Co warto wiedzieć na temat umowy zlecenia?

Co warto wiedzieć na temat umowy zlecenia?

W dzisiejszych czasach zdobywanie zatrudnienia wymaga ogromnej cierpliwości i kreatywności w poszukiwaniach (atrakcyjne CV, przekonujący list motywacyjny, dobre portfolio). Problemy ekonomiczne oraz gospodarcze spowodowały, że na rynku pracy brakuje ciekawych ofert (pełny etat, umowa o pracę, satysfakcjonujące wynagrodzenie) i propozycji dobranych do wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Młodzi ludzie są skazani na bezrobocie lub umowę zlecenie. To wciąż najpopularniejsza forma zawierania współpracy i budząca największe kontrowersje.

Już na wstępie należy powiedzieć, że umowa zlecenie zawierana jest na podstawie Kodeksu cywilnego, a nie (jak większość osób twierdzi) Kodeksu pracy. To bardzo duża różnica, szczególnie jeśli trzeba ubiegać się o swoje prawa i walczyć z nieuczciwym pracodawcą. Powinna zostać zawarta pisemnie i określać szczegóły zatrudnienia, tzn. rodzaj etatu (1/2 etatu, cały etat), wykonywane obowiązki, wysokość pensji oraz pozostałe informacje (zasady składania wypowiedzenia, kary umowne, klauzule lojalnościowe i inne).

Od dłuższego czasu społeczeństwo jest zbulwersowane postawą nierzetelnych przedsiębiorców, którzy nadużywają władzy i proponują tylko umowę zlecenie. Dzięki temu nie ponoszą dużych kosztów utrzymania pracowników, nie są związani na dłużej z podwładnym, nie płacą za długotrwałe i przewlekłe choroby (zwolnienie lekarskie) lub niebezpieczne wypadki. Innymi słowy ograniczają się tylko do zlecenia czynności oraz ich egzekwowania.

Dla zatrudnianych dużo korzystniejsza i bezpieczniejsza jest umowa o pracę. Gwarantuje posadę przez umowny czas (lub bez limitu czasowego), stałe i systematyczne wynagrodzenie oraz opłacanie wszystkich składek ubezpieczeniowych, niezmienne godziny pracy oraz dłuższy okres wypowiedzenia. Pozwala zachować stabilizacje finansową obecnie oraz zapewnić emeryturę w przyszłości.

Często niedoświadczeni pracownicy (szczególnie studenci lub podejmujący pierwszą pracę) nie zdają sobie sprawy, jak powinna wyglądać profesjonalna i wiążąca umowa zlecenie. Priorytetem jest określenie stron (dane personalne, adres zamieszkania, PESEL, NIP, nazwa i siedziba firmy, NIP oraz REGON) oraz obowiązków do wykonania (dokładne omówienie przydzielonych zadań oraz wysokość kar za niedotrzymanie terminów) i wynagrodzenia (sposób naliczania pensji, np. 10 zł brutto za godzinę lub 1600 brutto za cały etat, sposób oraz termin przekazania środków). Warto określić zasady rozwiązywania umowy lub konsekwencje niedopełnienia zobowiązań zawodowych. Sporadycznie przełożony dodaje własne klauzule, umowy lojalnościowe lub inne paragrafy dotyczące specyfiki stanowiska lub wewnętrznego regulaminu.

W przypadku umowy zlecenia najważniejszy jest sam fakt wykonywania określonego zadania. Oznacza to, że pracodawca wypłaca wynagrodzenie za pracę, a nie jej efekty. Oczywiście nie oznacza to, że podwładny nie musi się starać i podchodzić do obowiązków nieodpowiedzialnie. Z tego rodzaju współpracy najczęściej korzysta się w przypadku roznoszenia ulotek, pracy w roli konsultanta telefonicznego, opiekunki do dziecka, osoby starszej lub niepełnosprawnej oraz sprzątania i branży IT.

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i rentowe od wynagrodzenia (wyrażonego w kwocie brutto). Od czasu do czasu jest to również ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Ulga ubezpieczeniowa należy się przełożonemu, który zatrudnia studentów i potrafi to udokumentować. Ale to nie koniec opłat. Pensja wynikająca z umowy zlecenia posiada podatek dochodowy (18%), który również powinien zostać uregulowany.

