Cysterny – czym są i co można nimi przewozić?
Transport drogowy od wielu lat dominuje w kontekście przewozu towarów z hurtowni do poszczególnych odbiorców. Jest to jedyna odmiana, w której możliwe jest dostarczenie partii asortymentu bezpośrednio w ręce klienta, a nie jedynie do większych obszarów rozładunkowych. Nic więc dziwnego, że po drogach porusza się coraz więcej ciężarówek czy ciągników siodłowych.
Względem specyfikacji towaru, przewóz musi odbywać się w określonych warunkach, co wpływa na konieczność dostosowania sprzętu. Często oprócz zwykłych naczep, możliwe jest zaobserwowanie również cystern. Czym charakteryzują się takie zespoły pojazdów oraz jakie towary jesteśmy w stanie nimi przewozić?
Czym jest cysterna?
Cysterną określa się specjalny i szczelnie zamknięty rodzaj naczepy, najczęściej o kształcie walca. Typ ten sprawdza się doskonale w wielu gałęziach przemysłu i wbrew pozorom nie służy wyłącznie do przewożenia artykułów ciekłych. Kontener o konstrukcji ze stali nierdzewnej jest mocowany w ten sam sposób, co zwykła naczepa – na podwoziu ciągnika siodłowego.
W odróżnieniu od zwykłych naczep, towar nie jest pakowany do wnętrza przy użyciu wózków widłowych czy paletowych. Całość asortymentu jest wlewana bądź wsypywana poprzez specjalny otwór, znajdujący się na samej górze takiej cysterny. Opróżnianie odbywa się natomiast przy użyciu lejów zsypowych, umieszczonych w dolnej części całej konstrukcji.
Rodzaje cystern
Zanim przejdziemy do sporządzania zestawienia, warto zwrócić uwagę na fakt, że każda cysterna posiada swój unikatowy kod. Ma on na celu wskazanie, do przewozu jakich substancji stworzony jest dany kontener. Ze względów bezpieczeństwa, zabronione jest używanie cystern do przewozu znacząco różniących się od siebie materiałów. Załóżmy, że transport cysternami obejmuje zarówno przewóz substancji chemicznych, jak i spożywczych. Logiczne jest więc, że nawet po dokładnym zmyciu tych pierwszych, pakowanie tam żywności nie byłoby opcją bezpieczną. Ze względu na kod cystern, sprzęty te dzielą się na:
- Cysterny spożywcze – tutaj przewożone są w większości takie substancje jak mleko czy nawet woda. Ważna jest w tym wypadku izolacja termiczna, co ma na celu zapewnienie odpowiedniej temperatury w czasie przewozu.
- Cysterny do transportu ładunków niebezpiecznych – to zdecydowanie najbardziej wymagające rodzaje. Ważny jest tutaj zarówno stopień szczelności, jak i termoizolacji czy odporności materiału na substancje żrące. Przewóz ładunków niebezpiecznych jest najczęściej kontrolowany przez inspektorów.
- Cysterny z elementem grzewczym – w niektórych przypadkach, istotne jest również podgrzanie przewożonych materiałów. System grzewczy umiejscowiony w cysternie pozwala zachować odpowiednią temperaturę przez cały okres przewozu.
Wyposażenie cystern
Zbyt prosto byłoby, gdyby cysterna składała się wyłącznie ze stalowego zbiornika z kilkoma otworami. Musimy pamiętać, że ten rodzaj naczep jest wyposażony w multum elektroniki i czujników, mających za zadanie sprawdzać, czy warunki przewożonego towaru nie odbiegają od zalecanych. Co więcej, wszystkie otwory włazowe i wylotowe muszą być dokładnie uszczelnione, co ma na celu zapobiec przedostawaniu się substancji na zewnątrz.
Aktualnie już większość cystern jest wyposażona w pompy i różnego rodzaju zawory, mające za zadanie pomóc w opróżnianiu i czyszczeniu całej jednostki.
Może to Ci się spodoba
Zapachy pór roku
O tym, by dobierać perfumy w zależności od wieku czy też wizerunku słyszał prawie każdy, ale czy nie lepiej dobierać zapachy w zależności od pory roku? Sięganie po różne kompozycje
Ranking funduszy inwestycyjnych – grudzień 2014
W grudniowym Rankingu funduszy inwestycyjnych Analiz Online, łączącym zarówno zysk, jak i ryzyko, oceniliśmy w horyzoncie rocznym w sumie 282 fundusze, spośród których 216 ma na tyle długą historię, że
Herbaty do gastronomii – jakie wybierać?
Niewątpliwie jednym z najczęściej wybieranych gorących napojów jest herbata. Nic dziwnego zatem, że nie może jej zabraknąć w żadnym szanującym się lokalu gastronomicznym. Kiedy jednak właściciele tego rodzaju miejsc decydują
Dotacje unijne przy zalesieniu
W ramach Wspólnej Polityki Rolnej, UE z równą troską pochyla się nad stanem i konkurencyjnością gospodarstw rolnych, co jakością terenów zielonych i lasów. W ramach najnowszego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Wyjątkowa narzędzia do profesjonalnej kuchni
Kuchnia to miejsce, gdzie doświadczony kucharz oraz jego zespół przygotowują nie tylko smaczne, ale i dobrze zapakowane posiłki. Czynności te ułatwi zdecydowanie zgrzewarka do tacek oraz taboret gazowy. Są to urządzenia,
Finedia, czyli innowacyjne podejście do szkoleń
Dynamiczny rozwój zmian zachodzący w światowej gospodarce sprawia, że niezbędne jest śledzenie i aktualizowanie najnowszych trendów w każdej gałęzi gospodarki. Kluczem w odniesieniu sukcesu w każdej branży jest wspięcie się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post