Polski biznes tworzy listę postulatów dla rządu

Polski biznes tworzy listę postulatów dla rządu

Czołowi przedstawiciele polskiego biznesu chcą stworzyć Kodeks, zawierający szkice ustaw, które mogłyby poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. W tym celu zawiązali największą w tej części Europy inicjatywę, która ma na celu wyłonienie spośród regulacji 21 państw Europy Środkowo-Wschodniej takich rozwiązań, które najlepiej wspierają lokalny biznes i które można by wdrożyć także w Polsce. Zacznijmy od reform w takich obszarach jak prawo podatkowe, prawo pracy i prawo zamówień publicznych – mówią zgodnie. Konkretne propozycje zmian w formie Raportu mają zostać przedłożone Radzie Ministrów.

To jedna z pierwszych takich inicjatyw, gdzie polski biznes chce wziąć sprawy w swoje ręce i zamanifestować potrzebę reform mówiąc jednocześnie jak chciałby to zrobić. Partnerem do dyskusji są środowiska prawne, organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów,  które chcą wesprzeć tworzenie szkiców nowych regulacji, zwłaszcza w obszarze: prawa podatkowego, prawa pracy, prawa zamówień publicznych czy partnerstwa publiczno-prywatnego. Wnioski zostaną przedstawione na Forum dla Wolności i Rozwoju, które odbędzie się w dniach 28 – 30 października w Katowicach.

„Motorem rozwoju gospodarczego w Europie jest lokalny biznes. Dla przykładu w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za niemal 50% PKB, duże polskie firmy są z kolei siłą napędową wielu regionów. Warto poszukać rozwiązań legislacyjnych, które w sposób szczególny będą wspierały krajowe biznesy”, mówi dr Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Inicjatywę wspiera kilkanaście firm, m.in. Atlas, Fakro oraz kilkunastu ekspertów z obszaru prawa, biznesu, nauki i polityki.

„Jest wiele obszarów, które mają wpływ na to, czy za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat będziemy żyć w kraju dobrobytu i stabilności gospodarczej czy w kurczącej się ekonomii i zależności od zewnętrznych wpływów. Już teraz powinniśmy wdrażać odpowiednie zmiany. Temu właśnie ma służyć Forum dla Wolności i Rozwoju”, podsumowuje Henryk Siodmok, Prezes Grupy Atlas, wpierający inicjatywę.

Podczas kongresu 28-30 października, odbędzie się m.in. 20 paneli tematycznych poświęconych różnym obszarom gospodarki i funkcjonowania państwa. Wszystkie dyskusje będą toczyć się na forum publicznym, a w każdej z nich wezmą udział eksperci prawni, którzy na bieżąco będą oceniać możliwości wdrożenia w życie konkretnych postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli biznesu. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Tibor Navracsics – Komisarz Europejski ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu, Ryszard Florek – Prezes zarządu spółki FAKRO, Mateusz Morawiecki – Prezes zarządu Banku Zachodniego WBK, Marcin Beme – Założyciel i prezes Audioteki, Wojciech Dziomdziora – Radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, Maciej Gawroński – Partner zarządzający polskiego biura Bird

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Analiza danych w branży Retail – jak efektywnie zarządzać siecią sprzedaży?
Next Usługi informatyczne dla firmy - jak wybrać najlepszego dostawcę?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Koszty wdrożenia cobota kontra perspektywy zwrotu

O robotach współpracujących mówi się, że są tańsze i bardziej opłacalne niż tradycyjne roboty przemysłowe. To oczywiście prawda. Zastanawiając się nad zatrudnieniem cobota w firmie warto spojrzeć na konkretne kwoty

Wiadomości 0 Comments

Niedobór informatyków będzie odczuwalny jeszcze przez kilka lat

Co roku mury szkół wyższych opuszcza kilkanaście tysięcy świeżo upieczonych informatyków. Jednak jak szacują eksperci już w tej chwili na rynku brakuje co najmniej 50 tys. rąk do pracy w zawodzie programisty.

Wiadomości 4 komentarze

Wzrost liczby nowych kontraktów już po wakacjach. Obecnie rynek czeka na napływ środków unijnych

Na rynku rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorców podpisywanych jest mniej kontraktów niż w ostatnich dwóch latach. Spowolnienie dotyczy zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Klienci czekają na napływ środków unijnych w ramach nowej tury finansowania.

Wiadomości 0 Comments

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Potrzebujesz dodatkowej gotówki. Decyzja zapadła – skorzystasz z aktualnej oferty bankowej i wybierzesz kredyt gotówkowy, dzięki któremu szybko i bezpiecznie zasilisz swój portfel. Gubisz się w gąszczu ofert i zupełnie

Manager 0 Comments

Jak budować dobrą atmosferę?

Dobra atmosfera wśród pracowników oraz w relacjach z przełożonym to podstawa udanej współpracy. Na właściwe stosunki trzeba długo pracować i nieustannie dbać o i właściwy poziom. Duży wpływ na odpowiednią

Wiadomości 0 Comments

Obsługa prawna firm – tylko dla dużych firm?

Każde przedsiębiorstwo, zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i największe firmy, będące najczęściej spółkami komandytowymi lub akcyjnymi w codziennym funkcjonowaniu mają styczność z przepisami prawa, bezpośrednio lub pośrednio wpływających na sposób,