Praca na podstawie umowy zlecenie to dla niektórych idealne rozwiązanie, ale dla innych uciążliwe i tymczasowe wyjście z sytuacji. Podobnie jest w przypadku umowy o pracę, która posiada wielu zwolenników i tyle samo przeciwników. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji życiowej, ambicji, planów zawodowych oraz wykształcenia i pasji. Należy wziąć pod uwagę tryb pracy (stacjonarna lub zdalna), zmianowość (zmiana dzienna lub nocna), limit nadgodzin oraz czas wywiązywania się ze zlecenia (trzy miesiące, tydzień, jeden dzień).

Reasumując, umowa zlecenie to możliwość dobrowolnego nawiązywania lub zrywania współpracy, negocjowania warunków oraz wybierania sposobu zapłaty. To zazwyczaj jedyna możliwość dla osób bez wykształcenia i potrzebnych kwalifikacji oraz szansa na wyższe wynagrodzenie (ze względu na brak składek ubezpieczeniowych. Poważnym problemem jest brak podstawowych przywilejów, np. urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, zwrot za dojazdy i podróże służbowe, płatne okresy chorobowe, premie uznaniowe, premie za staż, nagrody jubileuszowe i inne zależne od budżetu konkretnej korporacji (pakiety socjalne, wyjazdy integracyjne, bilety do kina i teatru, bony towarowe, vouchery). Oczywiście, jeśli jest to jedyna okazja na zatrudnienie i otrzymywanie stałego wynagrodzenia warto z niej skorzystać. Ma jednak mnóstwo minusów i nie wróży długotrwałej i satysfakcjonującej współpracy. Pracy na lepszych warunkach można szukać w międzyczasie i zmienić zatrudnienie, gdy okaże się korzystniejsze, przyszłościowe i bardziej rozwojowe (możliwość uzyskania awansu, wyższych przychodów oraz nawiązania nowych znajomości).

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jakie możliwości dają reklamy na Facebooku?
Next Nowe dopłaty unijne – szansa na samochód hybrydowy dla każdego przedsiębiorcy

Może to Ci się spodoba

Sage otwiera w Polsce swoje centrum programistyczne

Dobra kondycja polskiego rynku IT przekłada się na rosnące zainteresowanie firm z tego segmentu. Międzynarodowa Grupa Sage otworzyła właśnie w Warszawie nowe Centrum Deweloperskie dla technologii chmurowych. 250 programistów będzie w nim pracować nad

Jak obniżyć koszty związane z zakładaniem firmy?

Ograniczanie kosztów związanych z działalnością firmy to zagadnienie bliskie każdemu przedsiębiorcy – zwłaszcza temu, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z biznesem. Przemyślane cięcie wydatków na początkowym etapie istnienia działalności to

Dlaczego audyt SEO jest istotny dla Twojego biznesu?

Promocja strony internetowej naszej firmy lub sklepu jest podstawą, która sprawia, że zyskujemy nowych odwiedzających, a w konsekwencji zwiększamy ilość klientów. Jeśli zależy nam na tym, by w przyszłości mocno

Drony coraz częściej wykorzystywane w celach biznesowych

576 mld zł – to według umiarkowanego scenariusza potencjalne korzyści, jakie do 2026 roku może przynieść polskiej gospodarce wykorzystanie dronów – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Przy dodatkowych instrumentach prawnych

Firmy uczą się zarządzać pracownikami różnych płci, narodowości i w różnym wieku

Z prognoz demograficznych wynika, że osoby 50+ będą coraz liczniejszą grupą pracowników. Będą tworzyć zespoły razem z przedstawicielami pokoleń X,Y i Z, z których każde ma całkiem odmienne oczekiwania i podejście do pracy. Duże

Rynek kryptowalut przyciąga coraz więcej inwestorów. Kursy biją kolejne rekordy

W ciągu ostatnich miesięcy kursy kryptowalut biły kolejne rekordy, rozpalając wyobraźnię inwestorów. Inwestycje w kryptowaluty mają coraz więcej zwolenników. Polskie giełdy zwiększają obroty, a kryptowaluty wprowadzają do swojej oferty nawet uznane

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź