Czy sprawdzanie pracy księgowego się opłaca?

Celem biur rachunkowych jest prowadzenie powierzonej dokumentacji księgowej. Zleceniodawcami są zwykle przedsiębiorcy, którzy nie orientują się w przepisach i nie znają zasad. Czy warto kontrolować pracę księgowego? Jak robić to sprawnie i umiejętnie?

Według polskiego prawa odpowiedzialność za błędy i pomyłki w dokumentacji firmowej ponosi właściciel, a nie biuro rachunkowe, któremu zlecono pracę nad księgowością. To paradoksalne ustalenia, jednak nie można ich zmienić. Warto zatem czasami sprawdzać jak radzi sobie księgowy.

Przede wszystkim warto wybrać biuro rachunkowe, które cieszy się popularnością i dobrą renomą. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo nieprawidłowości i niechcianych problemów.

Winę księgowego można uznać tylko wtedy, gdy przedsiębiorca utworzy takie stanowisko pracy w swojej firmie i zatrudni pracownika. Wówczas w przypadku błędnego wypełnienia dokumentów można mówić o odpowiedzialności finansowej za szkody.

Reasumując, warto zwracać uwagę na pracę księgowego, dowiadywać się i orientować w przepisach. Nie zawsze celowe działanie może mieć poważny wpływ na dalsze działanie przedsiębiorstwa i kłopoty z Urzędem Skarbowym.

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Jak wygląda umowa o dzieło?
Next Obowiązki agencji interaktywnych

Może to Ci się spodoba

Biuro rachunkowe 0 Comments

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Wybór dobrego biura rachunkowego ułatwi nam zarządzanie firmą i przyczyni się do obniżenia stresu wywołanego obawą o ewentualne niezawinione przez nas błędy. Jak jednak dokonać go, aby nie żałować podjętej

Optymalizacja kosztów w firmie związanych z wymianą walut

Każdy, kto prowadzi własny biznes, stara się poprawić jego rentowność, redukując koszty. Jeżeli przedsiębiorca zawiera transakcje zagraniczne, eksportuje lub importuje towary, musi regulować płatności walutami. Kredyty firmowe zaciągane w obcej

Doradca podatkowy a księgowy w Niemczech – podobieństwa i różnice

Coraz więcej przedsiębiorczych Polaków dostrzega korzyści płynące z założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech. Decyzja o emigracji zarobkowej za naszą zachodnią granicę i rozpoczęciu tam pracy na własny rachunek to

Biuro rachunkowe 2 komentarze

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Co zrobić, by koszty obsługi księgowej zmienić w udaną inwestycję? Sprecyzuj swoje oczekiwania i wybierz tych, którzy oferują Ci jeszcze więcej. Gwarancja jakości i bezpieczeństwa Od 10 sierpnia 2014r. biura

Faktura korygująca a nota korygująca – czym się różnią?

Dla większości firm odróżnienie faktury korygującej od noty korygującej jest bardzo trudne. Jednak w 2014 roku wprowadzone zostaną nowe rozporządzenia, które od razu zastąpią prawo sprzed 2 lat. O czym

Dlaczego warto sprawdzić swój PIT w nowej usłudze Twój e-PIT

Choć zeznania podatkowe udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostały przygotowane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową, to nierzadko zawierają błędy lub wyliczenia w nich zawarte, są niekorzystne dla podatnika.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź