Obowiązkowe kasy fiskalne – jakie urządzenie wybrać i do kiedy je zainstalować?

Obowiązkowe kasy fiskalne – jakie urządzenie wybrać i do kiedy je zainstalować?

Na początku 2015 roku kolejne firmy, które świadczą usługi na rzecz klientów indywidualnych, zostały zobowiązane do stosowania urządzeń fiskalnych niezależnie od wielkości osiąganego obrotu. W grupie tej znalazły się m.in. gabinety lekarskie, biura rachunkowe, kancelarie prawnicze, warsztaty samochodowe i salony kosmetyczne. Jaka kasa rejestrująca spełni oczekiwania przedsiębiorstwa i od kiedy należy rozpocząć ewidencję przy jej użyciu?

pckf-wydanie-paragonu-fiskalnego

Ostateczny termin zainstalowania kasy fiskalnej

Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 rozszerzyło katalog czynności, w przypadku wykonywania których należy korzystać z kasy fiskalnej bez względu na wysokość dochodów. Na liście tej znalazły się usługi prawnicze, doradztwa podatkowego, medyczne, kosmetyczne, fryzjerskie, kosmetologiczne, gastronomiczne, naprawy samochodów oraz wymiany opon lub kół. Firmy, które obsługują klientów indywidualnych i zostały objęte nowymi przepisami, będą mogły skorzystać z okresów dostosowawczych.

Przedsiębiorcy, którzy do 31 grudnia 2014 nie przekroczyli rocznego limitu obrotu, do momentu wejścia w życie Rozporządzenia świadczyli usługi na rzecz osób fizycznych i nadal zajmują się tym typem działalności, muszą zainstalować kasę fiskalną najpóźniej do 1 marca 2015.

Okres dostosowawczy obejmie również firmy, które dopiero w 2015 zaczną obsługiwać klientów indywidualnych. Przepisy regulujące tę kwestię wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych: Podmioty, które rozpoczną świadczenie usług na rzecz osób fizycznych w 2015, powinny zainstalować kasę fiskalną najpóźniej po dwóch miesiącach, następujących po miesiącu, w którym po raz pierwszy wykonano taką usługę.

 

Pierwsza kasa fiskalna – jak wybrać?

Zakup pierwszej kasy rejestrującej może być niemałym wyzwaniem. Na polskim rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które cechują się różnymi parametrami i funkcjami. Co więcej, jedna kasa może być najlepszym rozwiązaniem dla biura rachunkowego, a druga dla lekarza lub kosmetyczki. Dlatego należy zadbać o to, aby wybrane rozwiązanie technologiczne spełniło oczekiwania konkretnego przedsiębiorstwa. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto oczywiście polegać na doświadczeniu przedstawiciela firmy, która specjalizuje się w sprzedaży kas fiskalnych. Poza tym, najlepiej postawić na technologię, której zaufali inni przedsiębiorcy. Przykładami takich urządzeń są Posnet Mobile HS EJ  i Elzab K10 – podkreśla Ciechowicz.

Pierwsza z wspomnianych kas może się pochwalić nie tylko małymi gabarytami, ale także zastosowaniem wielu przydatnych funkcji. Wymiary Mobile HS EJ to jedynie 46 x 48 x 158 mm (wysokość, szerokość, długość), natomiast waga tego modelu wynosi tylko 400 g. Dzięki temu kasa jest poręczna i świetna sprawdza się podczas mobilnej sprzedaży towarów lub usług. Co więcej, urządzenie umożliwia zdefiniowanie nawet do 4 000 pozycji w bazie towarowej oraz archiwizację kopii paragonów w formie elektronicznej.

Elzab K10 również należy do grona mobilnych kas fiskalnych, ale jej głównym atutem jest zastosowanie obszernego i przyjaznego w obsłudze panelu dotykowego. To pierwsze urządzenie tego typu, które oferuje korzystanie z tak nowoczesnej technologii. Co więcej, ekran K10 jest odporny na intensywną eksploatację, a dwukomponentowa obudowa kasy gwarantuje wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Warto też dodać, że urządzenie posiada elektroniczną kopię paragonów i jest dostępne w wersji z modułem Bluetooth, który zapewnia bezprzewodową komunikację z innymi elementami systemu sprzedaży.

