Jak oblicza się wskaźnik wystarczalności funduszy?

Jak oblicza się wskaźnik wystarczalności funduszy?

Rozpoczęcie nowych działań w firmie wiąże się z dużym kapitałem. Mogą one pochodzić zarówno ze środków własnych firmy, jak i z funduszy zewnętrznych.

Decyzja o zrealizowaniu nowego projektu w firmie powinna być podjęta nie pod wpływem przesłanek, lecz wsparta racjonalnymi argumentami. W określeniu tego czy i w jakim obszarze nowe przedsięwzięcie uda się sfinansować z funduszy własnych pomoże nam zastosowanie tzw. wskaźnika wystarczalności funduszy. Jest to miara szacunkowa, której zadaniem jest pomoc w zadecydowaniu, a jej pokrycie z naszymi wcześniejszymi odczuciami świadczy o ich prawdopodobieństwie. Niezgodność oznacza z kolei, że dokonać trzeba powtórnej oceny decyzji i zachować ostrożność w ich podejmowaniu.

Wskaźnik wystarczalności funduszy określa się dzieląc sumę z funduszy działalności podstawowej przez dodany ze sobą planowany przyrost zapasów oraz dywidend z sumą branych pod uwagę wydatków inwestycyjnych. W tej kalkulacji najdogodniej jest przyjąć sumę funduszy z działalności podstawowej z ubiegłych 5 lat. Wskaźnik poddawany jest przemianom, jeśli np. zamiast sumy funduszy z działalności podstawowej z ostatnich 5 lat dodamy inny okres, ponieważ jest on bardziej dopasowany do określonych warunków lub zamiast wartości z 5 lat uwzględnia się pewną wartość, która jest średnią z tego okresu.

Zakłada się, że suma wskaźnika większa niż 1 jest podstawą do przypuszczenia, że dotychczasowe tempo rozwoju przedsiębiorstwa zapewni finansowanie planowanego przedsięwzięcia bez wsparcia finansowego ze źródeł zewnętrznych.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak pracodawcy przekazują wynagrodzenia pracownikom?
Next Kiedy zostaniemy dyscyplinarnie zwolnieni?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Czego dotyczy najnowsze rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących?

Od 1 kwietnia 2013 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie w kwestii kas fiskalnych. Na ich dostosowanie posiadaczce mają czas do 30 września. Powstaje zatem pytanie: Czy kasy fiskalne, które nie spełniają

Mała firma 0 Comments

Czy wypada przyjaźnić się z przełożonym?

Według przeprowadzonych niedawno badań pracownicy najbardziej cenią w firmie dobrą i rodzinna atmosferę oraz poprawne relacje ze współpracownikami i pracodawcą. Dodatkowo za podstawę skutecznej pracy uważają koleżeńskie relacje z przełożonym.

Mała firma 2 komentarze

Mediacje – szybkie, tanie i … obowiązkowe

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Jej podstawową rolą jest rozpowszechnienie praktyki mediacji i ograniczenie ilości sporów rozwiązywanych na sali sądowej. Alternatywna propozycja rozstrzygnięć pozasądowych, jaką jest

ISO TS – czyli jakość w branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna dawniej była regulowana przez różne normy państwowe. Obecnie mamy do dyspozycji międzynarodową specyfikację techniczną ISO TS 16949. System ten ujednolica normy amerykańskie (QS-9000), niemieckie (VDA6.1), francuskie (EAQF) i

Mała firma 0 Comments

Czy można uniknąć kontroli w firmie?

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozwoliła przedsiębiorcom na kontratak wobec nadmiernej kontroli, także tej podatkowej. Korzystających z tego prawa jest niewielu. Kontratak wobec kontroli przejawia się w szczególnej dociekliwości

Firma 1Comments

Pożyczka pod zastaw samochodu

Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą jako jedną z jej największych wad wskazuje brak zdolności kredytowej. Przedsiębiorcy spotykający się z odmową udzielenie kredytu ze strony banku decydują się na tzw.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź