Usługi informatyczne dla firmy – jak wybrać najlepszego dostawcę?

Usługi informatyczne dla firmy – jak wybrać najlepszego dostawcę?

W życiu każdej firmy pojawia się moment, kiedy niezbędne jest zewnętrzne wsparcie z zakresu IT. Bardzo często wybór właściwego dostawcy warunkuje prawidłowe działanie wszystkich działów firmy. Co tak naprawdę oznacza dobry dostawca i jak wybrać najlepszego? Oto kilka rad.

Współpraca z dostawcą usług informatycznych może mieć bardzo różny zakres. Wparcie IT może być niewielkie i ograniczać się np. do pomocy przy zakupie sprzętu komputerowego, konfiguracji programów, obsłudze sieci, czy wsparcia przy rozwiązywaniu doraźnych problemów i wizyt w ramach pogotowia komputerowego. W szerszym zakresie można mówić o wirtualizacji serwerów, serwisowaniu sprzętu, audycie infrastruktury It, projektowaniu strony www, czy wdrażaniu bardziej skomplikowanych systemów np.: SAP.

Ciągłość pracy

W każdym z tych zakresów wiedza, doświadczenie i nakierowanie na klienta ze strony dostawy usług IT ma kolosalne znaczenie w zapewnieniu komfortowej i efektywnej pracy zatrudnionym w danej firmie pracownikom. Co to oznacza w praktyce? Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy nie działa wewnętrzny serwer firmowy, nie ma dostępu do danych, zamówień, faktur, stanów magazynowych, poczty. Nawet w przypadku firmy średniej wielkości straty spowodowane taką awarią mają wymierny i bardzo dotkliwy wymiar finansowy. Oczywiście nie można wykluczyć, że awarie nie będą się pojawiały, gdy zostanie wybrana najbardziej rekomendowany i najdroższy dostawca. Jego zadaniem w takiej awaryjnej sytuacji jest jednak minimalizowanie strat i poświęcenie maksimum czasu i zasobów ludzkich na szybkie rozwiązanie problemu u klienta.

Relacje interpersonalne

Dochodzimy tu do obszaru, który fachowcy nazywają obszarem kompetencji miękkich. Nie wszystkie sytuacje da się sformalizować w zapisach umowy, nie zawsze też jesteśmy w stanie przewidzieć pojawienie się niekiedy nagłych potrzeb. Dobry dostawca nie zostawi nas w takiej sytuacji na przysłowiowym lodzie. Liczy się też elastyczność np.: w  podejściu do kosztów, pomysły, znajomość nowości, które mogą dla danej branży okazać się przydatne.

Dla klienta liczy się czas, więc dostawca powinien być szybki i skuteczny. Skuteczną weryfikacją deklarowanych usług, poziomu obsługi klienta jest rynek. Warto więc nie tylko uważnie czytać ofertę, sprawdzać ceny, zakres usług i produkty, które oferuje dany dostawca, ale również przyjrzeć się liście klientów, jeśli taka jest udostępniona, poczytać referencje, czy nawet poprosić o udostępnienie kontaktu do przedstawiciela jednej z obsługiwanych firm. – mówi Paweł Marczyński z firmy Thomas-it, która zajmuje się dostarczaniem kompleksowych usług IT.

Jeśli widzimy, że dany dostawca może pochwalić się zarówno klientami komercyjnymi, publicznymi, jaki i edukacyjnymi to jest to potwierdzenie jego fachowości na wielu obszarach. Każdy z tych sektorów ma inne potrzeby w zakresie IT, różne budżety w ramach których trzeba się skutecznie poruszać i wewnętrzne zasoby IT, z którymi konieczna jest dobra i efektywna współpraca.

Jakość sprzętu

Dobry dostawca pracuje na sprawdzonym sprzęcie i to on w znacznej mierze bierze na siebie odpowiedzialność, jeśli chodzi o jakość oferowanych produktów. Trudno wymagać od przedsiębiorcy, by orientował się w zawiłościach technicznych infrastruktury IT. Dobry dostawca dokona wyboru za niego, tak by zagwarantować za najbardziej korzystną cenę najwyższą jakość usług.

Dobra infrastruktura It to dziś jeden z podstawowych elementów konkurencyjności firm. Nawet jeśli dziś pracujemy ze sprawdzonym i długoletnim partnerem, ale poczucie że ta usługa nie do końca odpowiada aktualnym potrzebom, zawsze warto sięgnąć po ofertę innej firmy. Pewność, że pracujemy ze sprawdzonym dostawcą usług informatycznych jest bezcenna.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Polski biznes tworzy listę postulatów dla rządu
Next Pasy zębate – klasy premium

Może to Ci się spodoba

Przetargi realizowane przez MON szansą dla polskich firm na wzmocnienie ich potencjału i pozycji na świecie

Niezwykle ważne jest, żeby polskie firmy przemysłu obronnego były zaangażowane w modernizację polskiej armii. To powinien być priorytet na równi z samą modernizacją – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. Krajowy przemysł

Innowacje i rozwój w pierwszej piątce priorytetów członków rad nadzorczych

Strategia, rozwój, wyniki, fuzje i przejęcia oraz innowacyjność to kwestie, które według przewidywań członków rad nadzorczych i rad dyrektorów będą miały największy wpływ na ich działalność w następnych dwóch latach. W Polsce znacznie wyżej

Innowacje w firmie warunkiem utrzymania się na rynku

Innowacyjność to dziś dla firm warunek konkurencyjności i utrzymania klientów, którzy oczekują maksymalnej wygody, możliwości korzystania z produktów i usług w sposób prosty i szybki. Najszybciej innowacje wdraża sektor finansowy, który musi błyskawicznie reagować na te

Firmom trudniej będzie dotrzeć do odbiorców przez Facebooka

Facebook zmienia algorytm pozycjonujący treści w Newsfeedzie użytkowników. Pierwszeństwo będą miały posty, którymi dzielą się rodzina, bliscy znajomi i te publikowane w grupach, do których należy użytkownik, a dopiero w dalszej kolejności wpisy firm.

Polskie firmy będą się rozwijać dzięki innowacjom

Innowacje to gwarancja rozwoju przedsiębiorstwa. Połączenie innowacyjnych technologii z ludzką kreatywnością umożliwi firmom rozwój, stworzenie całkiem nowych produktów i usług oraz wyjście z nimi na rynki zagraniczne. Duże firmy czerpią też korzyści ze współpracy ze

Firmy pożyczkowe mogą całkowicie zniknąć z rynku

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim narzuci restrykcyjne limity prowizji i opłat pobieranych od klientów firm pożyczkowych. Propozycja, którą przedstawił resort sprawiedliwości, zakłada, że koszty pozaodsetkowe mają spaść z obecnych 55 proc. do maksymalnego

1 Comment

  1. stefan
    11 sierpnia, 15:16 Reply
    Bardzo często wybór właściwego dostawcy warunkuje prawidłowe działanie wszystkich działów firmy. Trzeba odpowiednio się zastanowić, zanim się zdecydujemy.

Zostaw odpowiedź