Czy chleb może być źródłem dochodu?

Czy chleb może być źródłem dochodu?

Polacy przyzwyczajeni są do zakupu pieczywa. Tylko 10% społeczeństwa wybiera inne produkty żywnościowe chociażby na śniadanie lub kolacje. Czy warto zająć się produkcją samodzielnie? Czy duża popularność pieczywa wystarczy, aby odnieść sukces?

Ze statystyk wynika, że z roku na rok spada zainteresowanie spożyciem chleba. Coraz mniej osób toleruje w swojej diecie pieczywo. Mimo rosnącej świadomości żywieniowej i różnorodnych nawyków wciąż 90% Polaków nie wyobraża sobie minimum jednego posiłku dziennie bez pieczywa.

Wyniki są dość optymistyczne i skłaniają młodych ludzi do uruchomienia działalności gospodarczej właśnie w tej branży. Nie można jednak zapominać, że obecnie konkurencja jest bardzo duża i często dodatkowe podmioty mają problemy ze zdobyciem wiernych klientów oraz sprzedażą całego asortymentu. Aktualnie z powodzeniem działa około 12 tysięcy piekarń oraz cukierni, dlatego nowe przedsiębiorstwa mogą mieć poważne trudności z przebiciem się na rynku.

Rzeczywistość często wcale nie jest kolorowa. Zdecydowana większość walczy o byt, działa na granicy opłacalności, szuka sposobów na przyciągnięcie klientów oraz zwiększenie zainteresowania. Walki cenowe są bardzo znane i wyniszczają najsłabszych i najmniejszych przedsiębiorców. Pozostają tylko ci najwięksi, którzy mogą sobie pozwolić na promocje lub stałe obniżenie cen.

Warunkiem powodzenia jest znalezienie niszy oraz zrozumienie potrzeb i oczekiwań konsumentów. Wbrew pozorom wcale ceny nie są najważniejsze. Zdarzają się bowiem piekarnie, w których ceny są zdecydowanie wyższe niż w pozostałych, a klientów nie brakuje. Powodem są wypieki na naturalnym zakwasie, brak chemicznych dodatków, niezdrowych spulchniaczy i konserwantów. Oprócz tego tylko naturalne składniki, które pochodzą z ekologicznych upraw.

Warto powiedzieć, że otwarcie i wyposażenie piekarni od podstaw to ogromne wydatki. Aby zakupić sprzęt, wyposażenie, niezbędne maszyny oraz pojazdy trzeba posiadać oszczędności sięgające 500 tys. zł. Jest to budżet nieosiągalny dla większości początkujących właścicieli, dlatego wciąż brakuje chętnych na podjęcie wyzwania. Poza tym nie ma gwarancji, że sukces zostanie osiągnięty, a przychody będą zgodne z prognozami.

Wielu klientów zaopatrujących się w piekarniach uważa, że najlepiej radzą sobie przedsiębiorcy, którzy posiadają bogatą ofertę oraz zróżnicowane produkty. Nie wystarczy wypiekać chleba, trzeba również pomyśleć o miłośnikach bułek, drożdżówek, bułek słodkich, ciastek, ciast czy tortów. Podczas jednych zakupów można zaopatrzyć całe gospodarstwo domowe w pieczywo oraz zrobić zapasy na kolejny dzień.

Największym problemem lokalnych piekarzy są duże hipermarkety, które produkują chleby i bułki na skalę masową, niskiej jakości i bez żadnych składników odżywczych. Wszystkie są głęboko mrożone przez pieczeniem i przechowywane w kiepskich warunkach. Jednak ich ceny są skrajnie niskie nawet kilka groszy) i przyciągają poszukiwaczy okazji.

Mniej zamożni mogą skorzystać z kredytu firmowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest wykonać biznesplan, ustalić wszystkie wady i zalety biznesu, ocenić własne szanse, perspektywy na przyszłość oraz strategię działania na wypadek poważnych problemów finansowych.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous O co chodzi w opłacie półkowej?
Next Obligacje mogą nie dotrwać do gongu

Może to Ci się spodoba

Jak zadbać o wizerunek swojej firmy?

Każda osoba prowadząca własną firmę doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważny jest jej wizerunek. To jak firma postrzegana jest przez klientów, kontrahentów, pracowników, a nawet media, odgrywa bardzo ważną rolę

Kiedy faktoring się opłaca?

Utrata płynności finansowej to duże obciążenie dla każdej firmy. Aby się przed nią uchronić, warto skorzystać z usług instytucji zajmujących się faktoringiem. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla tych przedsiębiorstw,

Polskie firmy chętnie przyjmują wzorce zachodnie

Społeczna odpowiedzialność biznesu – koncept zaczerpnięty od zachodnich korporacji – staje się w Polsce codziennością, mimo że osobne działy i budżety na działalność CSR-ową mają tylko duże firmy i zagraniczne koncerny. Prowadząc działalność

Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Głównie w gastronomii i produkcji

Bezrobocie w czerwcu spadło poniżej 9 proc., więc krajowe firmy muszą coraz energiczniej poszukiwać pracowników, również te, które szukają kadry do prac sezonowych. Najbardziej poszukiwani podczas wakacji są pracownicy w gastronomii, produkcji

Jak bezpieczeństwo bankowości mobilnej wpływa na działalność małych przedsiębiorstw w Polsce

Bankowość mobilna to dzisiaj jedno z najważniejszych narzędzi finansowych dla małych przedsiębiorstw. Pozwala ona na realizację codziennych transakcji bez konieczności wychodzenia z biura czy korzystania z tradycyjnych kanałów bankowych. Dzięki

Zakładam firmę 0 Comments

Jak opisać kadrę w biznesplanie?

Biznesplan, jak sama nazwa mówi, to dokument opisujący charakterystykę naszej działalności. Skrupulatne napisanie biznesplanu jest bardzo ważne, ponieważ jest to pierwszy dokument, na podstawie którego można oceniać efektywność przyszłej działalności.

1 Comment

  1. mejk
    20 grudnia, 11:50 Reply
    Chleb może być źródłem dochodu, dlaczego? Dlatego, że ludzie zawsze jedli i będą jeść. A jeszcze jak będziemy mieć swoje przepisy to tym bardziej.

Zostaw odpowiedź