 

Stacjonarne i funkcjonalne kasy rejestrujące

Urządzenia mobilne to nie wszystko, co ma dziś do zaoferowania branża fiskalna. Na rynku są też dostępne równie popularne, stacjonarne kasy fiskalne, które świetnie sprawdzają się podczas prowadzenia sprzedaży w stałym miejscu. W tej kategorii największym zaufaniem użytkowników cieszą się dwa modele: Posnet Bingo HS EJ i Elzab Mini E. Obydwie kasy posiadają moduł elektronicznej kopii paragonów, wydajne i wytrzymałe mechanizmy drukujące oraz klawisze funkcyjne, które umożliwiają prowadzenie szybkiej sprzedaży. Oprócz tego, Bingo HS EJ i Elzab Mini E są proste w obsłudze i solidnie wykonane, więc znajdą zastosowanie nawet w trudnych warunkach pracy.

 

Zakup urządzenia to nie wszystko – na czym polega procedura instalacji?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakup urządzenia fiskalnego nie upoważnia jeszcze do rozpoczęcia rejestracji sprzedaży. Zanim przedsiębiorca wyda pierwszy paragon, powinien przejść przez procedurę opisaną w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. Wspomniany akt prawny zawiera również wzory dokumentów, z których należy skorzystać w trakcie realizowania kolejnych etapów – tłumaczy ekspert PCKF.

Jak w takim razie wygląda procedura instalacji kasy fiskalnej? Zacząć trzeba od zgłoszenia do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego planowanej liczby urządzeń i miejsc ich stosowania. Zawiadomienie należy zgłosić do US najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencji. Później kasa zostaje uruchomiona w trybie fiskalnym przez uprawnionego do tego serwisanta. Fiskalizacja jest czynnością jednorazową i nieodwracalną, a po jej przeprowadzeniu podatnik może już zacząć wystawiać paragony – dodaje Ciechowicz.

Na tym jednak obowiązki się nie kończą, gdyż o uruchomieniu urządzenia w trybie fiskalnym trzeba poinformować Urząd Skarbowy – najpóźniej w terminie do 7 dni. Na koniec US nadaje numer ewidencyjny, który należy nanieść na urządzenie w trwały sposób, w widocznym miejscu.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zmienne oprocentowanie obligacji ciągle w modzie
Next Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Praca zdalna przyciąga najlepszych pracowników. 60 proc. firm oferuje taką możliwość

Rosnące możliwości pracy zdalnej to odpowiedź na zmieniające się potrzeby pracowników. Takie elastyczne formy świadczenia obowiązków zawodowych już w momencie rekrutacji oferuje ponad 60 proc. firm na całym świecie – wynika

Wiadomości 0 Comments

Handel internetowy napędza polski rynek przesyłek

Rynek przesyłek w Polsce wart jest 1,4 mld euro i wciąż rośnie. Co roku przesyłanych jest ponad 300 mln paczek. Jak wynika z raportu Gemius, ponad 40 proc. klientów wybiera dany sklep ze

Wiadomości 0 Comments

Odszkodowanie z OC sprawcy – czy warto o nie wystąpić?

Wiele wypadków drogowych to zdarzenia, w których uczestniczą dwie strony – sprawca i poszkodowany. Odszkodowanie z OC sprawcy może pomóc poszkodowanemu w pokryciu kosztów wynikłych ze szkody. Kto może otrzymać

Wiadomości 2 komentarze

Nierzetelny klient to stały klient

Zaledwie 13% nierzetelnych płatników to wyłącznie klienci incydentalni. 87% polskich przedsiębiorców przyznaje, że z zapłatą opóźniają się najczęściej stali klienci. Nie jest to powodem do zerwania współpracy, jednak połowa z

Wiadomości 0 Comments

Wrzesień przyniósł ożywienie na rynku najmu. Nowe przepisy zmieniły sytuację lokatorów

Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wynajmując mieszkanie czy pokój, muszą pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego najmu, które pozwolą im uniknąć konfliktów z wynajmującym. Gwarantem bezpieczeństwa

Wiadomości 0 Comments

Zmiany Prawa farmaceutycznego

Postulowane przez środowisko izb aptekarskich zmiany na rynku farmaceutycznym przybrały formę projektu nowelizacji ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Zakłada on usunięcie de facto z krajowego rynku sieci aptecznych i wprowadzenie modelu zbliżonego do obowiązującego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź