Czy da się oszacować rynek prezentów w Polsce?

Czy da się oszacować rynek prezentów w Polsce?

Ludzie uwielbiają otrzymywać prezenty. Co ciekawe, wiele z nich lubi też upominki dawać. A że okazji do przekazywania upominków nigdy nie zabraknie, siłą rzeczy „rynek prezentów” ma spore znaczenie biznesowe. Trudno się więc dziwić, że podejmowane są próby analizy jego potencjału.

Trudności metodologiczne

Problem z oceną branży „prezentowej” zaczyna się już na poziomie metodologii. Co w zasadzie mierzyć? W końcu trudno określić co jest kupowane w celu przekazania innej osobie.

Pewnym wyznacznikiem może być wzrost obrotów w sklepach w okresach przedświątecznych. Problem jednak w tym, że nie sposób ustalić, w jakim stopniu wynikają one z kupowania prezentów dla bliskich, a w jakim z korzystania z przecen przy zakupach na własne potrzeby.

Co więcej, pominięte tu zostają prezenty nabywane przy innych aniżeli święta okazjach, takich jak chociażby urodziny, czy komunia. Swego czasu ocenę rynku prezentów komunijnych publikował dziennik „Rzeczpospolita”, szacując jego wartość na ponad 3 miliardy złotych (dane z 2015 roku).

Karty upominkowe

Pewną próbą podejścia do tematu są badania sprzedaży bonów upominkowych. Co prawda nijak nie ukażą one realnej wielkości sprzedaży konkretnych produktów i usług, które mają posłużyć jako prezent, ale pozwalają ocenić pewne trendy. Przynajmniej teoretycznie, bo nikt nie jest w stanie zagwarantować, że wzrost popularności voucherów jest proporcjonalny do wzrostu wydatków na konkretne upominki.

Warto jednak zaznaczyć, iż karty upominkowe mają całkiem spory potencjał, chociażby jako prezenty oferowane pracownikom przy okazji imprez firmowych.

Coraz nowsze pomysły

Co prawda pragmatyzm nakazuje ocenę rynku na podstawie twardych liczb, jednak wyżej wspomniane problemy metodologiczne sprawiają, że warto pomyśleć o bardziej „miękkich” sposobach oceny sytuacji.

Pewnym wskaźnikiem może być to, jak wiele nowych pomysłów pojawia się w branży prezentowej, zwłaszcza w wyspecjalizowanych sklepach upominkowych. Pojawiają się coraz to nowsze wersje prezentów personalizowanych (przykłady można znaleźć na stronach tego portalu), nie tylko w formie „klasycznych” kubków oraz koszulek z nadrukami. Firmy produkujące śmieszne gadżety co roku zaskakują nowymi, interesującymi pomysłami.

Ponadto coraz częściej też obok fizycznych przedmiotów proponowane są usługi o charakterze eventowym, jak przygotowanie imprezy tematycznej, czy skorzystanie z escape roomu. Co ciekawe, coraz częściej konsumenci namawiani są do prezentowania swoim bliskim nie tylko uczestnictwa w wydarzeniach rozrywkowych, lecz również edukacyjnych, sportowych, bądź przygodowych, na przykład w formie wycieczki lub aktywności graniczącej z przeżyciami ekstremalnymi.

Skoro pomysłów jest coraz więcej i najwidoczniej znajdują one zainteresowanie wśród konsumentów, można powiedzieć, że rynek prezentów nadal ma spory potencjał wzrostu.

Previous Jakie materiały biurowe wybrać?
Next Inwestorzy zagraniczni pobudzają gospodarkę i eksport

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 3 komentarze

Korzyści płynące z wynajęcia samolotu odrzutowego

Relacje biznesowe, bardzo często wymuszają na przedsiębiorcach, konieczność odbycia nagłej podróży, często do oddalonego, o tysiące kilometrów, innego kraju. Co zrobić, gdy spotkanie biznesowe jest nagłe, a do przemierzenia czeka

Wiadomości 0 Comments

Boże Narodzenie w hotelu – czy warto tak spędzić święta?

Mamy już grudzień, a więc nadchodzi magiczny czas świąteczny. Cały rok pracujemy ciężko, lecz oprócz wakacji, to Boże Narodzenie jest świetną okazją do odpoczynku i złapania oddechu. Jednak, czy pracując

Wiadomości 0 Comments

Wykładzina czy dywan? Co wybrać? Zalety i wady

Projektując wnętrze mieszkania zwracamy uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Zależy nam na kolorze farby, rozmieszczeniu elementów dekoracyjnych, a także na rodzaju dywanu lub wykładziny. Dywany i wykładziny są chętnie wybierane w

Wiadomości 1Comments

Jak rozwiązać umowę?

W dzisiejszych czasach umowa o pracę jest szczególnie ważna. Pozwala na stabilne zatrudnienie, systematyczne wynagrodzenie, państwową opiekę medyczną oraz pozostałe przywileje (urlopy wypoczynkowe, macierzyńskie czy wychowawcze). Nie zawsze jednak praca

Wiadomości 0 Comments

Coraz więcej konsumentów chce ubezpieczać swój smartfon

Większość Polaków nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez smartfona pod ręką. Rośnie też zainteresowanie ubezpieczaniem takich urządzeń przed przypadkowym uszkodzeniem. Do tej pory polisą można było objąć wyłącznie nowy smartfon, kupiony

Wiadomości 0 Comments

Grupa Velux stawia na niskoemisyjną i ekologiczną produkcję

Zgodnie z globalną strategią do 2020 roku emisja dwutlenku węgla zakładów produkcyjnych Grupy Velux ma być o połowę niższa niż w 2007 roku. W polskich fabrykach udało się już ograniczyć emisję o 16 proc. Dodatkowo

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź