Inwestorzy zagraniczni wrócą na polską giełdę, gdy wyjaśni się sprawa kredytów frankowych
Niepewność jest głównym czynnikiem odstraszającym zagraniczny kapitał od polskiej giełdy – uważa Jarosław Niedzielewski z Investors TFI. Czynniki ryzyka związane ze zmianą władzy jednak powoli znikają. Podatek bankowy obowiązuje od lutego, we wrześniu wejdzie w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Jedyną poważniejszą niewiadomą pozostaje kwestia przewalutowania kredytów frankowych. Gdy i ona się rozstrzygnie, inwestorzy powrócą nad Wisłę.
– Dla inwestorów ważne jest to, żeby jak najszybciej skończyła się niepewność, wtedy będzie można powrócić do obliczania nowej zyskowności branż, do tego, w jaki sposób inwestować w nowych warunkach, ale przynajmniej nie będzie już tej niepewności – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Jarosław Niedzielewski, dyrektor Departamentu Inwestycji Investors TFI. – Przed nami już ostatnie miesiące tej niepewności związanej z różnymi kwestiami politycznymi na naszej giełdzie i od tego momentu nasze główne indeksy, jak WIG czy WIG 20 będą już zdecydowanie bliżej naszej gospodarki, bo teraz są trochę oddalone od niej in minus.
W ciągu ostatniego roku WIG 20 stracił ponad 20 proc., WIG – ponad 13 proc. Spadki zaczęły się po pierwszej turze ubiegłorocznych wyborów prezydenckich i mimo kilkutygodniowego odbicia w pierwszym kwartale obecnego roku indeksy wciąż pozostają na poziomie wyraźnie niższym niż półtora roku temu. Sprzyja temu obecność na parkiecie dużych banków obciążonych podatkiem bankowym i ewentualnymi kosztami przewalutowania kredytów oraz firm handlowych, które po kieszeniach uderzy podatek od sprzedaży detalicznej.
– Na szczęście większość tych negatywnych elementów, o których się mówiło już od dwóch lat na polskiej giełdzie, poza kredytami frankowymi, jest już przeszłością. Wiemy już, ile wynoszą podatki, i bankowy, i handlowy, wiemy, jakie będą ich konsekwencje. Nie wiemy natomiast jeszcze zbyt wiele o kredytach frankowych, ale to też jest już najwyraźniej na ostatniej prostej do rozwiązania tego problemu, który już praktycznie od 2 lat albo 1,5 roku jest z nami i niestety ciąży naszej giełdzie – mówi Niedzielewski. – Najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej ten problem zamknąć.
Przytacza tu przykład Węgier, które po pierwszej wygranej Fideszu Victora Orbana w wyborach wiosną 2010 roku też odnotowały kilka lat trendu bocznego po początkowym spadku, ale w styczniu 2015 roku budapeszteńska giełda zaczęła odrabiać straty i dziś jest wyżej niż przed rządami Orbana.
– Gdy już to zostało wszystko wdrożone, to widzimy, że przez ostatnie 1,5 roku nastąpił bardzo silny powrót inwestorów zagranicznych na rynek węgierski, a instytucje takie jak Moody’s czy S&P zwiększyły ratingi dla Węgier – podkreśla dyrektor z Investors TFI.
W stosunku do Polski także widać uspokojenie nastrojów. Po nieoczekiwanie krytycznej decyzji agencji Standard & Poor’s w połowie stycznia, która obcięła Polsce i rating, i jego perspektywę, kolejna decyzja agencji Moody’s w maju dotyczyła już tylko perspektywy, a w lipcu Fitch pozostawił oba parametry oceny na niezmienionym poziomie, choć oczekiwania co do dwóch ostatnich decyzji były bardziej negatywne.
– Nasza gospodarka, rozwijając się powyżej 3 proc., rośnie. W takich momentach nie powinniśmy odnotowywać minusowych rocznych stóp zwrotu z głównych indeksów giełdowych, a niestety tak mamy od 2 lat. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać, że jednak nasza giełda dorówna do gospodarki, czyli zbliży się do dobrego stanu naszej gospodarki – optymistycznie przewiduje Niedzielewski.
Podkreśla też, że mniej ryzykownymi spółkami są te z indeksów mWIG 40 i sWIG 80, które w mniejszym stopniu niż największe podmioty narażone są na polityczne nawałnice. Indeks średnich spółek stracił w ciągu roku mniej niż 8 proc., zaś spółek najmniejszych nawet jest na niewielkim plusie.
– Cały czas należy stawiać na mniejsze i średnie spółki, na eksporterów korzystających na fali niepewności, która przyczynia się do tego, że złoty jest słabszy, niż mógłby być. To jest dobre dla naszych eksporterów, których jest dużo na naszej giełdzie, i dla sektora przemysłowego eksportującego, w szczególności do Europy Zachodniej – mówi Jarosław Niedzielewski. – Natomiast ogólnie segment mniejszych spółek powinien korzystać najwięcej na dobrej sytuacji polskiej gospodarki.
Może to Ci się spodoba
Branża kurierska stawia na pojazdy elektryczne
Czynnik ekonomiczny, wymogi klientów – zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych – oraz przede wszystkim rosnąca świadomość firm logistycznych w kwestii ich wpływu na środowisko sprawiają, że branża w coraz większym stopniu stawia na ekologię
Kupowanie pochlebnych opinii to coraz częstsza praktyka w internecie
Coraz więcej konsumentów przed zakupem danego produktu szuka o nim opinii w internecie. Tymczasem znaczna część wpisów, które można znaleźć w sieci, jest fałszywa. Astroturf marketing, czyli kupowanie pochlebnych opinii, to coraz większy
Kontener jako tymczasowe mieszkanie
Słowo „kontener” nie kojarzy się raczej z lokum, w którym można mieszkać, nie wyzbywając się podstawowych wygód. Tymczasem nowoczesne kontenery pozwalają na stworzenie budynku mieszkalnego lub lokalu handlowo-usługowego o nienagannym
Inżynier kontraktowy coraz popularniejszy
Aż 15-20% inżynierów to freelancerzy – wynika z szacunków firmy inżynierskiej i rekrutacyjnej Bergman Engineering. Wśród elastycznych form współpracy, szczególnie popularne stają się kontrakty. Dawniej kontrakt bywał uważany za gorszą
Zamachy w Brukseli nie wpłyną w dłuższym terminie na rynki finansowe
Zamachy terrorystyczne wpływają na rynki finansowe jedynie w krótkim terminie, bo w dłuższym okresie inwestorzy zwracają uwagę głównie na czynniki fundamentalne – wyjaśnia Jarosław Janecki z Société Générale. Widoczne było to m.in. po
Odszkodowania związane z pracą
Pracodawcy są zobowiązani do stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w swoim zakładzie. Mimo to, czasem dochodzi do lekkich lub poważnych wypadków w miejscu pracy, w wyniku których pracownik traci
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post