Coraz więcej małych i średnich firm inwestuje w opiekę medyczną dla pracowników
Statystyczny pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym kilkanaście dni w roku. Koszty z tym związane, ponoszone zarówno przez ZUS, jak i samych pracodawców, są liczone w miliardach złotych. Inwestycja w opiekę zdrowotną wysokiej jakości jest więc dla pracodawców korzystna z dwóch powodów. Po pierwsze, jak wynika z badań Medicover, efektywna, dopasowana do potrzeb pracowników opieka pozwala obniżyć koszty związane ze zwolnieniami lekarskimi pracowników. Po drugie, są to najbardziej cenione benefity pozapłacowe, więc firma ma szansę przyciągnąć najlepszych pracowników. Dziś takim rozwiązaniem są zainteresowane już nie tylko duże korporacje.
Z danych ZUS wynika, że w 2015 roku Polacy spędzili na zwolnieniu lekarskim łącznie 266 milionów dni. Oznacza to, że statystycznie każdy pracownik przebywał na chorobowym średnio 16 dni w roku. Koszty z tego tytułu sięgają kilkunastu miliardów złotych rocznie. Ponosi je zarówno ZUS, jak i sami pracodawcy.
Zdaniem Artura Białkowskiego, wiceprezesa Medicover, części kosztów firma może uniknąć dzięki dodatkowym pakietom opieki zdrowotnej. Zapewnienie pracownikom dostępu do profilaktyki i opieki medycznej jest nie tylko popularną formą pozapłacowego benefitu, lecz także pozwala zmniejszyć skalę absencji chorobowych i związanych z nimi kosztów, które ponosi przedsiębiorstwo.
– Dobra, skoordynowana opieka medyczna powoduje, że nawet jeżeli pracownik się rozchoruje, to ma zapewniony szybki dostęp do specjalistów, dzięki czemu unika powikłań i szybciej wraca do zdrowia – mówi agencji Newseria Biznes Artur Białkowski.
Z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia”, opublikowanego przez Medicover, wynika, że koszt choroby pracownika ponoszony przez firmę jest zależny od takich czynników jak częstotliwość i rodzaj dolegliwości, ryzyko powikłań, dostęp do diagnostyki i możliwość szybkiego skorzystania z konsultacji lekarskiej. Badanie pokazało, że w firmach, w których pracownicy byli objęci opieką medyczną Medicover, oszczędności na kosztach choroby wyniosły średnio 623 zł rocznie w przeliczeniu na pojedynczego pracownika.
– To kwota, którą średnio pracodawca oszczędza na kosztach prezenteizmu (nieefektywnej obecności w pracy) i absencji chorobowej każdego z pracowników. W przypadku małych firm oszczędności są jeszcze większe. Przykładowo, jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia osiem osób, a połowa z nich idzie na zwolnienie, to w praktyce oznacza to, że firma nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Kwestia krótszej absencji, szybszego powrotu do zdrowia, utrzymania w lepszym zdrowiu i w lepszej kondycji pracowników jest niezmiernie istotna dla mniejszych przedsiębiorstw – zauważa Artur Białkowski.
Prezenteizm, czyli spadek produktywności w czasie choroby, przekłada się na obniżenie wydajności firmy. Ponadto, pracownicy zapadający na infekcje górnych dróg oddechowych, przychodząc do pracy pomimo choroby, zarażają się nawzajem. Z danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynika, że w ciągu ostatniego roku 25 proc. Polaków zaraziło się infekcją od pracowników, którzy pomimo choroby przychodzili do pracy.
Wiceprezes Medicover zauważa, że z roku na rok rośnie liczba firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które zapewniają swoim pracownikom benefity w postaci opieki medycznej. W segmencie MŚP nieobecność pracowników, na przykład w okresie zwiększonej zachorowalności, jest zagrożeniem dla funkcjonowania firmy.
– Obserwujemy wzrost zainteresowania małych i średnich przedsiębiorstw opieką medyczną dla pracowników. Zgłasza się do nas coraz więcej takich firm. W wielu przypadkach osoby, które wcześniej pracowały w dużej firmie, a następnie założyły własny biznes, chcą, żeby opieka medyczna była standardem również w ich biznesie. To możliwe o tyle, że planem medycznym można objąć już mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające dwie osoby. Koszt takiej opieki medycznej wraz z medycyną pracy dostępny jest już od 45 zł miesięcznie – mówi Białkowski.
Z badań wynika, że plan opieki medycznej jest nie tylko najpopularniejszym, lecz także najbardziej pożądanym przez pracowników benefitem pozapłacowym. Z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez grupę Pracuj.pl wynika, że co czwarty spośród 900 tys. ankietowanych pracowników był objęty przez firmę prywatną opieką medyczną. Z kolei w raporcie „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2015 roku”, opracowanym przez Sedlak & Sedlak, blisko połowa (48 proc.) przedsiębiorstw zadeklarowała finansowanie pracownikom opieki zdrowotnej w ramach dodatkowego pakietu. Takie świadczenie okazało się również najbardziej pożądanym benefitem dla 51 proc. pracowników. Zdecydowana większość zadeklarowała, że byłaby skłonna dołożyć pewną kwotę z własnych zarobków, żeby rozszerzyć zakres specjalistycznej opieki medycznej.
Może to Ci się spodoba
Profesjonalna obsługa w zakresie BHP
Przedsiębiorstwa działające w różnych branżach muszą liczyć się z wieloma normami prawnymi, których spełnienie jest podstawą do właściwego funkcjonowania firmy. W interesie państwa jest egzekwowanie przepisów prawa pracy, natomiast pracodawca
Laptop i monitor – dobrany duet do pracy
Lepsza organizacja pracy, bardziej ergonomiczne stanowisko i większa mobilność. To tylko część zalet pracy na laptopie i zdalnym monitorze. Nic dziwnego, że takie rozwiązanie powoli staje się standardem w wielu
Handel internetowy będzie rósł w najbliższych latach w tempie kilkunastoprocentowym
Pandemia i lockdowny przyspieszyły rozwój e-commerce, skłaniając wiele sklepów do rozbudowy działalności w internecie. Chociaż tempo wzrostu nieco osłabło, to rynek w dalszym ciągu ma przed sobą optymistyczne perspektywy. Strategy& Polska ocenia, że
Jak wybrać odzież roboczą na lato w sklepie BHP?
Pracujesz latem na świeżym powietrzu? Jak często decydujesz się z tego powodu na kompromisy w kwestii bezpieczeństwa? Założenie na siebie całego przewidzianego prawem i zdrowym rozsądkiem ekwipunku nie jest wyzwaniem
Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach
Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach. Ich precyzyjna analiza biznesowa pomaga budować komunikację marketingową, przede wszystkim określić grupy docelowe przekazu oraz sprawdzić jego zasięg i reakcję odbiorców.
Cena nie jest najważniejsza dla firm przy wyborze sprzętu IT
Szukając sprzętu komputerowego, przedsiębiorcy coraz mniejszą wagę przywiązują do ceny. Częściej o wyborze decyduje wydajność i funkcjonalność urządzeń, a także renoma producenta i poziom serwisowania. Kupujący chcą także sprzętu dostosowanego do ich własnych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post