Samodzielny księgowy w Twojej firmie

Samodzielny księgowy w Twojej firmie

Na początku byłeś ty – właściciel firmy, kilku pracowników i sekretarka/asystentka, która zajmowała się wszystkim – od parzenia kawy po przygotowanie umów dla pracowników i rejestrację ich w ZUSie. Poważniejszymi sprawami zajmowało się zewnętrzne biuro rachunkowe.

Teraz jednak sytuacja się zmieniła. Firma się rozrosła i zatrudnia coraz więcej pracowników. Do odbierania telefonów i podawania kawy klientom zatrudniasz dodatkową osobę. Pięć razy dziennie dzwonisz do biura rachunkowego w nowej sprawie, a oni powoli zaczynają ignorować Twoje telefony. Czas zatrudnić samodzielnego księgowego, który zawsze będzie w firmie i będzie ciągle kontrolować księgowość.

Zamiast jednak szukać całkiem nowego pracownika, możesz wysłać jednego z dotychczasowych pracowników na kurs „samodzielny księgowy”. Osoba najlepiej zorientowana w specyfice firmy będzie mogła na szkoleniu nauczyć się, jak w najbardziej optymalny sposób prowadzić księgowość firmy. Szkolenie podatkowe powinno raz na zawsze (no dobrze, raz na jakiś czas, do kolejnej zmiany w przepisach) rozwiać wątpliwości dotyczące płacenia podatków, a także podsunąć pomysły na bardziej kreatywne podchodzenie do sprawy – oczywiście, w zgodzie z obowiązującym prawem.

Dzięki temu osoba odpowiedzialna za finanse przedsiębiorstwa przez cały czas będzie w siedzibie firmy, a ty szybko przekonasz się jak duża to oszczędność. Pozwoli to także na zrezygnowania z usług biura rachunkowego i umożliwi trzymanie wszystkich dokumentów w jednym miejscu, bez konieczności wożenia ich z miejsca na miejsce.

Firma to nie tylko finanse

Na sukces firmy pracują wszyscy pracownicy, ale prawo nie ułatwia ich zatrudniania. Inne papiery dla umów o dzieło, inne dla zleceń, jeszcze inne wymogi w stosunku do umów o pracę. Teczki pracownicze rosną, a ktoś musi to wszystko ogarnąć. Dlatego warto wysłać pracownika na szkolenia kadry i płace. Dzięki temu wszystkim zajmie się jedna osoba, która na bieżąco będzie pilnować terminowego wysyłania zgłoszeń do ZUS-u oraz sama się tym zajmie.

Oczywiście, na odpowiednie szkolenia pracowników warto wysyłać zawsze – przecież przepisy zmieniają się tak często, że nawet przy najlepszych staraniach nie zawsze można za wszystkim nadążyć. Poza tym każde szkolenie to dobra okazja do tego, by poznać spojrzenie na dane przepisy innych ludzi oraz by dowiedzieć się, jak najlepiej interpretować zapisy prawa.

Szeroką ofertę różnorodnych szkoleń posiada firma Frr.pl z oddziałami w Warszawie i Katowicach. Na stronie firmy można zaopatrzyć się także w książki, które ułatwią optymalizację pracy osobom zatrudnionym na różnych stanowiskach.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Budżet domowy – jak go kontrolować?
Next Odszkodowanie z tytułu wypadku w pracy

Może to Ci się spodoba

Shell otwiera nową siedzibę największego centrum usług biznesowych w Europie

Firma Shell właśnie zainaugurowała nowe biuro jednej z największych małopolskich inwestycji – Shell Business Operations. Zatrudnieni w centrum menadżerowie podejmują strategiczne dla firmy decyzje, które mają przełożenie na globalny rynek. Ponad 2,7 tys.

Firmy pożyczkowe mogą całkowicie zniknąć z rynku

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim narzuci restrykcyjne limity prowizji i opłat pobieranych od klientów firm pożyczkowych. Propozycja, którą przedstawił resort sprawiedliwości, zakłada, że koszty pozaodsetkowe mają spaść z obecnych 55 proc. do maksymalnego

Dlaczego firmy inwestują w kursy językowe?

Wraz z internacjonalizacją rynków coraz większego znaczenia nabiera współpraca między sektorami biznesowymi w różnych krajach. Oznacza to, że firmy, które chcą być obecne na międzynarodowym rynku, muszą być w stanie

Kredyt na innowacyjne technologie – zmiany w sposobie przyznawania

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach wsparcia działalności innowacyjnej. Zmiany zakładają korzystniejszą dla przedsiębiorców i bardziej efektywną dla kraju ocenę innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w firmach. Nowelizacja objęła swym

W ubiegłym roku upadło 750 firm

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje

Osoby pracujące w kilku państwach nabywają prawo do emerytury w każdym z nich

Przepisy unijne i dwustronne umowy między Polską a innymi państwami pozwalają osobom, które pracowały w kilku krajach, nabyć prawa do emerytury w każdym z nich. W ubiegłym roku do ZUS wpłynęło 111,6 tys. wniosków

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź