usług czy produktu, ale również inne elementy. W przypadku sklepu ważna jest

Wiadomości 0 Comments

Ponad połowa Polaków trzyma oszczędności w skarpecie

Polacy bardzo ostrożnie podchodzą do inwestowania – tylko niewielki odsetek decyduje się na oszczędzanie w jednostkach funduszy inwestycyjnych, inwestycje w akcje i obligacje czy odkładanie pieniędzy w ramach IKZE lub IKE. Zdecydowana większość gospodarstw

Wiadomości 0 Comments

Jak wypłacać odsetki od obligacji

W przypadku zdecydowanej większości obligacji, głównym świadczeniem ich emitentów wobec inwestorów jest wypłata odsetek. Ta kwestia ma zasadnicze znaczenie dla obu stron, nie tylko dlatego, że stanowi główny składnik kosztu

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorca na urlopie

Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź