Usługi informatyczne dla firmy – jak wybrać najlepszego dostawcę?

Usługi informatyczne dla firmy – jak wybrać najlepszego dostawcę?

W życiu każdej firmy pojawia się moment, kiedy niezbędne jest zewnętrzne wsparcie z zakresu IT. Bardzo często wybór właściwego dostawcy warunkuje prawidłowe działanie wszystkich działów firmy. Co tak naprawdę oznacza dobry dostawca i jak wybrać najlepszego? Oto kilka rad.

Współpraca z dostawcą usług informatycznych może mieć bardzo różny zakres. Wparcie IT może być niewielkie i ograniczać się np. do pomocy przy zakupie sprzętu komputerowego, konfiguracji programów, obsłudze sieci, czy wsparcia przy rozwiązywaniu doraźnych problemów i wizyt w ramach pogotowia komputerowego. W szerszym zakresie można mówić o wirtualizacji serwerów, serwisowaniu sprzętu, audycie infrastruktury It, projektowaniu strony www, czy wdrażaniu bardziej skomplikowanych systemów np.: SAP.

Ciągłość pracy

W każdym z tych zakresów wiedza, doświadczenie i nakierowanie na klienta ze strony dostawy usług IT ma kolosalne znaczenie w zapewnieniu komfortowej i efektywnej pracy zatrudnionym w danej firmie pracownikom. Co to oznacza w praktyce? Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy nie działa wewnętrzny serwer firmowy, nie ma dostępu do danych, zamówień, faktur, stanów magazynowych, poczty. Nawet w przypadku firmy średniej wielkości straty spowodowane taką awarią mają wymierny i bardzo dotkliwy wymiar finansowy. Oczywiście nie można wykluczyć, że awarie nie będą się pojawiały, gdy zostanie wybrana najbardziej rekomendowany i najdroższy dostawca. Jego zadaniem w takiej awaryjnej sytuacji jest jednak minimalizowanie strat i poświęcenie maksimum czasu i zasobów ludzkich na szybkie rozwiązanie problemu u klienta.

Relacje interpersonalne

Dochodzimy tu do obszaru, który fachowcy nazywają obszarem kompetencji miękkich. Nie wszystkie sytuacje da się sformalizować w zapisach umowy, nie zawsze też jesteśmy w stanie przewidzieć pojawienie się niekiedy nagłych potrzeb. Dobry dostawca nie zostawi nas w takiej sytuacji na przysłowiowym lodzie. Liczy się też elastyczność np.: w  podejściu do kosztów, pomysły, znajomość nowości, które mogą dla danej branży okazać się przydatne.

Dla klienta liczy się czas, więc dostawca powinien być szybki i skuteczny. Skuteczną weryfikacją deklarowanych usług, poziomu obsługi klienta jest rynek. Warto więc nie tylko uważnie czytać ofertę, sprawdzać ceny, zakres usług i produkty, które oferuje dany dostawca, ale również przyjrzeć się liście klientów, jeśli taka jest udostępniona, poczytać referencje, czy nawet poprosić o udostępnienie kontaktu do przedstawiciela jednej z obsługiwanych firm. – mówi Paweł Marczyński z firmy Thomas-it, która zajmuje się dostarczaniem kompleksowych usług IT.

Jeśli widzimy, że dany dostawca może pochwalić się zarówno klientami komercyjnymi, publicznymi, jaki i edukacyjnymi to jest to potwierdzenie jego fachowości na wielu obszarach. Każdy z tych sektorów ma inne potrzeby w zakresie IT, różne budżety w ramach których trzeba się skutecznie poruszać i wewnętrzne zasoby IT, z którymi konieczna jest dobra i efektywna współpraca.

Jakość sprzętu

Dobry dostawca pracuje na sprawdzonym sprzęcie i to on w znacznej mierze bierze na siebie odpowiedzialność, jeśli chodzi o jakość oferowanych produktów. Trudno wymagać od przedsiębiorcy, by orientował się w zawiłościach technicznych infrastruktury IT. Dobry dostawca dokona wyboru za niego, tak by zagwarantować za najbardziej korzystną cenę najwyższą jakość usług.

Dobra infrastruktura It to dziś jeden z podstawowych elementów konkurencyjności firm. Nawet jeśli dziś pracujemy ze sprawdzonym i długoletnim partnerem, ale poczucie że ta usługa nie do końca odpowiada aktualnym potrzebom, zawsze warto sięgnąć po ofertę innej firmy. Pewność, że pracujemy ze sprawdzonym dostawcą usług informatycznych jest bezcenna.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Polski biznes tworzy listę postulatów dla rządu
Next Pasy zębate – klasy premium

Może to Ci się spodoba

Księgowość spółki z o.o. – online czy tradycyjna?

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego właściciela firmy. Posiadanie własnej działalności – niezależnie od tego, jaką jej formę prawną się wybierze – wiąże się z koniecznością wypełnienia szeregu formalności, dotrzymywania terminów

e-Firma i Startup 0 Comments

W Polsce powstaje największa platforma wsparcia start-upów w Europie Środkowo-Wschodniej

W Polsce działa obecnie ponad 2,4 tys. start-upów. Blisko 60 proc. z nich rozwija się dzięki środkom własnym, a nieco mniej niż jedna piąta pozyskała finansowanie z funduszy venture capital. Program Start

Wszystko o kredytach technologicznych

Aktualnie wiele firm stawia na rozwój, wykorzystywanie porządnego sprzętu i inwestowanie w innowacyjne urządzenia. To naprawdę przydatne i korzystne rozwiązanie, ponieważ ułatwia funkcjonowanie korporacji oraz buduje możliwości. Wiadomo jednak, że

Nowe technologie w zakupach pomagają firmom ciąć koszty nawet do 15 proc.

Usprawnienie procesów zakupowych może przynieść firmie oszczędności sięgające nawet 15 proc. kosztów. Optymalizacja tego obszaru jest szczególnie istotna teraz, kiedy wiele firm boryka się z presją płacową i musi szukać oszczędności w innych

Utrata firmowych danych – jak jej uniknąć?

Utrata cyfrowych danych może pociągnąć za sobą wymierne straty finansowe. W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do usunięcia ważnych plików? W jaki sposób można się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami? Ludzkie błędy

Podatki 0 Comments

Strata w działalności gospodarczej– zasady rozliczania

W każdej działalności gospodarczej może zdarzyć się strata. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, które słabiej sobie radzą w danym okresie, ale również tych, które zainwestowały sporo środków w rozwiązania, które

1 Comment

  1. stefan
    11 sierpnia, 15:16 Reply
    Bardzo często wybór właściwego dostawcy warunkuje prawidłowe działanie wszystkich działów firmy. Trzeba odpowiednio się zastanowić, zanim się zdecydujemy.

Zostaw odpowiedź