Sukces w biznesie zależy od odwagi i kreatywności

Bez wiary we własne możliwości i kreatywność nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu w biznesie – przekonuje Robert Zagożdżon, przedsiębiorca i coach. Należy również żyć w zgodzie ze sobą i wciąż się rozwijać. Najczęściej na przeszkodzie stoi przekonanie o własnej niemocy i trudnościach, jakie trzeba przezwyciężyć. Tymczasem lokalne ograniczenia nie muszą stanowić problemu, jeśli wyznaczy się cel i będzie do niego cierpliwie zmierzać.

Zrozumienie siebie samego jest podstawą. Jeżeli zrozumiemy świat, w którym żyjemy, łatwiej będzie się nam w nim poruszać i znaleźć coś, co spowoduje, że osiągniemy sukces. To najważniejsza zasada w drodze do sukcesu. Drugą jest bycie kreatywnym. Trzeba wierzyć w siebie i iść za swoimi wizjami, bo wtedy człowiek ma szansę wytworzyć coś nowego, a nie tylko naśladować – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Robert Zagożdżon, biznesmen i coach, właściciel spółki Energia dla Firm, nagrodzony podczas gali Osobowości i Sukcesy. – Jeśli mamy stworzyć biznes, to powinien być wielki. Należy rozszerzać swoją wizję, i to jest trzecia ważna zasada.

Zdaniem coacha największe przeszkody na drodze do sukcesu stawiamy sobie sami. Przekonanie o własnej niemocy i wyszukiwanie złych stron każdego przedsięwzięcia może być samospełniającą się przepowiednią. Odwaga i poczucie, że można stworzyć biznes, który znajdzie swoje miejsce na rynku, pozwalają odnieść sukces. Choć ważne jest, by dobrze poznać rynek i zbadać jego potrzeby, to wiara we własne możliwości stanowi istotny czynnik.

Tym, co pomaga i jednocześnie najbardziej przeszkadza, jest ego, świat, który sami wytworzyliśmy. Bo to właśnie on stoi na drodze, żeby wytworzyć ten nowy, pożądany i oczekiwany świat – wskazuje Zagożdżon.

Przy tworzeniu biznesu należy jasno wyznaczyć cel i konsekwentnie do niego zmierzać. Jak podkreśla Zagożdżon, często spotyka się z przekonaniem, że na drodze do sukcesu stoją lokalne uwarunkowania i rynek. Należy jednak poznać potrzeby konsumentów i zaufać intuicji, a biznesowe dane uzupełniać o swoje przeczucia.

Często spotykam się z alibi związanym z lokalnymi ograniczeniami. Coś takiego jak rynek jednak po prostu nie istnieje. Istnieją natomiast potrzeby pojedynczego człowieka i to na nich można się skupić – przekonuje Robert Zagożdżon.

Sam przedsiębiorca stara się łączyć wszystkie aspekty życia i powtarza, że nie buduje produktów, a ludzi. Pozwoliło mu to na osiągnięcie sukcesu w biznesie. W ciągu trzech lat stworzył od podstaw międzynarodową grupę firm, których wartość szacuje się na ponad 100 mln euro. Najbardziej znana w Polsce to Energia dla Firm SA.

Previous Zmiany w gospodarce Chin zmniejszają wymianę handlową z Afryką
Next Rynek spotkań to dla gospodarki dodatkowe 1,5 mld zł i ponad 30 tys. miejsc pracy

Może to Ci się spodoba

Polskie firmy kontrolują około 7–10 proc. światowego rynku druku trójwymiarowego

W ubiegłym roku sprzedano na świecie ponad 200 tys. drukarek 3D o wartości 1,6 mld dolarów – szacuje Deloitte. Do 2020 roku nabywców może znaleźć nawet 8 mln sztuk tego sprzętu.

Omnichannel – co to naprawdę oznacza?

Rozwój technologii ma ogromny wpływ na oczekiwania klientów. Jeszcze do niedawna często szukali oni w sieci towarów w atrakcyjniejszych cenowo, niż w sklepach stacjonarnych albo oglądali produkt w Internecie, a

Fundusze private equity – przejęcie firmy krok po kroku

Przejęcie przedsiębiorstwa w ramach wykupu menedżerskiego to przedsięwzięcie wymagające ogromnych nakładów finansowych i naprawdę rozległej wiedzy. Szansę na jego powodzenie zwiększy nawiązanie współpracy z funduszem private equity, który zapewni niezbędne

Pracodawcy szukają sposobów na zatrzymanie pracowników tymczasowych. Część z nich przejdzie na etat

Z końcem listopada upływa 18-miesięczny limit długości zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. W wielu firmach, które opierają się w dużej mierze na pracownikach tymczasowych, może to oznaczać zmianę strategii zatrudnienia.

Polskie start-upy na celowniku inwestorów

Dzięki współpracy z inwestorem start-up dostaje zwykle nie tylko kapitał na rozwój, lecz także wsparcie merytoryczne i know-how, do którego na co dzień nie ma dostępu. Korzyścią po stronie inwestora jest z kolei stopa zwrotu

Samochód 1Comments

Firmy racjonalizują wydatki na podróże służbowe

Przedsiębiorcy ograniczą wydatki na podróże służbowe, takie wnioski płyną z badań TNS Polska, przeprowadzonych na zlecenie Amadeus Polska. W Polsce 20 proc. firm wydaje rocznie na ten cel od 500

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź